Kusursuz bir organizasyonu başarmak zorundayız

ads ads ads ads
23/02/2021

ads
ads

Hüseyin Ekmekci Hüseyin Ekmekci


Haber Kıbrıs Dijital Grup Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Ekmekçi, uçuş kısıtlamasının kaldırılmasıyla ilgili yaşanan tartışmaları değerlendirdi.

İşte Ekmekçi’nin yazısı:

Karşılıklı uçuş kısıtlamaları kaldırıldı. Gündemde öğrenci taşınması var. Hemen bir panik başladı. Karar verelim; “öğrenci gelmesin?” Bu bir seçenek… “Karantinalı gelebilir?” bu olmazsa olmaz. Öğrenciler gelecek ve karantinalı gelecek.

Elbette burada endişeler başladı. Nasıl gelecek? Karantina koşulları nedir? 18-20’li yaştaki gençleri bir odada nasıl tutacağız? Nasıl beslenecekler? Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Kaç öğrenci gelecek? Nerede barınacak? Bu konuda tecrübeli, Tolga Atakan ile konuştuk.

Vaka sayılarının tüm dünyada devam etmesi nedeniyle, gelen uçaklar dünyadan yolcu taşıyacak gibi bir endişe var. PCR ile uçağa binecek, PCR ile adaya girecek, adada PCR’ı yapılacak. 14 gün karantina süresi var. Elbette çok dikkat gerektiren bir süreç

Ancak, başarmak zorundayız. Üniversitelerimiz, doğru isimlerin adaya gelmesi, taşınması, karantina süreci, sağlığı, beslenmeleri gibi konularda son derece yeterli bir organizasyon yapabilir. Bahsedilen öğrenci sayısı için yeterli “yurt” kapasitesi var.

Eğitim Bakanlığı, bunun için üniversitelerle ve özel yurt sahipleri ile bir organizasyon yaptı. Kusursuz bir organizasyonu başarmak zorundayız. Daha önce binlerce öğrenciyi getirdik, en zor koşullarda… Devlet- üniversiteler hep birlikte

Şimdi yeni tartışma, “Ali Pilli gitti, uçuşları açtılar…” Girişimler başladığında Pilli sağlık bakanıydı, bu girişim bir günlük iş değil. Kumarcı değil, öğrenci geliyor. Doğru zeminde tartışılması adına söylüyorum. Organizasyon kusursuz olmalı.

11 yerel vakamız var dün. 8 Lefkoşa, 3 Girne, 2 Mağusa kaynaklı vaka. 1 temaslı Gönyeli, bir pozitif temaslı ise Tuzla… 3 vaka yurt dışı, karantinada pozitifleşti. Gerisi tamamen yerel. Test sayıları, sektör sektör taramalar arttı, vakalar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Hastanede tedavi gören sayısı halen 100’ün üstünde. 31 hasta taburcu edildi. Kısa sürede 550 civarı taburcumuz var. Halen pandemi otellerinde 270 kişi pozitif ve tamamına yakını KKTC vatandaşı. Mücadele bitmedi.

Açılım ile birlikte yollar ana baba günü. Hükümet, hızla önümüze bilimsel veriler koymalı, kapanmanın da açılmanın da koşulları nüfus- hasta- alt yapı oranıyla açıklanmalı. Vatandaş da hangi aşamada, hangi koşulda kapanma olacağını bilmeli.

23/02/2021 11:07
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: hüseyin ekmekçi
MANŞETLER

HK Hüseyin Ekmekci

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.