Kosova örneğinde olduğu gibi Kıbrıs’ta da anlaşmalı ayrılık gündeme gelebilir

   Oğuzhan Hasipoğlu, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

ads ads ads ads
03/03/2021

ads
ads
Kosova örneğinde olduğu  gibi Kıbrıs’ta da anlaşmalı ayrılık gündeme gelebilir

UBP Mağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, artık federasyon dışındaki seçeneklerin de görüşülmesi gerektiğine dikkat çekerek, “anlaşmalı ayrılığın” da bu seçenekler arasında olabileceğini kaydetti.

   Sırplar ve Kosovalıların federasyonu 2 yıl görüştüğünü ve anlaşamamaları sonrasında BM’nin ayrılığa gidilmesi konusunda mahkeme üzerinden karar aldığını anlatan Haspoğlu, “Kosova eyaletken federasyon görüşmelerini yaptı ve anlaşmalı ayrılık üzerinden ayrı bir devlet kurdu. Kosova örneğinde olduğu gibi anlaşmalı ayrılık gündeme gelmelidir”dedi.

   Hasipoğlu, Yugoslavya’nın dağılmadan önce Kosova’nın bir eyalet olduğuna ancak yıllar içinde ayrı ve tanınan bir devlete dönüştüğüne işaret etti.

   Oğuzhan Hasipoğlu, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“İki devleti konuştuk mektup değişti”

   Oğuzhan Hasipoğlu, gayrı resmi beşli konferans ile ilgili BM’den gelen resmi davet mektubunun içeriğinden bahsederek, “İki tarafın esnek olması, yeni fikirler ortaya konulması, yapıcı olunması ve kalıcı çözüm isteniyor. Daha önce olduğu gibi federasyon üzerinde durulmuyor. Bu kez mektupta ‘farklı olma’ beklentisi var” dedi.

   BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici Özel Danışmanı Jane Lute ile yapılan görüşmelerde federasyonu konuşmadıklarına, iki devlet ve egemen eşitliği konuştuklarına dikkat çeken Hasipoğlu, “Ortaya görüşümüzü koyduktan sonra mektupta ‘farklı olmalı’ söylemi önemlidir. Bu fırsat değerlendirilmelidir. Cumhurbaşkanı ekibiyle birlikte çalışmalar yapıyor. AB sürece dahil olmak istiyor anca biz taraf oldukları için masada olmalarını istemiyoruz” diye konuştu.

“Hiçbir zaman Rum’un egemenliği altına girmedik”

   Her zaman devletine ve egemenliğe inandığını anlatan Hasipoğlu, “1960 cumhuriyetinin kurucu ortağıyız ancak 3 yılda bizi attılar sonraki süreçte hiçbir zaman Rum’un egemenliği altına girmedik, devlet kurduk. Yasama, yürütme ve yargıyı kurduk. Devlette olması gereken özellikler var. Uluslararası anlamda önümüz açılmalı ve hak ettiğimiz yeri almalıyız” ifadelerini kullandı.

“Kosova eyaletten devlete dönüştü”

   Yugoslavya dağılmadan önce Kosova’nın bir eyalet olduğunu ancak yıllar içinde ayrı ve tanınan bir devlete dönüştüğüne işaret eden Hasipoğlu, “Rumlarla çözüm için masaya oturduğumuzda, iki taraf da toplumdur ancak masadan kalkınca onlar egemen devlet biz ise tanınmayanız” dedi.

“Rumlar paylaşıma yanaşmıyor”

   Kıbrıs’ın etrafındaki doğalgaz ve petrol aramalarında uzlaşı ve paylaşım istediklerinden bahseden Hasipoğlu, “Biz ‘İki egemen olarak müzakereye oturalım’ dedik, Rumlar bize ‘egemen benim istediğimle çalışırım ve sana da çözümden sonra payını veririm’ dedi” şeklinde konuştu.

“Çözümü zorladık, Rumlar yanaşmadı”

   Crans Montana’da çözüme çok yaklaşıldığını ve imza atılmasının beklendiğini anlatan Hasipoğlu, “Rum yönetimi lideri Anastasiadis, bir gün önce heyetine ‘toplanın gidiyoruz’ dedi. Annan Planı, Gali Fikirler Dizisi ve Crans Montana’da çözüm için uğraştık. Rum tarafı ise çözüme yanaşmayan taraf oldu” dedi.

“Federasyon dışında alternatifler de görüşülmelidir”

    Çözüm konusunda siyasi eşitlikten taviz vermediklerine işaret eden ve Rum tarafının garantiler ile toprak konusunda getirdiği öneriler nedeniyle uzlaşıya varamadıklarını anlatan Hasipoğlu, “Her iki tarafın kırmızıçizgileri ortadadır.  BM parametreleri üzerinden hareket edilmesi önemlidir ancak federasyon dışında alternatifler de görüşülmelidir”  diye konuştu

“Kosova örneğinde olduğu gibi anlaşmalı ayrılık gündeme gelmelidir”

   Sırplar ve Kosovalıların federasyonu 2 yıl görüştüğünü ve anlaşamamaları sonrasında BM’nin ayrılığa gidilmesi konusunda mahkeme üzerinden karar aldığını anlatan Haspoğlu, “Kosova eyaletken federasyon görüşmelerini yaptı ve anlaşmalı ayrılık üzerinden ayrı bir devlet kurdu. Kosova örneğinde olduğu gibi anlaşmalı ayrılık gündeme gelmelidir” ifadelerini kullandı.

   Federasyon sürecinin tüketilmemesi nedeniyle yıllarca federasyon görüşmelerinin sürdüğüne vurgu yapan Hasipoğlu, “Görüşmelerde, ‘KKTC tanınacak’ denilemezdi çünkü federasyonu görüşüyordu bu aşamada samimi olunmazdı” dedi.

03/03/2021 14:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: oğuzhan hasipoğlu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.