ads

Kış depresyonuna dikkat

Güneşten yararlanma süresinin azalması ile mevsimler arası geçişlerde sık görülen yeme içme alışkanlığındaki değişimin, sosyal ortamlardan uzaklaşma ve uyku düzeninin bozulması sonrası meydana gelen duygu değişiminin kış depresyonuna neden olabildiği belirtildi.

ads ads ads ads ads
06/12/2021

ads
ads
ads
Kış depresyonuna dikkat

Sonhabardan kış mevsimine geçtiğimiz bu günler güneşten faydalanma süresinin azalması ve kapalı havaların duygu değişimlerine neden olduğu ifade edildi. Bu dönemlerde uyku düzeninin bozulması ve yeme içme alışkanlığında ki değişikliği karşı uyarılar bulunan Kütahyalı Uzman Psikolog Kamil Yoşumaz, “Kış depresyonu olarak tabir edilen kavram mevsim geçişlerine bağlı duygu durum değişim halidir. Bunun içinde bazı kişilikler, bazı mizaç yapıları kış ışığın azalması, havaların soğumasından dolayı daha çok etkilenirler. Çünkü bu karakterler kendilerini yaz aylarına daha çok kendilerini entegre etmiş ve yaz aylarında sosyalleşen yapılar.

Kış ayları ile birlikte kendilerini daha çekimser içe kapanık bir şekilde olumsuzluğa etkilenebiliyor. Tabi kış aylarında belirtileri gözlemlememiz çok önemli. Örneğin uyku bozulmaları, yemeklerde karbonhidrat artırımı oluyor kış aylarında, sosyal hayatta zevk aldığımız alanlarda azalma olduysa bilinsin ki kış mevsimine bağlı duygulanım söz konusudur bu kişilerde" dedi.

"Sosyal medyada sosyalleşme ve iletişim kurma olanağı sağlandı"

Gün ışından yararlanılması tavsiyesinden bulunan Yoşumaz, “Mevsim geçişlerinde tavsiyede bulunmamız gerekirse daha fazla ışıklı ortamlarda çalışılması lazım. Yani kış mevsiminden etkilenen kişilerin gün ışığı denilen aydınlık alanlarda hayatlarını sürdürmesi gerekiyor. Aynı zaman güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde doğa yürüyüşleri, dışarıda aktiviteler gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Zaten pandemi dönemi ile birlikte sosyal medyada iletişim kurma ve sosyalleşme olanağı da sağladık. Bu dezavantaj olarak görünen durumu avantaja çevirme şeklinde değerlendirebiliriz. Bu kış depresyonu yada mevsimsel geçiş depresyonunda bizim ‘A tipik' depresyona bakılması gerekiyor. Bu kriterler ise uyku, yeme içme bozulması bozulması varsa bir uzmandan yardım almamız gerekmektedir” diye konuştu.

06/12/2021 11:20
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Kış, depresyonu, sağlık, duygu, neden,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Covid'den korunmada 6 önemli kural

HK SAĞLIK

Yüzyılın salgın hastalığı Covid-19 nedeniyle olağanüstü günlerden geçtiğimiz bu süreçte, öğrencilerin sınıfta dikkat etmesi gereken kurallar da kritik önem taşıyor. Örneğin; kalemi ağıza götürmek, farkında olmadan elini yüzüne, gözüne sürmek, hatta arkadaşlarıyla yiyecek ya da okul araç gereçlerini masumane paylaşmak bile bulaş riskini artırabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hacer Kuzu Okur, pandemi sürecinde Covid-19 riskine ve kış hastalıklarına karşı çocuklara mutlaka anlatılması gereken önlemlerle ilgili önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.