Koca: Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız

TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısı düzenliyor. Salgının Anadolu'da ikinci zirve döneminde olduğunu söyleyen Bakan Koca, "Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız" dedi.

ads
ads
23/10/2020

ads
Koca: Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız

TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları;

Durum bölgesel yayılmadan daha ciddidir. Gelinen noktada yeni bir değerlendirme yapmak gerekir. 

Riskli bir yükselişle karşı karşıyayız. Salgın Anadolu'da ikinci zirve dönemindedir. 

Bursa'da bir ay öncesine göre günlük vaka sayısı 3 kat artmıştır. Bilecik'te 2 katı artmıştır. Balıkesir, Yalova ve Çanakkale'de yüzde 50 artmıştır. 

Bursa'da yoğun bakım yatak kapasitemize 198 yatak ilave ediyoruz. Çanakkale'de yoğun bakım sayısına 39 adet daha ekliyoruz. 

Filyasyon ekiplerinin çalışmaları sayesinde şüpheli temasları tespit ediyor, izolasyona alıyoruz. 

Dışarda geçirdiğimiz zamanı asgari düzeye indirmeliyiz. Kalabalıktan uzak durmalıyız, asıl ciddi sınavı kalabalığa karşı vereceğiz. Hayat Eve Sığar cümlesini yeniden hatırlayalım. 

Salgın Anadolu'da ikinci zirve dönemine kış henüz gelmeden ulaştı. Bursa salgın boyunca gördüğü en riskli dönemi yaşıyor. 

Salgınla mücadelede tedbirlerden daha güçlü birsilahımız yok. 

2021 yılının grip aşısının siparişini şimdiden veriyoruz. 2020 yılının aşısını dageçen sene yaptık. Pandemiyle birlikte grip aşısının önemi daha da arttı. Bu sene 1 milyon 300 bin grip aşısını tedarik etmiş olduk. 400 bin doz grip aşısı eczanelerde. Grip aşılarını daha da artırmak için yoğun bir gayret içindeyiz. Grip aşısı geçen yıla göre 2 kat artacak.

Bilim Kurulu grip aşısı içim kimlere öncelik verilmesi gerektiğini belirledi. Grip aşısı riskli gebelere, 65 yaş üzerindeki kronik hastalara, 5 yaş altı kronik hastalara, riskli çalışan sağlık çalışanlarına, organ nakli olanlara yapılacaktır. Grip aşısını 3 milyon doza çıkarmak için çalışıyoruz. 

23/10/2020 20:26
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Fahrettin Koca, vaka, korona
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.