Küçük ortaklar, sanki kendi asli işlerini, rutin görevlerini yaptılar da “100 Gün Şartnamesi” sunuyorlar

ads ads ads
27/04/2022

ads
ads

Ali Baturay Ali Baturay


   Ülkemiz ilginçliklerine şimdi de DP ile YDP’nin UBP’ye sunduğu söylenilen “100 Gün Şartnamesi” eklendi…

    Birkaç gündür de bu konu konuşuluyor, tartışılıyor…

    Küçük ortaklar, büyük ortağa, yeni hükümetin ilk 100 gününde yapılmasını istediği 13 maddelik yasalar dizisi ve dokuz maddelik ekonomik tedbirler paketi sunmuş.

    Söz konusu “100 Gün Şartnamesi”, Bakanlar Kurulu’nda da okunmuş…

    Daha önce 59 günde bozulan UBP-DP-YDP Koalisyon Hükümeti’nin 59 günü yokmuş bu 100’ün içinde.

    En yeni kurulan ve kilometreyi sıfırlayan hükümetin 100 günü içinmiş bu muhtıra gibi şartname.

    Sevgili Cenk Mutluyakalı, bu muhtıraya ulaşıp köşesinde yayınladı, maddeleri orada okudum.

    13 maddelik yasalara ve dokuz maddelik ekonomik tedbirlere baktığım zaman, gerçekten muhtıra buysa, iddia edebilirim ki bunları bu hükümetin 100 günde yapması imkânsız.

    Kendi normal, rutin işlerini yapmaktan aciz olanların, 100 günde mucize yaratmasını beklemek için insanın saf değil saftan da öte bir şey olması gerekiyor.

    İyi de nereden çıktın ki şimdi bu muhtıra? Eski köye yeni adet mi çıkarılıyor?

    DP ile YDP, bu isteklerini hükümet programına yazdırsaydı ya… Hükümet programı yapılırken akılları neredeydi? Bu muhtıra bir tür gölge hükümet programı ya da ek hükümet programı mı? Nedir şimdi bu?

    Bir de muhtırayı verenlere bakar mısınız siz?

    Azınlık hükümeti dönemi birçok başarısızlığa yol açan, meclisin nisap sorunu yaşamasına neden olan DP ile YDP, şimdi muhtıra sunuyor.

    Birdenbire aslan kesilip muhtıra da sunuyorlar, sanki çok iş bitiriciymişler gibi.

    YDP’nin KIB-TEK’te, DP’nin de Kooperatif’te yaptıkları ve yapmak istedikleri halen akıllarda.

    Olumlu ne yapmış geçmişte bu iki parti de şimdi muhtıra ile karşımıza çıkıyorlar?

    Tuttukları bakanlıklar, bu bakanlıklara bağlı daire ve kurumlarda ne başarılara imza atmışlar da şimdi reformcu kesildiler başımıza?

   Büyük başarılara imza atmış olsalar, biz de inanacaktık 100 günde yasalar geçireceklerine, ekonomik tedbirler alacaklarına?

    Fikri Ataoğlu, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nda kendi işini yapsın. Ciddi bir pandemi tahribatına uğrayan turizmle ilgili ne gibi açılımlar var? Rusya- Ukrayna savaşının turizme yönelik yarattığı olumsuzluklar için ne tedbirler alındı? Fahiş uçak biletlerinin ucuzlaması için ne yapıldı? Fahiş elektrik zammı için ne yapıldı, bu yüksek girdiyle turizm yapılabileceğini mi sanıyor Sayın Ataoğlu?

     Sayın Ataoğlu, aynı zamanda çevrenin de bakanı. Peki çevre için ne yaptı? Çevre kirliliğine ve çevre katliamına çare bulabildi mi ki? Üstelik bakanlığının kuyruğuna “kültür” ve “gençlik” bağlandı, diğerlerini mamur etmiş gibi.

      Peki Sayın Erhan Arıklı, geçen dönem görev yaptığı Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nda mucize mi yarattı? Tam tersine birçok başarısızlıkla anıldılar. KIB-TEK’in bugünkü perişan halinde YDP’nin ve atadığı kişilerin büyük payı olduğu biliniyor. Azınlık hükümeti dönemi YDP’nin tuttuğu tüm kurumlarda sorun vardı.

     YDP’nin bu kez tuttuğu Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı’nda şu ana kadar ne yapıldı? Bir şey yapılabileceğine inanıyor musunuz? Personeli, araç, gereci olmayan dairelerle iş yapabilecekler mi acaba? Yollar perişan, ne yapacaklar yollar için, trafik için?

    Yani kendi asli işlerini yapamayanların, muhtırayla ortaya çıkması ilginç…

    100 günde talep edilen 13 yasa ve dokuz ekonomik tedbir yapılmazsa hükümet bozulacak mı acaba? UBP, bunun altına imza atmazsa yarınki güven oylamasına katılmayacaklar mı?

     DP ve YDP’nin hükümet bozma cesareti var mı? Hele de DP, hükümet bozar mı?

     DP’nin varlık nedeni Turizm Bakanlığı’nı bir şekilde almak gibi bir şey. Nasıl bırakıp gidecekler? Ha, yine “Biz bozar, iki günde yine kurarız” derlerse o başka bir konu.

      DP ile YDP, muhtıra vererek, “Hükümette işleri engelleyen UBP’dir” demek mi istiyor?

      Küçük ortaklar büyük ortağı zan altında bırakmak ya da itibarını sarsmak mı istiyor? Küçük ortakların, büyük ortaktan başka istekleri var da bu muhtırayı tabanca gibi dayadılar mı ona? Küçük ortaklar başka yerden emir mi aldı da bunu yapıyor?

      Kızmayın canım, merak ettik soruyoruz işte, hemen yanlış yorumlamayın, biz şüpheciyiz, bir bit yeniği arıyoruz bunun altında.

      Bunun altında ne var acaba? İcraat ve reform için yanıp tutuşmadı ki şimdiye kadar DP ile YDP… O nedenle biz bunun altında bir şeyler arıyoruz.

     Bu arada o maddelerin bazılarını yapsalar çok iyi olacak, keşke yapabilseler ama bazılarının içinde ne olacak ne amaçlanıyor, başımıza çorap örme amaçları da var mı diye de merak ediyoruz. Çünkü bu 22 madde, kısa cümlelerle açıklanmış, altı pek dolu görünmüyor.

     Maşallah, hükümetin önünde “hükümet programı” var, Türkiye ile imzalanan “protokol” var, küçük ortakların 22 maddelik muhtırası var… Şu ana kadar pek bir adım atabilmiş değiller, devlet çalışanlarının maaşlarını ödemekten başka, o yüzen diyorum. Yapacak çok işi var hükümetin, muhtırayı da buna eklerler mi acaba? Ekleseler de yaparlar mı acaba? Hiç sanmıyorum, bugüne kadar yapamadıkları, bundan sonra yapamayacaklarının garantisi gibi adeta…  

  

 

 

DİĞER YAZILARI
27/04/2022 23:29
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Küçük ortaklar, sanki kendi asli işlerini, rutin görevlerini yaptılar da “100 Gün Şartnamesi” sunuyorlar
MANŞETLER

HK Ali Baturay

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.