Kişisel Verileri Koruma Kurulu Uyardı: Kayıtları imha edin

İşyerleri tuttukları kayıt defterlerindeki kişisel verileri korumalı ve imha etmelidirler

ads
ads
04/06/2020

ads ads
Kişisel Verileri Koruma Kurulu Uyardı: Kayıtları imha edin

Kişisel Verileri Koruma Kurulu koronavirüs tedbirleri çerçevesinde iş yerlerinin tuttukları kayıt defterlerindeki kişisel verileri korumalı ve işlendiği tarihten itibaren bir ay geçmiş olan kayıtların imha edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun açıklamasının tamamı  şöyle:

İşyerleri tuttukları kayıt defterlerindeki kişisel verileri korumalı ve imha etmelidirler

Ülkemizde 4 Mayıs 2020’de açılacak sektörlerce alınması gereken tedbirler kapsamında, açılacak olan işyerlerinin mutlak suretle uyması gereken kurallar arasında, tüm işyerlerinin tüm gelenlerin adı-soyadı, geldiği tarih ve iletişim bilgilerini içerecek şekilde kaydının tutulacağı bir kayıt defteri tutmaları zorunluluğu öngörülmüştür. Kayıt defteri tutmuş olan tüm işyerleri tarafından, kayıt defterlerinin tutulması ve korunması sırasında, aşağıdaki hususlarda hassasiyet gösterilmesi  gerekmektedir.

1. Kişilerin adı, soyadı ve iletişim bilgileri 89/2007 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Yasası kapsamında korunan kişisel veri niteliğindedir. Kişisel veriler Yasa’da öngörülen koşullara uyularak işlenebilir ve işlendiği amaçlara uyumu şekillerde işlem görebilir.

2. Bakanlar Kurulu kararı uyarınca kayıt defterinde yer alması öngörülen kişisel veriler, pandemi döneminde salgının kontrol altına alınması ve önlenmesi için temas takibi amacıyla işlenmektedir. Belirtilen amaçla işlenen kişisel verilerin, müşterilere ulaşmak, reklam, pazarlama vb. amaçlarla kullanılması Yasa’ya aykırıdır.

3. Kayıt defterinde yer alan kişisel verilerin, temas takibi amacıyla talepte bulunan yetkili makamlar dışında üçüncü kişilerle paylaşılması Yasa’ya aykırıdır. Kayıt defterinin tutulması sırasında işlenen verilerin üçüncü kişilerin görüşüne açık olmaması ve sonrasında da bu verilerin üçüncü kişilerle paylaşılmaması gerekmektedir.

4. Bakanlar Kurulu kararı ile tutulan kayıtların bir ay süre ile saklanması öngörüldüğünden, işlendiği tarihten itibaren bir ay geçmiş olan kayıtların imha edilmesi gerekmektedir.

04/06/2020 14:59
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Kişisel Verileri Koruma Kurulu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.