Korunmanın püf noktaları: Evde kalmak psikolojinizi bozmasın

Uzman Psikolog Selin Karabulut, Korona virüsü salgınının stresin yükselmesine kaygı ve korkuya neden olduğuna dikkat çekti ve bu durumla başa çıkma yollarını anlattı.

ads
28/03/2020

ads
Korunmanın püf noktaları: Evde kalmak psikolojinizi bozmasın

Şu sıralar herkes standart olmayan bir gündelik yaşam, bir ruh hali içinde. Hastalık kapma kaygısı, ölüm kaygısına kadar bizi götürebilecek bir kaygı…

Dolayısıyla, televizyondan ve diğer medya araçlarından yeni vakalar duyduğumuzda kaygımız artabiliyor. Peki ne yapabiliriz? İşte Selin Karabulut'un önerileri…

ENDİŞE DENGEMİZİ BOZUYOR

*Bir sosyal izolasyon sürecindeyiz ve gündelik rutinimizden farklı bir yaşam sürüyoruz. Örneğin, ‘Acaba annemi ziyarete gitmesem mi, çocuğum hastalanır mı, hastalanırsa ne yaparım' gibi konularla zihnimiz çok fazla meşgul olmaya başladı.

*Bu da bizim aslında hem bağışıklık sistemimizi hem de zihinsel kapasitemizi ve ruh sağlığımızın normal dengesini bozmaya başlıyor. Corona virüsünün bu sosyal izolasyon süreci ve hastalık haberleri, geçmişte yaşanan psikolojik durumları ya da klinik tanıları tetikleyebilir.

*Ayrıca evde sevdiklerinden uzak, yalnız başına kalmak, yeterince sosyalleşememek, yeterince uyuyamamak özelikle stresi ve stresin reaksiyonlarını artıracağından kaygı bozukluğu (anksiyete), panik atak, depresyon gibi birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kalmak mümkün.

ÖNCE TEDBİR ALIN…

*Kaygıyı önlemek için ilk başta yapılması gereken şey tedbir almaktır. Hem kendimiz hem sevdiklerimiz için ilk önce bize doğru kaynaklardan gelen önlemleri almak düşüyor.

*Bunun dışında eğer evdeysek, çalışmak zorunda değilsek evde yapabileceğimiz şeyler var. Günlük rutinimizi mümkün olduğunca bozmadan devam ettirmeliyiz.

*Yani iyi beslenmek, iyi uyumak, sevdiklerimizle yüz yüze görüşemiyorsak telefonlaşmak, mesajlaşmak, görüntülü konuşmak önemli.

KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN

Kendimiz iyi durumdaysak bizden daha zor durumda olan kişilere destek olmak, yardım etmek, onlar için korunarak örneğin gidip ekmek almak, halini hatırını sormak, yani işe yaramak da bize iyi gelecektir.

*Bunun dışında çocuklarımızın evde kaliteli vakit geçirmesine yardımcı olmak yine bizim için şifa olacaktır.

KAYGILARINIZI BAŞKALARIYLA PAYLAŞIN

*Kaygıyı gidermek için ailece evde etkinlikler yapıp birlikte vakit geçirebiliriz. Evde olmanın avantajlarından yararlanıp nicedir aklımızda olan ev işlerini yapabiliriz.

*Ayrıca kendi başımıza yapabileceğimiz müzik dinlemek, meditasyon yapmak, cilt bakımı, dans etmek, egzersiz, yemek yapmak, müzikal bir enstrümanla uğraşmak gibi sayısız şey var. Kaygılarımızla ilgili duygu ve düşüncelerimizi birbirimizle paylaşmak bu noktada iyi gelecektir.

*Özellikle çocukların bu noktada kaygı ve korkuları yüksek olabilir. Doğru edindiğimiz bilgileri paylaşmak, yanlışları düzeltmek, doğru bilgileri teyit etmek ve farkındalığımızı artırmak iyi gelecektir.

28/03/2020 10:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Korunman, Evde kalmak, psikoloji
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Evde ve dışarıda spor yaparken dikkat etmeniz gereken 10 detay

HK SAĞLIK

Koronavirüs günlerinde evde ve dışarıda spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Özellikle sonbaharın gelişiyle birlikte evde geçirdiğimiz sürenin artması bu soruyu daha çok sormamıza neden oldu. Kemik ve kas kalitemizi korumak için muhakkak günlük belli bir miktarda aktiviteye ihtiyacımız var. Ayak ve Ayak Bileği Cerrahı Op.Dr. Selim Muğrabi, bu kuraldan yola çıkarak koronavirüs salgını yaşadığımız bu dönemde spor yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini maddeler halinde açıkladı. İşte eskiden olsa aklımıza bile gelmeyen ancak koronavirüs pandemisi ile birlikte özellikle dikkat etmemiz gerekenler...

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.