HABER KIBRIS

KTTO: Market enflasyonunu önemseyin

ads
10/01/2019

ads
KTTO: Market enflasyonunu önemseyin

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Başbakan Tufan Erhürman’ın odaya yönelttiği ülkedeki ithal gıda ve alkolsüz ürünlerin fiyatları ile ilgili soruya yönelik bir cevap hazırladı.

Ticaret Odası, dövizin düşüşü sonrasında ithal ürünlerin fiyatlarında bir takım düşüşler olduğunu ifade ederek dövizdeki dengesizlik nedeniyle ithalatçıları ürünleri aldıkları kaynaklarda fiyat düşüşü olması halinde fiyatların daha da düşeceği görüşünü iletti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, devletin, gıda fiyatlarıyla ilgili yapılacak çalışmalarda konuya marketlerde gerçekleşen enflasyon açısından yaklaşmasını önerdi. Kıbrıs Türk Ticaret Odası Turgay Deniz imzalı, Başbakan Tufan Erhürman’a gönderilen cevap yazısında üyeleri ile gerekli görüşmelerin yapıldığını ifade edilerek tarım ürünleri ve bazı hayvansal ürünlerin değerlendirmeye tabi tutulmadığını belirtti.

“DPÖ’nün listesindeki Kasım ayı fiyatları doğruyu yansıtmıyor”

Deniz, yaptıkları araştırmalar sonucunda Devlet Planlama Örgütü’nün listesindeki Kasım ayı fiyatlarının bugünkü piyasadaki fiyatlar açısından doğruyu yansıtmadığını söyledi. Deniz, fiyatların düşüş eğiliminde olduğunu söyledi. Ticaret Odası cevap yazısında, Başbakanlığa bir de tablo göndererek bu durumu gösteriyor.

“Fiyatlar daha da düşebilir”

Dövizin düşmesiyle tedarikçiler tarafından belirlenen yeni fiyatların piyasaya yansıması ödemelerin ve vadelerin de etkisiyle belli bir süreç alacağının ifade edildiği yazıda, “döviz kurlarının şu anki seviyede seyrettiği koşullarda, fiyatlardaki düşüşün devam edeceği öngörülmektedir. Bu durumu destekler şekilde DPÖ, 2018 yılı Aralık ayı enflasyonun bir önceki aya göre -1.49 olduğunu açıklamıştır. Bu çerçevede 2019 yılının ilk çeyrek enflasyonunun eksi değerde olacağı düşünülmektedir” denildi.

“Yüksek fiyatları yansıtmamaya çalıştık”

Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz imzalı yazıda, “dövizin belirsizlik içinde ani ve yüksek yükselişi karşısında ithalatçıların ve üreticilerin kendilerinden katkı koyarak yurtdışındaki tedarikçiler tarafından maruz bırakılan yüksek fiyatların piyasaya mümkün olan en az seviye ile yansıması için gayret gösterdikleri hususu da yadsınamaz bir gerçektir” ifadelerine yer verildi.

“Marketlerde gerçekleşen enflasyona da bakılmalı”

Deniz yazının sonunda enflasyonda satışı gerçekleşen ürünlerin fiyatlarının rol oynadığını ifade ederek bu bağlamda raflarda bir ürün grubuna ait hem yüksek hem de düşük fiyatların olduğunu, satışı yapılan ürünlerin çoğunluğunun düşük fiyatlı ürünlerden oluşmasının da farklı anlamlar içerdiğini belirtti. Deniz, bu sebeple devletin, gıda fiyatlarıyla ilgili yapılacak çalışmalarda konuya marketlerde gerçekleşen enflasyon açısından yaklaşmasını önerdi.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ktto, market, enflasyon
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.