Kriz mi? O ne demek?

ads ads ads ads
03/04/2021

ads
ads
ads

Aybike Yektaoğlu Aybike Yektaoğlu


Eğer bir ülke, sosyal devlet anlayışından uzak, insan haklarının yalnızca sözde olduğu ve hukuksal hakları makam sahiplerinin kullanacağı bir şekilde yönetilmek isterse, atılması gereken yalnızca birkaç adım vardır.

Algı operasyonlarını planlayarak gerçekleri çarpıtmak ve farklı araçlar kullanarak insanları efsunlamak amaca ulaşmak için en mümkün yollardır.

Yalnızca bu her toplumda işe yaramaz. Özellikle de küçük toplumlarda. Çünkü küçük toplumlarda yalanlar hızlı yayıldığı gibi, gerçekler de çok hızlı ortaya çıkar.

Ekonomik krizler, yönetimlerin el değişmesi için en makul ortamlardır. Geçtiğimiz yüz yılda bunun örnekleriyle doludur.

Özellikle de iki uç ideolojiye sahip, bir yönetimden diğerine geçişin en kanlı örnekleri geçen yüz yılda birçok belgesele, filme kitaba da konu olmuştur.

Ekonomik krizler fırsata da dönüşebilir, yıllarca acı çekilen ve daha kötü sonuçlar doğuracak bir tarihe de.

Geçen yüz yılın ilk yarısında yönetim değişimi yaşayan Almanya’nın halen ikinci dünya savaşı döneminde yaptıkları tarih kitaplarının, belgesellerin, dizi filmlerin en çok rağbet gören hikayelerindendir.

Joseph Göbbels’in propaganda teknikleri kötü bir şöhrete sahip olsa da iletişimde, propaganda hakkında verilen örneklerin başında gelmektedir.

Bugün Avrupa’nın en çalışkan olarak nitelendirilen toplumu, Nazi Almanya’sında Göbbels tarafından gerçekleştirilen ve büyük başarıya ulaşan propagandanın en büyük mağdurudur.

Düşünün ki, medyanın teknik olanaklar bakımından bugünkülerin yanına yanaşmadığı bir dönemde, yalnızca meydan ve toplantı konuşmalarıyla ve halka dağıtılan metinler aracılığıyla ekonomik krizde olan Almanya halkı, kendini yalana inandırarak yüz yıllarca unutulmayacak bir hikayeye tarihte adını yazdırmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’ndan çıkmış, ekonomik olarak sıkıntılar çeken Avrupa’nın göbeğindeki en büyük ülke, ekonomik krizin çözümünü milliyetçilik ve ırkçılık görüşlerini savunan Nazi’lerde bulmuş ve buna efsunlanmış bir şekilde yıllarca inanmıştır.

Göbbels’in propaganda şekli bu dünyada eşi benzeri olmamış bir başarıya ulaşmış olsa da, iletişim alanında teknik açıdan işlense de, hepimiz de biliyoruz ki tünelin ucu karanlık, hem de çok karanlık.

Küçük toplumlar sevinçlerini de, acılarını da hep birlikte yaşarlar. Zamanla gerçek yaşama olan bağlarının gücü ortaya çıkar ve her şeyin üstesinden dayanışarak gelirler.

Küçük toplumlarda hikayeler çok hızlı yayılır ve yayılması ile birlikte de kim kimin ne olduğunu çok iyi bilindiğinden, toplum anlatılan hikayenin muhakemesini çok iyi yapabilecek deneyime sahiptir.

İnsanlar artık çok farklı iletişim araçları ile dünyaya iğne deliğinden bakabilmektedir. Bu sebeple herkes neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. Kısa süreli tartışsak, yorumlasak, konuşsak bile, esas mesele gerçeklikten uzaklaştırılmaktan başka bir şey değildir.

Esas meselemiz ekonomik buhrandır!

Bu ülkede toplumu kendi amaçları doğrultusunda dönüştürmek isteyenler her zaman olmuştur. Üretimden koparılmış, hakarete uğramış ve küçümsenmiş küçük halklar gün gelir hiç beklenmeyen bir şekilde her şeyi bir kenara bırakarak birlik olmayı çok iyi bilirler.

Önce sevdiklerinden sonra da dünyadan uzun süre koparılmış bizler, yaşadığı büyük acılardan öğrenen ve gözleri her daim geleceğe bakan bir toplumuz.

Yirmi yıl önce yaşanan büyük ekonomik krizden birlik olup hep birlikte çıktık. Hem de “yeter artık, yönetemiyorsunuz” diyerek. Hem de yine şikayet edilirken, hakaretlere uğrarken. Yılmadan, bıkmadan, dayanışma içinde...

O zamanlarda da bir efsunlanma, kara propaganda, milliyetçilik ve ırkçılık aşılama çalışmaları yok muydu? Hem de haddinden fazla, daniskası vardı.

Ekonomik krizin içinde iki kaşık yemek yiyebilmek için canını dişe takanlara yine eskiden olduğu gibi yapılan “propaganda” işe yaramaz.

Unutulmamalıdır ki, aşının peşine düşen toplumlar, milliyetçi ve ırkçı şişirilmeyle doymazlar, tam aksine hırs ile dolup patlarlar…

03/04/2021 10:38
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Aybike Yektaoğlu
MANŞETLER

HK Aybike Yektaoğlu

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.