Leman Denizgil yazdı: Bağırsak tembelliğinde ne yapmalıyız?

Denizgil, bağırsak tembelliğinde ne yapılması gerektiğini yazdı.

ads
ads
04/07/2020
HK

ads ads
Leman Denizgil yazdı: Bağırsak tembelliğinde ne yapmalıyız?

Diyetisyen Leman Denizgil, HABERKIBRIS için kaleme aldığı yazıda bağırsak tembelliğinde ne yapılması gerektiğini yazdı.

 Denizgil'in yazısı şöyle:

Kabızlık, en sık karşılaşılan sindirim sistemi problemidir. Bağırsak tembelliği, nedeni bilinmeyen, bireysel yatkınlıkla ilişkili bir durum olabileceği gibi; diyabet, hipotiroidi gibi metabolik olayların bir belirtisi veya kolon kanserinin sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Ayrıca bazı ilaçlar ve nörolojik hastalıklar da kabızlığa neden olabilir. Kabızlık problemine karşı öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz.Kabızlık, yeteri kadar sıvı ve posalı gıda tüketmemenin sonucunda oluşur. 

 • Lifli gıdalar tüketmek bağırsakları uyandırır ve daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Lifli gıdalar tüketerek dışkının daha yumuşak olmasını ve daha rahat tuvalete çıkmanızı sağlayabilirsiniz. 
 • Kabızlık sorunu çeken kişilerde beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesi oldukça önemlidir. 
 • Sindirimi hızlandırıcı, bağırsak hareketlerini kolaylaştırıcı etkisinden dolayı kabızlığı önlemede su tüketimi en önemli faktörlerden biridir. Su tüketimi günlük 2,5-3 litre olmasına özen gösterin.
 • Meyve suları yerine diyet liflerinden tam faydalanmak için meyvelerin kendisini tüketin. Günde 2-3 porsiyon meyve tüketmeye özen gösterin.
 • Zeytinyağlı sebze yemeklerini  ihmal etmeyin ve salatalarınıza zeytinyağı ekleyin.
 • Haftada en az 3 defa baklagiller (mercimek, kurufasulye, nohut vs) tüketilmelidir.
 • Bağırsaklarda sindirime yardımcı olan zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı bakteriler de bulunmaktadır. Probiyotik yoğurt veya kefir bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. 
 • Pirinç, beyaz ekmek ve diğer beyaz un içeren ürünlerden uzak durun, bunlar yerine; Bulgur, kepekli-tam buğday ekmek, esmer pirinç, yulaf gibi ürünleri tercih edin.
 • Düzenli egzersiz yapılması bağırsak hareketleri üzerinde etkili olup kabızlığı azaltmaktadır.
 • Kızartma, hamurişi tarzı yiyeceklerden uzak durun, kola, kahve ve çay tüketiminizi azaltın, şeker ve şekerli yiyeceklerin kabızlığı tetiklediğini unutmayın.
 • Dışkılama hissi gelsin yada gelmesin her gün aynı saatlerde tuvalete gidilmelidir. Vücut fonksiyonları için düzen önemli. Tuvalete çıkma hissi yoksa bile her gün aynı saatlerde tuvalete gidip 10 ile 15 dakika oturmak dışkılama düzenini sağlamak için faydalı olacaktır.
04/07/2020 15:47
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: leman denizgil, beslenme, diyetisyen, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.