Klinik denemelerin ikinci ara sonuçlarına göre Sputnik V aşısı yüzde 95'ten fazla etkili

Rusya'nın tescil işlemleri tamamlanmış ilk Kovid-19 aşısı olan Sputnik V'nin klinik denemelerinde, aşının uygulanışından 42 gün sonra elde edilen bulgular koronavirüse karşı yüzde 95 etkili olduğunu gösterdi.

ads
24/11/2020

ads
Klinik denemelerin ikinci ara sonuçlarına göre Sputnik V aşısı yüzde 95'ten fazla etkili

Sputnik V aşısının 18.794 gönüllü üstünde yapılan klinik denemelerinde elde edilen verilerin ikinci ara analizi sonucunda, aşının ilk dozunun uygulanışından 42 gün sonra yüzde 95'ten fazla etkili olduğu bulgusu elde edildi.

Sputnik V aşısının finansörü olan Rusya Doğrudan Yatırım Fonu'nun (RDIF) yetkilileri, aşının her iki dozunun uygulanması ardından, ilk dozun uygulanışından sonraki 28. gün ise aşının yüzde 91.4 etkili olduğunu gördüklerini belirtti.

​Sputnik V aşısının denemeleri esnasında gönüllüler gruplara ayrılıyor, bir kısmına iki doz aşı, bir kısmına ise iki doz şeklinde placebo yani etkisiz bir sıvı enjekte ediliyor.

İki dozun ardından da aşının yapıldığı belirli aralıklarla bağışıklık sistemlerindeki değişiklikler gözleniyor.

'Yabancı pazarlar için bir dozu 10 dolardan düşük, Rusya vatandaşları için ücretsiz olacak'

Bunun yanında RDIF’in Sputnik V aşısının Twitter hesabından yayınlanan açıklamasında, aşının bir dozunun uluslararası piyasalar için fiyatının 10 dolardan düşük olacağı kaydedildi. 

​Sputnik V'nin iki doz şeklinde uygulanması gereken bir aşı olduğu hatırlatmasının yapıldığı açıklamada, Rus aşısının benzer derecede etkili olduğu açıklanmış diğer aşıların yarısı fiyatında olacağı kaydedildi.

Aşının, Rusya vatandaşlarına ise ücretsiz olarak uygulanacağı belirtildi.

'2021'de Rusya dışında 1 milyar doz Sputnik V aşısı üretilecek'

RDIF yetkilileri açıklamalarında ayrıca yurt dışındaki ilaç şirketleri ile yapmış oldukları anlaşmalar sayesinde gelecek yıl sadece Rusya dışında 1 milyar doz Sputnik V aşısının üretileceği söyledi.

Sputnik V aşısının iki doz şeklinde uygulanması gerektiği düşünülürse, bu, Rusya dışında üretilecek 1 milyar doz ile 500 milyon kişinin koronavirüsten korunacağı anlamına geliyor.

24/11/2020 15:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Sputnik V aşısı, Klinik denemeler, haberkıbrıs, sonuç, yüzde 95 etki,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.