Kuzey Kore lideri Kim'den "Askeri Kapasiteyi Güçlendirme" Çağrısı

24-27 Temmuz tarihlerinde ülkenin askeri ve siyasi yetkilileriyle bir araya gelen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, herhangi bir yabancı provokasyona karşı askeri kapasitenin geliştirilmesini istedi.

ads ads ads ads
30/07/2021

ads
ads
ads
Kuzey Kore lideri Kim'den "Askeri Kapasiteyi Güçlendirme" Çağrısı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD ile Güney Kore’nin gelecek ay birlikte yapması beklenen tatbikatlar öncesinde, askeri kapasitenin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.

Yonhap'ın haberine göre, 24-27 Temmuz tarihlerinde ülkenin askeri ve siyasi yetkilileriyle bir araya gelen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, herhangi bir yabancı provokasyona karşı askeri kapasitenin geliştirilmesini istedi.

Görüşmede Kim, yetkililerden düşmanların askeri provokasyonu ile başa çıkmak için hazırlıkları tamamlamalarını istedi.

Güney Kore, kuzey komşusu ile iletişim kanallarının yeniden açılması ile yaratılan uzlaşı havasını olumsuz etkilememesi için ABD ile tatbikatların yapılıp yapılmayacağı ya da hangi şartlarda yapılacağına ilişkin görüşmelerini sürdürüyor.

28 Temmuz'da ilk telefon görüşmesi

Güney Kore ve ABD’nin yaptığı askeri tatbikatlar, son senelerde COVID-19 salgını ve Kore yarımadasını nükleer silahlardan arındırma çabaları nedeniyle iptal edilmiş veya azaltılmıştı.

Kuzey ve güney komşular arasında son bir yıldır kapalı tutulan iletişim kanalları yeniden açılmış 28 Temmuz’da ilk telefon görüşmesi gerçekleştirilmişti.

30/07/2021 12:06
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Kuzey Kore, Asker, Kim Jong
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.