Kriz sırasında etkili ebeveyn olmanın yolları

Dünyanın dört bir yanındaki ebeveynler, hayat onlara ne getirirse getirsin ebeveyn olmayı öğrenirken sürekli olarak uyum sağlıyor. Bu zor süreçte bazen kendinize biraz zaman ayırmak önemlidir. Çünkü böyle durumlarda bir kriz sırasında en iyi ebeveynliği nasıl yapacağınızı anlayabilirsiniz. İşte kriz anlarında güçlü kalmanın yolları...

ads ads ads ads
29/05/2024

ads
Kriz sırasında etkili ebeveyn olmanın yolları

KENDİNİZDEN EMİN OLUN

Bir ebeveyn olarak her zaman çocuğunuzla yaşadığınız krizi  ya da krizleri çözebilecek güce sahip olduğunuzu bilmek oldukça önemlidir.

YARDIMLAŞIN

Çocuklarla ve evle ilgili her şeyi eşinizle paylaşmanın ve zaman zaman birbirinize küçük molalar yaratmanın ikinize de iyi geleceğini aklınızdan çıkarmayın. Unutmayın tek başınıza her şeye yetişemezsiniz.

ÇOCUĞUNUZA ULAŞMAYI DENEYİN

Çocuğunuzun duygularını sabırla öğrenmeye çalışın. Bunun için onunla konuşup güvende hissetmesini sağlayın.

OLUMLU BİR ROL MODEL OLUN

Çocuklar, ipuçlarını anne ve babadan alırlar. Bu sebeple onlara, olumsuz şeyleri ortadan kaldırmak için hayatlarını olumlu faaliyetlerle ve düşüncelerle nasıl dolduracaklarını öğretin.

Böylece olumlu duyguları güçlendirerek olumsuz duygu ve düşünceleri nasıl kontrol altında tutacağınızı öğrenebilirsiniz.

AİLE TOPLANTILARI DÜZENLEYİN

Aile toplantıları düzenlemek ve çocuklarınızı güçlendirmek için mükemmel bir zamandır. Boş zamanlarında beyin fırtınası yapmalarına ve grup faaliyetleriyle ilgili kararlara katılmalarına izin verin. Örneğin akşam yemeğinde ne pişireceğinize ailece karar verebilirsiniz ya da bir kutu oyunu oynayarak keyifli saatler geçirebilirsiniz.

29/05/2024 09:50
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: etkili ebeveyn, kriz, yaşam
MANŞETLER

HK SAĞLIK

DSÖ'den korkutan “Yaz Covid”i uyarısı! Dünya çapında baskın hale geldi

HK SAĞLIK

Covid-19 virüsü mutasyonlarla kendini yenilemeye devam ederken "FLiRT" isimli yeni bir varyant ile tekrar hızla yayılmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) FLiRT adı verilen yeni bir Covid varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi.Bu varyantlar, genetik kodlardaki mutasyonlarla oluşan ve antikorlardan korunabilen JN.1 türevi. Ancak henüz ne kadar ağır ve bulaşıcı oldukları tam olarak bilinmiyor.

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.