KTSO Başkanı Kamacıoğlu: Süt fabrikaları kapasitelerinin altında çalışıyor

Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, Haber Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Ekmekçi’nin sorularını yanıtladı. Kamacıoğlu et ithalatına geçici bir süre izin verilmesini isterken, yurtdışı ihracatları konusunda da çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

ads ads ads ads
16/11/2022

ads
KTSO Başkanı Kamacıoğlu: Süt fabrikaları kapasitelerinin altında çalışıyor

Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, Haber Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Ekmekçi’nin sorularını yanıtladı. Kamacıoğlu et ithalatına geçici bir süre izin verilmesini isterken, yurtdışı ihracatları konusunda da çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

“ET İTHALATINA İZİN VERİLSİN"

Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, süt fabrikalarının günlük 2500 – 3000 ton süt işleme kapasitesinin olduğunu ancak sadece 400 ton süt işlendiğini açıkladı. Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları’na çağrı yapan Kamacıoğlu, et ithalatına geçici bir süre izin verilmesini böylece buradaki hayvanların çoğalmasını istedi. Tarım Bakanı Dursun Oğuz’a da çağrı yapan Başkan Kamacıoğlu hayvancılara gerekli desteğin verilmesini istedi.

“YURTDIŞINA DÜZENLİ HELLİM GÖNDEREMİYORUZ”

Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, yurtdışında iyi bir müşteri potansiyeli yakalandığını ancak şuanda bu müşterilere düzenli hellim satılamadığını vurguladı. Güney Kıbrıs’ın yıllık hellim ihracatının 300 milyon Euro civarında olduğunu KKTC’nin ise 40 milyon Euro civarında olduğunu söyleyen Kamacıoğlu, söz konusu rakamlara çıkabilmenin mümkün olduğunu savundu.

“SÜTTEN ÇOK ETTEN KAZANIYORLAR”

Talebin çok olmasından dolayı üreticilerin sütten değil etten para kazandığını belirten Kamacıoğlu, tescillenmesine rağmen hellimdeki süt miktarının yüzde 50-50 olmadığını belirtti.  

“MECLİSTEN ÇOK MEMNUNUZ”

Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu şuanki hükümetten ve meclisten çok memnun olduklarını dile getirerek hem muhalefetin hem de hükümetin kendilerini desteklediğini ve bundan gurur duyduklarını aktardı.

Kamacıoğlu şöyle konuştu: “Biz buraya göreve geldikten sonra 4 tane hükümet gördük. Şuan ki hükümette birçok aksaklık olmasına rağmen sanayiciye karşı ilk defa pozitif bir bakış görüyoruz.  Bunu başarmak bir sanayici için ayrıca gurur verici. Hem muhalefet hem de hükümet bizi destekliyor. Olgun Amcaoğlu gerçekten bizim için 7 yıldır tozlu raflarda duran yasayı çıkartıp meclise götürüp geçirtti.”  

“2030 YILINDA LEFKOŞA SANAYİ BÖLGESİ TAŞINACAK”

Organize Sanayi Bölgeleri Yasa Tasarısı’nın meclisten geçmesi ile birlikte artık sanayi bölgesindeki düzensizliğin ortadan kalkacağını söyleyen Kamacıoğlu, 2030 yılında Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nin taşınacağını ve şuanki bölgenin bir yerleşim yeri olacağını kaydetti.

Kamacıoğlu “Sanayi bölgesindeki bütün sözleşmeleri biz yapacağız. Sanayi bölgesindeki düzensizliği ortadan kaldıracağız. Bizim hayalimiz Lefkoşa Sanayi Bölgesini 2030 yılında kapatıp yeni bir sanayi bölgesi açmak. Burası artık sanayi bölgesi olmaktan çıkıp yerleşim bölgesi olsun. Sanayi Odası yönetim kurulu olarak bunu organize ettik ilk OSB toplantımızda bunu gündeme getireceğiz.” dedi.  

Eğer biz ülke olarak insiyatif alıp birilerini yargılamazsak bu işlerin çözüleceğine inanmıyorum. Bunun suçlusu kimse cezasını çekmeli.

“AMBARGOYU BEYNİMİZDE YARATIYORUZ.”

Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu Türkiye İhracatçılar Meclisi sayesinde İngiltere’ye zeytinyağı ihracatı  yaptıklarını, İngiltere büyükelçisi sayesinde İngiltere’ye narenciye ihracatı yaptıklarını belirterek, doğru ürünleri doğru ülkelere pazarlamanın mümkün olduğunun altını çizdi.

Kamacıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

 Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye’nin bütün ihracatını onlar yönetiyor. Biz onlarla çok ciddi görüşmeler yaptık. Biz burada gerçekçi davranmamız gerekiyor. Çok iyi bir ahşap sanayimiz, boya sanayimiz, var ama biz hep gıda üzerine durduk. Bizim küçük hafif sanayi ürünleri ihraç etmemiz gerekiyor. Bizim portföyümüze uygun ülkeler bulmamız gerekiyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi sayesinde İngiltere’ye zeytinyağı ihracatı yaptık.  

Kendimizi üretim yapamıyoruz diye görmekten vazgeçmeliyiz. Biz İngiltere büyükelçisi ile görüştük ve narenciyeyi tekrardan İngiltere’ye gönderme isteğinde bulunduk çünkü narenciye İngiltere’ye gittiği dönem en parlak dönemini yaşıyordu. Şuanda biz bin bir zorlukla narenciyemizi üretiyoruz ve beleşe satıyoruz. Bunu denedik ve İngiltere’ye bir konteyner narenciye gönderdik. Ambargoyu beynimizde yaratıyoruz.

Mevcut hükümetin sanayiciye bakışından çok memnun olduğumu söylemek isterim bize bir güneş tarlası izni verdiler. Ben buradan bütün üyelerime çağrı yapıyorum. Tüm üyelerimizin bu konuya ciddiyet vermelerini sanayi için tarihi bir adım. Kendi finansmanımızı koyarak bunu yapacağız. 50 milyon dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz. Bankalar birliği ile bu konuyu finansman edebilir miyiz diye konuşuyoruz.

16/11/2022 15:10
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: ali kamacıoğlu
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.