HABER KIBRIS

KKTC'nin İlk Başbakanı Anıldı!

ads
03/04/2013
TAK

KKTC'nin İlk Başbakanı Anıldı!
ads

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) eski Genel Başkanı Mustafa Çağatay, ölümünün 24’üncü yıldönümünde Karaoğlanoğlu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Tören saat 10.00’da, protokol sırasına göre Çağatay’ın kabrine çelenkler konulmasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından Meclis Başkanı Hasan Bozer’in konuşmasıyla tören sona erdi.

Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’ni temsilen Müsteşar Cem Şahinkaya, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nı temsilen Lojistik Destek Komutanı Piyade Kurmay Albay İsmail Güzeller, GKK’yı temsilen Tuğgeneral Mehmet Soğancı, Yüksek Mahkeme Başkanlığını temsilen Yüksek Mahkeme Yargıcı Talat Refiker, Maliye Bakanı Ersin Tatar, UBP Genel Sekreteri, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Mustafa Çağatay’ın eşi Tuncay Çağatay, oğulları Ersan ve Erek Çağatay, bazı milletvekili, siyasi parti, dernek, kurum kuruluşların başkan ve temsilcileriyle merhumun sevenleri katıldı.

BOZER “KIBRIS TÜRK TARİHİNE ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRAN BÜYÜK DEVLET ADAMI”

Meclis Başkanı Hasan Bozer yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk tarihine adını altın harflerle yazdırmış, KKTC’nin kurucu Başbakanı Mustafa Çağatay’ı 24’üncü ölüm yıldönümünde saygı, sevgi ve rahmetle andıklarını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının yetiştirdiği büyük politikacı Çağatay’ın devlet adamlığı ve kişiliğine vurgu yapan Bozer, onun örnek alınması gereken birçok meziyetleri bulunan; engin bir hoşgörü, bilgi ve cesaret, şefkat, merhamet, vatan ve milletine bağlı, milli ve manevi değerleri koruyan, zeki, çalışkan, disiplinli, azimli, irade sahibi ve makam ihtirası olmayan alçak gönüllü bir devlet adamı olduğunu kaydetti.

Kendini Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi içerisinde yetiştirmiş olan merhum Çağatay’ın avukatlık mesleği ve yabancı dilini sağlam karakteriyle birleştirerek bu meziyetlerini meclis çatısı altında ve diğer görevlerinde başarıyla kullandığını ifade eden Hasan Bozer, onun; insanların kendi hakkında ne düşündüğüne dikkat eden, insanları anlamaya çalışan, yalan vaatlerde bulunmayan soğukkanlı, sabırlı, güvenilir bir parti başkanı ve başbakan olduğunu anımsattı.

Limasol Sancağı’nda mukavemetçi ve hukukçu olarak hizmet etmiş olan Çağatay’ın görevlerini üstün bir başarıyla yerine getirdiğini vurgulayan Meclis Başkanı Hasan Bozer, 1976 yılında yapılan genel seçimlerde UBP’den Girne Milletvekili olarak seçilen Çağatay’ın sırayla UBP’de Grup Başkan Vekilliği, Maliye, Çalışma, Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlıkları, UBP Genel Başkanlığı, Başbakanlık ve KKTC Kurucu Meclis üyeliği görevleri yanında, KKTC’nin ilanı ve bağımsızlık bildirgesi gibi iki tarihi olaya imza atan Çağatay’ın kurucu Başbakan olarak adını tarihe yazdırdığını vurguladı.

Onu elim bir trafik kazası sonucu yitirmenin üzücü olduğunu ifade eden Bozer, konuşmasının sonunda ülkede meydana gelen ölümlü trafik kazalarına dikkat çekerek, bu konuya herkesin azami dikkat göstermesi gereğine işaret etti.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: mustafa çağatay
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems