HABER KIBRIS

Layık olduğumuz kadarız

ads
18/11/2017


ads

Eşref Çetinel


(Bugün, “varsın beklesin, zaten elinden hiç kurtulamadık” dediğim  siyasi sorunu es geçerek biraz laflayacağım..)                                        KKTC’nin 34. Kuruluş Yıldönümü, arkasında yine yığınla enkaz bırakarak geldi geçti! Kamplara ayrılan KıbrısTürk halkı bir kez daha konuşlandığı mevzilerinden birbirlerine salvo atışlar yaptılar!                                                 İnsanlarıninançlarıyla duyguları, siyasi  “düşünce özgürlüğü” ile demokrasiyi ıskalayarak bir kez daha kanatıldı!

KKTC’i federal sistemle değiştirmek isteyenler “kuruluş yıldönümü kutlamalarını bir kez daha protesto ettiler.”

       Meclisimizin “yaramaz kızı” Doğuş Derya, “yetti bu törenler diyerek yolların kapatılarak halkın seyrüseferine engel olunduğunu, arabalarında bekleyenlerin baygınlıklar geçirdiklerini” yazdı feyisbuktaki hesabında.

       Bir arbede de bu nedenle koptu. “Devleti savunanlarla federasyon yanlıları” sosyal medyada birbirlerine çektikleri kılıçlarıyla saldırdılar.. Kafalar, kollar, ayaklar koparken, “ulusal dava bir kez daha  kanlar içinde kaldı!”

PEKİ diye sordum kendime! Yapılmasın mı bu törenler? Ki bir gazetemiz “tank top asker gösterileriyle çözüm olmaz” manşetini de attı!

       Sabahattin  İsmail ayni sosyal medyada ve bir kez daha geçmişi hatırlattı genç arkadaşlara.. Rum saldırıları karşısında bir göçmen ailesi olarak neler çektiklerini, kim bilir kaçındır yine anlattı.. Tıpkı bizim bıkıp usanmadan  anlattığımızca!

Benzeri yığınla siyasi görüş ve tutum salındı son bir iki gündür toplum katlarında.. Hayır! “Her kafadan bir ses çıktı” demiyorum.. Aksine gitgide kemikleşip sabitleşen safların artık “uzlaşma” olasılıklarını da berhava ederek yollarının yolcuları olduklarını çok daha iyi gördüm ve hayıflandım: Çünkü:

KKTC’de  lider, kadro eksikliği var” dedim!   Denktaş aramızdan ayrılalı beridir, toplumu bütünleştirici bir “lider” çıkmadı. Öyle de olunca her parti başkanıyla STÖ’ü Başkanları  siyasi kaderimizi yüklenen liderler oldular!

Nitekim siyasi sorun sosyal medyada artık daha çok  tartışılıyor!  İnsanlar birbirlerini nasıl şah mat edeceklerinin yarışında olmadık eksantrik görüşlerini yayarken, entel gevezeleri de ne kadar bilmiş ve akıllı olduklarının ispatı için yarışıyorlar! Sonuçta olanlar siyasi sorunun “davasına” oluyor!

Ki biz her sabah  en az dört beş saatimizi neredeyse beyin travması geçirecek hallere düşene kadar  “köşemizde” siyasi davamıza koyacağımız “inancımızı” tuşlarken; sosyal medyadaki  adam oturduk yerde onca emeği onca inancı iki kelimeyle çarpıvermekte! Görüşlerle değerler o kadar ayaklara düştü işte!

Her neyse. İnsanlar nasıl ki layık oldukları yönetimlerle yaşarlar,  “özgürlük ve egemenliklerine sahiplikleriyle devlet oluşları da layık oldukları kadardır!

                                  **********

         VERGİ SORUNUNA DA DEVAM..

Gündemde yine “vergi” var! “Maliye Bakanlığı 2016 yılı için “kişi ve kurumların” Vergi Dairesine  bildirdikleri beyannamelerini açıkladı!

