Lefke’de ‘Farkında mısınız? engelSİZsiniz’ etkinliği düzenlendi

ads
20/09/2019

ads
ads
Lefke’de ‘Farkında mısınız? engelSİZsiniz’ etkinliği düzenlendi

Kıbrıs Türk Ortepedik Özürlüler Derneği, Kıbrıs Vakıflar İdaresi İyilik Gönüllüleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı işbirliğiyle, Lefke’de ‘Farkında mısınız? engelSİZsiniz’ sloganıyla yürüyüş düzenlendi.

Kamu ve özel alanların engelliler tarafından kullanılabilmesi yönünde tasarlanabilmesi için farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen yürüyüş Asmalı Kahve önüden başlayarak, Lefke çarşı girişine kadar sürdü.

Yürüyüşte, ‘sevgi her engeli aşar’, ‘kabul sevginin gücüdür’, ‘en büyük engel sevgisizliktir’, ‘biz hayata sımsıkı sarıldık, elimizi bırakmayın’, yazılı pankartlar taşındı.

Yürüyüşün ardından basına açıklamada bulunan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, Lefke’de engellilerin hayatın içine dahil olup olamadığını ve kamuya açık alanlara girip giremediklerini görmek için böyle bir etkinlik düzenlediklerini kaydederek, etkinliğe katılan herkese teşekkür etti.

Kibrit, Lefke bölgesinde de fiziki altyapı olarak eksiklikler bulunduğuna dikkati çekerek, en azından konulacak rampalarla engellilerin sosyal alanlara girmelerinin sağlanabileceğine işaret etti.

Vakıflar İdaresi İyilik Gönüllüsü Nurçin İncirli de engellilerin de aynı gökyüzü altında yaşam mücadelesi verdiğine vurgu yaparak, insanların imar ettiği kamu ve özel alanlarla engellilere asıl engeli yarattığını söyledi.

İncirli, bir binayı oları görmezden gelerek imar etmenin ve empati yapamamanın kabul edilemez olduğunu belirterek, binaları ve çevreyi engellileri de görerek, işiterek ve hissederek dizayn etmenin önemine dikkat çekti.

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Lefke Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Çağda Çağanağa da binaları tasarlarken engellilerin de hayata katılabilmesi için düşünülmesi gerektiğini kaydederek, etkinliğin gerekli mesajı vermesi diledi.

Etkinliğe katılan Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da son dönemlerde mimari projelerde engellilere yönelik düzenlemelerin mevcut olduğunu kaydederek, eski binalarda bu konuda eksiklikler olduğunu ve yerel yönetimlerin bu anlamda yapacak çok işi olduğunu söyledi.

BRTK

20/09/2019 20:58
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: engelsiz, yürüyüş, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.