Lancet: Diğer mutasyonlardan farkı yok

Lancet: İngiliz mutasyonu korkulduğu kadar şiddetli değil, diğer mutasyonlardan farkı yok

ads ads ads ads
13/04/2021

ads
ads
ads
Lancet: Diğer mutasyonlardan farkı yok

Dünyanın en çok tanınan tıp dergilerinden The Lancet tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, ilk olarak İngiltere’de tanımlanan B.1.1.7 varyantının hastanede yatan hastalarda daha ciddi hastalıklara neden olmadığı açıklandı.

Hakemli tıp dergisi tarafından yayınlanan çalışmada, geçtiğimiz yıl Kasım ve Aralık aylarında İngiltere’deki hastanelere kabul edilen 496 Covid-19 hastasından oluşan bir grup analiz edilirken, B.1.1.7 adı verilen İngiltere mutasyonu ya da diğer mutasyonlarla enfekte olmuş hastalardaki sonuçlar karşılaştırıldı.

‘İNGİLİZ MUTASYONU İLE DİĞER MUTASYONLAR ARASINDA HİÇBİR FARK YOK’

Çalışma ve analizin sonucunda B.1.1.7 (İngiliz mutasyonu) ve diğer varyantları olan hastalar arasında ciddi hastalık, ölüm veya diğer klinik sonuç risklerinde hiçbir fark bulunmadığı tespit edildi.

Araştırmacılar, "Gerçek dünyaya dayanan verilerimiz, B.1.1.7 ile hastaneye yatırılan hastaların durumlarının, olmayanlara göre belirgin bir şekilde farklı olmadığına dair güvence sağlıyor" dedi.

‘AŞILARIN ETKİLİ OLMA OLASILIĞI YÜKSEK’

Lancet tıp dergisinde yayınlanan ayrı bir çalışma, İngiliz mutasyonu ile diğer varyantlar kıyaslandığında yeniden enfekte olma oranının pek farklı olmadığını ve bu sebeple aşıların İngiliz varyantına karşı etkili olma olasılığının yüksek olduğunu tespit etti.

‘YÜZDE 40 İLA 70 DAHA BULAŞICI’

Daha önce yapılan çalışmaya göre İngiliz insanları, İngiliz varyantının diğer varyantlara göre yüzde 40 ila yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu belirtmişti.

Lancet’te yayınlanan çalışma da B.1.1.7'nin daha bulaşıcı olduğuna dair önceki bulguları doğruladı.

Geçtiğimiz gün ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), B.1.1.7 olarak bilinen İngiltere mutasyonu vakalarının ülkede en yaygın corona virüs türü haline geldiğini bildirmişti.

FAHRETTİN KOCA: "YENİ VAKALARIN YÜZDE 85'İ İNGİLTERE MUTASYONU"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, son haftalarda çok sayıda mutant ve varyant virüs tespit ettiklerini bildirerek, "Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. Virüsün değişime uğramış bu şekli, ilk corona virüse göre daha hızlı yayılmaktadır. Bugün, virüsün dünyada yaygın olan tipi budur" ifadelerini kuıllanmıştı.

13/04/2021 11:58
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: İngiltere, mutasyon, koronavirüs, vaka, covid-19
MANŞETLER

HK KORONAVİRÜS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.