'Kod Adı Venüs' Galasında Skandal

Cumhurbaşkanı filmi yarıda terk etti

ads ads ads ads
21/12/2012
HaberKıbrıs - Özel

Cumhurbaşkanı filmi yarıda terk etti

ads
ads
ads
'Kod Adı Venüs' Galasında Skandal

Kıbrıslı Türk Müzik ve Film eleştirmeni Ogün Erciyas 'Kod Adı Venüs' filmi galası sonrasında ilk değerlendirmesini HaberKıbrıs'a yaptı. Ogün Erciyas, filmin çıkış noktasını beğendiğini, ancak filmin bütünü içerisinde bazı mantık hataları gördüğünü ifade etti.

Tamer Garip'in başarılı bir filme imza attığına işaret eden Erciyas, filmin görüntü yönetmeninin filmdeki  başarısının perdeye yansıdığını anlattı.

Filmde sol direksiyon arabaların kullanılmasının İngiliz döneminde geçen bir film olması nedeniyle sırıttığına dikkati çeken eleştirmen Erciyas, "bazı oyuncuların saçlarının bağlı olduğunu gördük. Kuyruk model saç 50'li yıllarda yoktu. Bu gibi ayrıntılara daha çok dikkat edilmeliydi" dedi.

Bütün olarak bakıldığı zaman filmi başarılı bir çalışma olarak değerlendiren Ogün Erciyas, "Çıkış noktası filmde İncildi. Bence Tamer Garip oradan evrenselliği çok iyi yakaladı. Ama sonrasında Kıbrıs'taki Türk ve Rum çatışmasına filmi indirgeyerek, onları öne çıkarması ile İncil ikinci planda kalmış oldu" diye konuştu.

Filmin finalinde 19 Temmuz 1974 yılında Makaryos'un BM'de yaptığı konuşmanın kullanıldığını anlatan Erciyas, "Garip'in bu noktada filmi Kıbrıs'ta bir işgal vardı, işgalin ardından başka işgal olur mu" noktasına getirmeye çalıştığına işaret etti.

"Ben yine de hataları olsa da bu çalışmayı başarılı olarak buluyorum" diyen eleştirmen Ogün Erciyas, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun filmin ortasında galayı terk etmesini yapılan çalışmaya saygısızlık olarak gördüğünü ve bir sanatsever olarak bunu sanata karşı yapılan bir hakeret olarak yorumladığını söyledi.

21/12/2012 10:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: ogün erciyas, kod adı venüs
MANŞETLER

HK EĞLENCE DÜNYASI

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.