Kitap okuma alışkanlığı kazanmanın 7 yolu

ads ads ads
04/05/2022

ads
ads
Kitap okuma alışkanlığı kazanmanın 7 yolu

Kitap okuma alışkanlığı yetişkinlerin yaratıcılıklarını ve iş performanslarını arttırırken, çocuklarda ise okul başarısına katkı sağlıyor. İşte 7 adımda kitap okuma alışkanlığı edinmenin yolları…

Bir kitapçıya veya kütüphaneye giderek kitapların sayfalarını karıştırıp, hangi tür kitapların size hitap ettiğini öğrenin. Kurgu romanlar, biyografiler, eğitici kitaplar ve düşünce metinlerini inceleyerek ne sevdiğinizi keşfedin.

Kitap okumak için zaman yaratın

Tıpkı popüler bir diziyi izlemek için televizyonun karşısına geçtiğiniz gibi, belirlediğiniz bir zamanda kitabınızı elinize alın ve kendinize rahat bir köşe bulun. Telefon ve televizyon gibi dikkat dağıtıcı unsurların sesini kısın.

Bu yöntem özellikle çocuklarına okuma alışkanlığı kazandırmak isteyen aileler için oldukça faydalı. Ailece kitap okumak ve okunanlar üzerine konuşmak kültür seviyenizi yükselttiği gibi, empati yeteneğinizi de geliştirecek.

Kendinizi kısıtlamayın

Birtakım önyargılara kapılıp sevmediğiniz halde Nobel ödüllü bir yazarın kitabını okumak için kendinizi zorlamayın. Kitap okumak son derece öznel bir eylemdir ve herkes farklı yazı stillerinden, farklı yazarları okumaktan keyif alır. ‘Bu yazar çok iyi’ denilerek size tavsiye edilen bir kitabı okumaya çalışmak yerine gerçekten seveceğiniz bir eseri elinize alın.

Günde yalnızca 20 dakika kitap okumak hem iş hayatındaki performansınızı arttırmanızı hem de kendinizi daha iyi ifade edebilmenizi sağlar.  Her gün kitap okumaya ayırdığınız süreyi uzatmaya çalışın.

Okurken sıkıldığınız kitapları yarıda bırakmaktan korkmayın. Kimse size kitabı bitirmek için senet imzalatmadı değil mi?

Değiş tokuş iyidir

Arkadaşlarınızla kitap değişimi yaparak, daha önce okuduklarınız hakkında sohbet edin. Bu tür konuşmalar kitaplara olan hevesinizi arttırır ve yeni aldığınız kitabı okumak için sabırsızlık duyarsınız.

 

04/05/2022 09:45
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Kitap okuma alışkanlığı kazanmanın 7 yolu
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.