Körfez’de sular ısınıyor!

ads
ads
14/06/2019

ads ads
Körfez’de sular ısınıyor!

ABD Donanmasına ait bir muhrip, petrol tankeri saldırılarının ardından Umman Körfezi'ne doğru harekete geçti.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, Washington'un Ortadoğu'da yeni bir ihtilafla ilgilenmediğine vurgulanarak, dolaşım özgürlüğü dâhil ABD'nin çıkarlarını savunmaya hazır olduğunu açıkladı. CENTCOM, USS Mason muhribinin, petrol tankerlerine yapılan saldırıların ardından yardım sağlamak için Umman Körfezi'ne gittiğini ifade etti.

“GEREKLİ TÜM ÖNLEMLER ALINACAK”

CENTCOM Sözcüsü Albay Earl Brown, "USS Mason yardım sağlamak için olay yerine doğru gidiyor. ABD ve bölgedeki ortaklarımızın çıkarlarını savunmak için gerekli tüm önlemleri alacaktır. Bugünkü saldırılar uluslararası sularda gezinme özgürlüğü ve ticaret özgürlüğü için açık bir tehdittir" sözlerini kullandı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

13 Haziran’da, Umman Körfezi'nde seyreden Kokuka Courage ve Front Altair isimli petrol tankerlerinde patlamalar yaşanmıştı. Bazı iddialara göre gemiler, torpido saldırısına maruz kaldı. Ancak olayın asıl nedeni hakkında bir açıklama yapılmadı. Saldırının ardından gemilerin tüm mürettebatı İrandonanması tarafından kurtarıldı. ABD Savunma Bakanlığı ise saldırılardan İran'ın sorumlu olduğunu öne sürdü.

14/06/2019 17:14
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Körfez’de sular ısınıyor!, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.