HABER KIBRIS

KTHY battı, zararı sürüyor

ads
01/06/2012
Havadis - Duygu Alan

KTHY battı, zararı sürüyor

KTHY’ye 36.5 bin TL’lik mal satan ve siparişi için de 200 bin TL stok yatırımı yapan “Lemonadda” Şirketi zor günler yaşıyor. KTHY’ye sattığı malın karşılığını alamadığı gibi, şirket yatırım için Kalkınma Bankası’ndan aldığı borcun taksitlerini ödemekte zorlanıyorKKTC’de devletin birçok kurumunda, temeller çatırdamaya başlarken yerli girişimcilerin de kaleleri sarsılıyor. Ülkede 2009 yılından bu yana üretimi tamamen yerli narenciye ürünlerinden yapılan doğal meyve suyu “Lemonadda” adını uluslararası fuarlarda duyurmaya hazırlanırken kendi ülkesinde sekteye uğratılıyor.

Devletten halen 55 bin TL alacağı olan “Lemonadda” Şirketi, ilgili tüm kurumlara yazılı dilekçede bulunmasına karşın iki yıldır borcunu tahsil edemiyor.

Milyonların tadı oldu

Sofralara girdiği günden bu yana halkın takdirini alan doğal meyve suyu “Lemonadda” 2009 yılında firma sahibi Rüyan Tokatlıoğlu’nun evinin küçük bir bölümünde doğdu. Önce Girne ve Lefkoşa’da ardından ada genelinde tüm marketlere giren “Lemonadda” Çatalköy’deki imalathanede ve tamamen hijyenik koşullarda üretilmeye başladı.

Yüzde yüz yerli narenciye ürünü kullanılarak, hiçbir katkı maddesi ve koruyucu madde kullanılmadan, geleneksel yöntemlerle üretilen “Lemonadda” pazar payını artırarak, 2010 yılında, yılda 1 milyon yolcu taşıma kapasitesi olan Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) uçaklarında ikram olarak dağıtılmaya başlandı.

Sağlık açısından tamamen güvenilir olduğu tescillenen “Lemonadda”nın ayrıca 17 ilkokulda da satışı yapılmaya başlandı.

KTHY battı, 36 bin 464 TL zarar etti

KTHY’nin bir anda “battı” gerekçesiyle kapatılması ile en büyük pazarını kaybeden “Lemonadda” ayrıca mart, mayıs ve 1-12 Haziran 2010 itibarı ile KTHY İkram Müdürlüğü’nün talebi üzerine sağlanan 36 bin 464 TL’lik limonata bedelini “para olmadığı” gerekçesiyle alamadı.

2010 yılından buyana konu alacağı ile ilgili tüm ilgili makamlara dilekçede bulunmasına rağmen halen borcunu tahsil edemeyen firma yetkilisi Ahmet Tokatlıoğlu, Havadis’e konuştu.

Tokatlıoğlu: “Zararımız büyük”

“Uçaklarda binlerce kişiye, yıllarca vişne suyu ikram eden KTHY, 2010 yılı itibarı ile firmamız ile yapılan bir anlaşmanın ardından “Lemonadda” ikram etmeye başladı.

Bu arada biz de firma olarak ihtiyaca cevap verebilmek adına büyüme kararı aldık ve büyük ölçüde kendi kaynaklarımızdan, bir kısmını da yerli üretimi destekleyen KOBİ kapsamında Kalkınma Bankası’ndan aldığımız krediyi kullanarak sürekli yatırım yaptık. Daha sonra ihale açıldı ve adada tek üretici firma olduğumuz için tek katılımcı biz olduk. Bize 6 bin şişelik bir ihale sundular. İhaleden beş ay sonra KTHY kapatıldı. Böylece bizim de 200 bin TL’lik stok elimizde kaldı. Üstelik biz sadece bu yatırım için Kalkınma Bankası’ndan 40 bin dolar kredi almıştık. Ne yazık ki, KTHY’nin kapanması ile birlikte büyük zarar ettik. Kredi borcu, elde kalan stoklar bir yana mart, mayıs ve 1-12 Haziran 2010 itibarı ile KTHY İkram Müdürlüğü’nün talebi üzerine verdiğimiz 36 bin 464 TL’lik limonata bedelini de adımıza çek çıkmış olmasına rağmen, içeride para olmadığı gerekçesiyle alamadık.”

“4 bin Euro’luk yatırım gümrükte kaldı”

“Zarar bu kadarla da kalmadı. Nisan 2010 tarihinde KTHY İkram Müdürlüğü, firmamıza ulaşıp, uçaklarda kullanmakta oldukları, tüm ikramları içerisine koydukları kağıt poşetlerin bedelini ödeyemeyeceklerinden ötürü bundan sonraki taleplerini İstanbul’daki üretici firmanın karşılayamayacağını ancak bizim sponsorluğumuz altında bu poşetlerin alınması koşulu ile bizden limonata alamaya devam edebileceklerini dile getirdi. Biz de KTHY satışlarımızı göz önünde bulundurarak yapmış olduğumuz soğuk hava depomuzda bekleyen stokumuzu düşünerek bu teklifi kabul ettik. Bunun üzerine 50 bin adet poşet bedeli olarak İzmir’deki Baran Ambalaj’a 4 bin Euro’luk ödeme yaptık. Bu poşetler KKTC’ye yollandı ancak halen Lefkoşa Gümrük Ambarı’nda beklemektedir. Şimdi bu poşetleri ambardan kurtarmak için bizden 4 bin 500 TL istenmektedir.”

“Devlete mal verdik, dolandırıldık”

“Limonata bedeli olarak 36 bin 464 TL, poşetler için ödemiş olduğumuz 4 bin Euro derken toplamda devletten 50 bin TL alacağımız vardır. Kısacası, devlete bağlı kuruma mal verdik, dolandırıldık. Her şey bir yana büyük bir borca girdik, Kalkınma Bankası’ndan almış olduğumuz krediyi ödememiz lazım. Nereye başvurduysak bir şekilde bize yardımcı olunmamıştır. AB desteği ile alınan makinelerle imalathanemiz fabrika niteliği kazanıp üretimiz artacakken biz ne yazık ki, üretimi yürütemeyecek duruma geldik. Devlet bizim gibi ekonomiye kan olacak firmaları desteklemek yerine maalesef, ilerlemesine engel oluyor.”

 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: kthy, lemonadda, kalkınma bankası, ahmet t
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.