Kuzey Kıbrıs, Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nda

ads ads ads ads ads
25/05/2024

ads
Kuzey Kıbrıs, Mezopotamya  Turizm ve Gastronomi Fuarı’nda

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığına Bağlı Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi 23 Mayıs’ta başlayıp 26 Mayıs tarihinde sona erecek olan “Diyarbakır 2. MTGF Mezopotamya Turizm ve Gastronomi” fuarına katıldı.

Fuarda bakanlık görevlileri ve turizm paydaşlarının yanı sıra KKTC Gaziantep Konsolosu Kerem İzmen, Eğitim ve Kültür Ateşesi Bumin Paşa ve KKTC Mersin Turizm Koordinatörü Kazım Türkan da yer aldı.

Neolitik Çağdan bu yana binlerce yıldır insan yerleşiminin kesintisiz biçimde sürdüğü Mezopotamya, bu yönüyle dünyada eşi benzeri olmayan bir coğrafya. 

Uygarlık tarihine damga vuran eşsiz tarihi, “Bereketli Hilal”i, yerleşik hayatın başlangıcını simgeleyen buğday tarlalarıyla medeniyetin beşiği olan Mezopotamya, aynı zamanda kültür, inanç ve gastronominin de benzersiz bileşimini gözler önüne seriyor. Büyüleyici bir geçmişe sahip olan Mezopotamya, yüksek turizm potansiyeliyle öne çıkıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, TÜRSAB ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası desteği ile TÜRSAB Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ve Diyarbakır Fuarcılık ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek 2.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı, 23 - 26 Mayıs 2024 tarihleri arasında turizm profesyonelleri ve ziyaretçilerini Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde buluşturacak.

Mezopotamya’nın sahip olduğu eşsiz turizm potansiyelini değerlendirerek, bu anlamda tüm sektöre yeni iş birlikleri sunarak, ülkemiz ve dünya turizmi için yeni bir turizm haline gelmesini sağlamak amacıyla 2022 yılında ilk kez düzenlenen fuar, beklentilerin üzerinde bir başarı sağlayarak yaklaşık 17.000 ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştı.

2. Mezopotamya Turizm & Gastronomi Fuarı, 23 farklı ülkeden gelecek olan satın alma heyetleri, ‘Partner İl’  Mersin Büyükşehir Belediyesi, Yabancı ülke katılımcısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Dohok, 10 Katılımcı il, 1 katılımcı ilçe, Ticaret odaları, Diyarbakır ve diğer illerden 37 katılımcı firma, bölgeye özgü panel, atölye ve etkinlikleri, tüm hedef pazarlara yönelik çalışmaları ile yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor. 

Fuar süresince, ziyaretçilere ülkemiz kültüründen Lokum, Ceviz Macunu, Turunç Macunu, Patlıcan Macunu,İncir Macunu, hellim,çörek,meyve suyu,limonata, su, kahve, çay ikramı yapılmaktadır.

 

25/05/2024 18:18
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Kuzey Kıbrıs, Mezopotamya Turizm
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.