Leman Denizgil yazdı: Domates ve Likopen

ads
14/11/2020
HK

ads
Leman Denizgil yazdı:  Domates ve Likopen

Diyetisyen Leman Denizgil, HABERKIBRIS için kaleme aldığı yazıda domates ve likopenin insan sağlığına faydalarını yazdı.

İşte Denizgil'in yazısı:

Domates mutfağımızın vazgeçilmez rengi ve lezzetidir. Domates, kalorisi düşük bir besin olmasının yanında, değerli besin maddeleri ile yüklü olması ile de dikkat çekici bir besindir. Ona canlı kırmızı rengi veren likopen maddesi ile birlikte içerdiği diğer vitamin ve mineraller genel vücut sağlığı için çok iyi birer kaynaktır.

Likopen, sebze ve meyvelerin içerisinde bulunan, onlara kırmızı rengi veren, karoten familyasına ait doğal bir pigmenttir. Karaciğer, deri, akciğerler, kolon, prostat ve testisler dahil olmak üzere vücudun yağ dokularında ve organlarında depolanır.

Kan ve dokularda doğal olarak bulunmasına rağmen, vücudumuz doğal yollarla likopen üretmez. Bu nedenle düzenli ve yeterli beslenerek besinler yoluyla likopen alınması gerekir. 

Likopen içeren besinler arasında ilk sırada domates vardır.  Doğadaki en zengin likopen pigmenti kaynağı odur. Domatesin yanı sıra daha az miktarda olmak üzere kayısı, karpuz, kuşburnu, pembe greyfurt da likopen içerir. Tropikal meyvelerde, papaya, cennet hurması, çilek, kırmızı biber, nar, kiraz, kırmızı guavada da likopene rastlanır. 

Likopen, domatesin en çok kabuk kısmında bulunur. Isıl işlem görmüş domatesin içindeki likopen maddesi arttığı için, çiğ domates tüketmek yerine  püre, salça, pişmiş ve konserve şeklinde tüketilirse eğer daha iyi olur.

Likopen, kalsiyum ve D vitamini ile oluşan kemik güçlenmesini daha da artırmakta, kemik yıkımını yavaşlatıp geciktirmektedir. 

Domatesler, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağlı olan antioksidan likopenin başlıca diyet kaynağıdır.Ayrıca harika bir C vitamini, potasyum, folat ve K vitamini kaynağıdır.

14/11/2020 10:50
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: leman denizgil, beslenme, Domates, Likopen
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.