Her vergi döneminde olduğu gibi “millet yine zararda!” Artık bu “zarar beyan etmeler” gelenekselleşti! “Ben zarar ettim” dersin, ötesi devletin takdirine kalır,   mükellefin elinden artık ne kadarını kopartabilirse!

Öyle olması da çok normal çünkü “vergi verilmez alınır!”  Ha bu vergiyi almak da sanattır! Vergi dairelerinde oturup “beyan beklemekle” vergi toplanılmaz! Sahaya inilecek, denetimler bizzat “yerinde” yapılacak hem de şaşmadan!

Yeterli memur yoksa  onun da hesabı yapılacak. Eğer olsaydı daha ne kadar çok vergi toplayabilecektik hesabında! Yani kaz gelecek yerden  tavuğu esirgemeyeceksin!

Başa dönecek olursak: Neyse ki yıllardır didiklenmedik tarafı kalmayan Emrullah Turanlı kurtardı hamamın namusunu! Şirketi T&T en çok vergi veren oldu..

Bilir misiniz bazı ülkelerde “vergi kaçırmak” ahlâksızlık sayılır. Bazı ülkelerde de “açıkgözlük!” Büyük olasılıkla 2. kategorideyiz! Ve aslında sorun da budur! Çünkü:

       Denetim Eksik!  Eksik  olunca da   artık TC’den “yüzlerce” denecek işinsanları KKTC’yi doldurur ve  her alanda yatırım yaparlarken,   “parasal sermayelerinin” durumunu kimseler bilmez!

Nitekim bir süre önce KKTC’de  kara para aklanması gündeme geldiydi! “Yoktur öyle şey” falan dendi ama çok iyi biliyorum, kafalardaki şüpheler hiç silinmedi! O kadar ki “sadece inşaat sektörünün bir Girne’yi bir Mağusa’yı yuttuğu gerçeğinde, bırakın bizim gibi şaşıran sıradan insanları.. Mesela o sektörden memlekete kaç paralık vergi düşer söyleyen yok. Tıpkı sırlarını bilemediğimiz casinolar gibi..  Ki inşaat sektörü “kiralık arabalar” olaylarının da sorunlarını taşımakta!

Kısaca: Yine dönüp “denetime”  tosladık. Sibel Siber’in kulağı çınlasın. Kurumlarımız bu nedenle yozlaşıp ahlâksızlaştı vesselam!

**********

KISACA TAKILDIĞIM: (NEDİR ELCİL’İN BU TC KAŞINTISI?)

Her zaman şiddetli ve hiddetli KTÖS Sekreteri Evcil’in bugüne kadar medyada şöyle canı gönülden gülen bir resmini görmedim! İlk fırsatta eğer Recep İvedik filmlerinden biri vizyona girerse sinemalarda, kendisi davetlimdir haberi ola..

Geçen gün  Recep Akdağ’a çatarken Kıbrıs’ın Kuzey’inde her şeye onlar karar verir” dediydi ve müzakereleri işaretlediydi..

Oysa öyle değil. Daha dün Anastasiadis Sn. Akıncı’nın bir BM’ler yetkilisinin dolaylı görüşmeler yoluyla stratejik bir anlaşma çerçevesinin ortaya çıkma olasılığından söz etti de  Anastasiadis ilginç bulduğu için  “yeni bir  anlaşma önerisi” olarak kabullendi! Türkiye mi tezgâhladı bunu?

Kaldı ki: Saatlerimizi inadına bir saat geri alalım diyen Türkiye miydi?  Pisliklerin içinde boğulun diyen, çarpık yapılaşmaları emreden, trafiği perişan eyleyen Ankara’nın emirleri mi? Falan… Vaz geçin bu TC fobisinden biraz da Güney’e bakın Güney’e! Orayı da eleştirin ki hiç olmazsa dengeli olasınız kardeşim!

Bu habere tepkiniz:
TAGS: eşref çetinel
MANŞETLER

HK Eşref Çetinel

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems