Lefkoşa’da Araçlı Eylem Toplumsal İsyana Dönüştü: Hayvancılar ve Sendikalar Sokakta

ads ads ads ads ads
27/05/2024

ads
Lefkoşa’da Araçlı Eylem Toplumsal İsyana Dönüştü: Hayvancılar ve Sendikalar Sokakta

Hayvan Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği'nin Başbakanlık önünde başlattığı araçlı eylem, toplumsal isyana dönüştü. Geçtiğimiz hafta alınan genel grev kararı ile birçok sendika, sivil toplum örgütleri ve örgütlü üyeler bugün hayvancı ile sokakta yer aldı.

 

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hükümeti sert bir şekilde eleştirerek, "Sanki duvara konuşuyoruz" dedi.Naimoğulları, halkın ucuza et yemesini her zaman istediklerini vurgulayarak, "Donmuş kıyma ve et ile ne işimiz var?" diye sordu.

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan,hükümetin hayvancı ve üreticileri halkla birbirine düşürdüğünü belirterek, "Hayvancıyı kırdıracaksın, sonra da saygı duyuyorum diyeceksin. Sayın Başbakan, ne ektiyseniz onu biçeceksiniz," dedi.

 

 

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Lefkoşa’da düzenlenen eylemde yaptığı konuşmada hükümeti sert bir şekilde eleştirdi. Serdaroğlu, "Kıbrıs'ın onurlu ve gururlu insanları, üretimin ve toplumun yok olmaması için bugün buradayız. Hükümet, hafta sonu üyelerimizin bu eyleme katılmaması için tüm baskıları yaptı. Amaç ucuz et yemek değil, amaç 3-4 tüccara iş sahası açmaktır" dedi.

Serdaroğlu, altı ay sonra yerli et yiyeceğimiz paraya ithal et yemek zorunda kalacaklarını belirterek, halkı uyanmaya çağırdı. "Uyanın. Ünal abim lütfen geri adım atma, bu ateş daha da büyüsün. Bu daha başlangıç!" ifadelerini kullandı.

Eylem sırasında güvenliği sağlamak amacıyla polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Eylemle ilgili gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

27/05/2024 11:37
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: eylem, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.