“Kuzey Kıbrıs Yolsuzluk Algısı Raporu” açıklandı…

ads ads ads ads
16/04/2024

ads
“Kuzey Kıbrıs Yolsuzluk Algısı Raporu” açıklandı…

Haber Kıbrıs ÖZEL

Prof. Dr. Sertaç Sonan ve Prof. Dr. Ömer Gökçekuş tarafından Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International, TI) kriterlerine göre hazırlanan 2023 yılına ilişkin “Kuzey Kıbrıs Yolsuzluk Algısı Raporu” açıklandı.

Rüstem Kitabevi’nde bugün gerçekleştirilen toplantıda 324 iş insanı ile yapılan anketlerle elde edilen sonuçlar paylaşıldı.

Rapora göre iş insanlarının yüzde 73'ü Kuzey Kıbrıs’ta rüşvet ve yolsuzluğun çok yaygın olduğunu düşünüyor sadece yüzde 7’lik kısım KKTC’de yolsuzluğun hiç olmadığı görüşünde. 

Ankete katılanlar yüzde 80'i yolsuzluğun çok ciddi bir sorun olduğunu belirtti. İş insanlarının yüzde 68’i yolsuzluğun iş yapmaya engel olduğunu düşünürken yüzde 25’i “Biraz engel” yüzde 7’si ise “Hiç engel değil” yanıtını verdi. Yolsuzluk sıralamasında 180 ülke arasında 140’ıncı sıradayız.

“Rüşvet kamu ihalelerinde dönüyor”

Kuzey Kıbrıs Yolsuzluk Algısı Raporu’nda ülkemizde yolsuzluğun en çok kamu ihalelerinde yapıldığı öne çıkıyor.

Katılımcıların büyük çoğunluğu “Kamu ihaleleri ve izin/lisans işlerinde” ve “Kamuya ait arazi ve binaların tahsisinde ve kiralamasında” rüşvet döndüğünü düşünüyor. Ankete katılan iş insanlarının yüzde 25’i son bir yıl içerisinde rüşvet verdiğini ifade ederken yüzde 14’ü cevap vermedi. Yüzde 61’i ise rüşvet vermediğini ifade etti.

En fazla yolsuzluk yapan "Başbakan ve Bakanlar" oldu…

Prof. Dr. Sertaç Sonan ve Prof. Dr. Ömer Gökçekuş tarafından hazırlanan anketin sonuçlarına göre iş insanlarının yüzde 58’i başbakan ve bakanların yaygın bir şekilde yolsuzluk yaptığı görüşünde. Ankete katılanların yüzde 52’si ise milletvekilleri arasında yolsuzluğun yaygın olduğu yanıtını verdi. Öte yandan raporda dikkat çeken bir detay ise hakimler, savcılar ve polis içerisinde de yolsuzluk olduğu.

Kara para konusunda hükümet sınıfta kaldı…

Ankete katılanların yüzde 69’u hükümetin kara para konusunda başarılı bulmazken yüzde 21’i orta düzeyde başarılı yüzde 10’u ise başarılı buldu.

16/04/2024 15:03
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.