Larnaka'da kanalizasyon sistemi için yapılan kazılarda birçok antik eser ve mezar tespit edildi

ads
21/10/2020

ads
Larnaka'da kanalizasyon sistemi için yapılan kazılarda birçok antik eser ve mezar tespit edildi

Larnaka’da kanalizasyon sistemiyle ilgili olarak yapılan çalışmalar sırasında, birçok antik eser ve mezar tespit edildiği haber verildi.
Fileleftheros gazetesi, tespit edilen arkeolojik buluntuların, Larnaka’nın uzun bir geçmişe sahip Demir Çağında hüküm süren önemli kentlerden olduğunu kanıtladığını yazdı.
Kazılar sırasında birkaç kilometrekarelik bir alanda dokunulmamış mezarlar bulunduğunu ve bunun geniş kapsamlı bir nekropolün (eski mezarlık) varlığını onayladığını kaydeden gazete, Larnaka’daki “Agios Françeskos Asizis” caddesinde yapılan kazıların ise 15 ile 16’ıncı yüzyılların sonlarından kalma bir manastır binasına işaret ettiklerini belirtti.
“Agios Neofitos” caddesinde ise Roma veya Hellenistik dönemden kalma, büyük arkeolojik değere ve nadir güzelliğe sahip bir mozaiğe rastlandığını aktaran gazete, mozaiğin büyük bir kısmının, Ortaçağ Larnaka’sının merkezini kapladığını belirtti.
Yaklaşık 20 metrelik mozaiğin “Herakles’in” (Herkül) 12 görevini resmettiği ve arkeologlara göre bunun dönemin umumi hamamlarının zeminini teşkil ettiği ifade edildi.

21/10/2020 12:03
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Larnaka, kanalizasyon
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.