Limasol Türk Kooperatif Bankası Yılı karsız kapamayı göze alıyor

Limasol Türk Kooperatif Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler, haksız eleştitilere rağmen bankaların mümkün olanın en iyisini yapmaya çalıştığını söyledi

ads
ads
31/03/2020
HK

BANKALAR 100 MİLYON TL’LİK EN BÜYÜK KATKIYI SAĞLADI.

ads
ads
Limasol Türk Kooperatif Bankası  Yılı karsız kapamayı göze alıyor

MÜŞTERİLERİMİZ İÇİN EKONOMİK PAKETLER  HAZIRLADIK

Biz, Limasol Türk Kooperatif Bankası olarak da müşterilerimizi rahatlatacak ekonomik paketler hazırlıyoruz. Ayrıca, müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda, müşterinin ödeme gücüne göre bazı özel hizmetler de sunuyoruz. İlerleyen günlerde de müşterilerimizin lehine birtakım daha karalar alacağız. Yılı karsız kapatmayı göze alıyoruz”

BANKALAR 100 MİLYON TL’LİK EN BÜYÜK KATKIYI SAĞLADI.

“Bankalar mümkün olduğunca müşterilerine kolaylık sağlıyor. Eleştirilen bankalar, Bankalar Birliği ve Merkez Bankası koordinesiyle, salgın tedbirleri için kullanılmak üzere, bankalar 100 milyon TL’lik en büyük katkıyı sağladı.
Limasol Türk Kooperatif Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler, bankalara yönelik haksız eleştiriler yapıldığını, bankaların mümkün olduğunca müşterilerine kolaylık sağladığını belirtirken, ayrıca Merkez Bankası ve Bankalar Birliği koordinesiyle, salgın tedbirleri için kullanılmak üzere, bankaların 100 milyon TL’lik en büyük katkıyı yaptığını vurguladı.
Bankaların para basan kurumlar olmadığını dile getiren Kemaler, müşterilerinden aldıkları mevduatları en iyi şekilde koruyarak kredi müşterilerine, iş insanlarına borç verip, kredi borçlularından alınan faizle de  bankaların mevduat sahiplerine faiz ödemek gibi bir aracılık yaptığını, sistemin böyle işlediğini anlattı.
İçinde bulunduğumuz zamanın, finansal sebeplerle kavga edilecek bir zaman olmadığına dikkat çeken Hüseyin Kemaler, bugünlerde herkesin sağlığını korumakla ilgili endişe taşımasını, finansal tartışmaların, normal hayata döndüğümüz zaman yapılabileceğini ve sorunları hep birlikte çözebileceğinizi söyledi.
 Limasol Türk Kooperatif Bankası olarak müşterilerini rahatlatacak ekonomik paketler de hazırladıklarını ifade eden Hüseyin Kemaler, “Ekonomiye tekrar döndüğü zaman şirketlerin paraya ihtiyacı olacaktır, başlangıç sermayesi olarak herkesin bir miktar paraya ihtiyacı olacaktır, bu arada işlerini yapamadıkları için birikmiş borçları olacaktır, nakde ihtiyaç duyacaklar. Bu nakitlerini sağlayabilmekle ilgili düşük faizli ve masrafsız bir ekonomik paket hazırlıyoruz” dedi. Kemaler, müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda, müşterinin ödeme gücüne göre bazı özel hizmetler de sunduklarını da kaydetti.
Limasol Türk Kooperatif Bankası çalışanlarının maaşını bu ay bir tamam ödeyeceklerini, bundan sonraki ay da bir tamam ödeme yapacaklarını, çalışanlarının arkasında duracaklarını kaydeden Kemaler, “Gün herkesin birbirine sahip çıkma zamanıdır” diye konuştu.
 Kemaler, üçüncü dünya vatandaşı çalışanları katkı kapsamına almamanın, yanlış yönlendirmeyle alınmış bir karar olduğuna dikkat çekerek, hükümet temsilcilerinin, bu yanlıştan dönüleceğini söylemesinin de iyi bir haber olduğunu belirtti.

Hüseyin Kemaler, Haber Kıbrıs’ın sorularına şu cevapları verdi:
SORU  : Ülke zor bir dönemden geçiyor. Korona virüs konusunda sağlık alanında sorunlar yaşanırken, hayat durduğu için de ekonomi daraldı. Hükümetin aldığı ekonomik tedbirler sonrasında kamuoyunda bankalara yönelik eleştiriler yer almaya başladı. Bu eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz?
KEMALER:
Ülkemizde salgın nedeniyle bir sağlık krizi yaşanmaktadır. Bu sağlık krizinden sebeple bir ekonomik kriz yaşanacağı da öngörülüyor. İnsanlar doğal olarak bu krizin ne kadar süreceğini bilmedikleri için telaş içerisinde, endişe içerisinde hayatlarını nasıl südürebileceklerini çok da kestiremiyorlar. Her zamanki alışkanlıklarıyla önce savunmaya geçiyorlar. Kendilerini sistemin dışında tutup, hükümetten, devletten, bankalardan üçüncü şahıslardan medet ummaya çalışıyorlar. “Ak akçe kara gün içindir.” Yani bugünlerle ilgili hepimizin hazırlıklı olması gerekirdi. Bugün bir iş insanı bir banka veya bir devletseniz, kriz dönemlerinde kullabileceğiniz yatırımlarınız, birimlerinizin olması lazımdır. İhtiyat Sandığı bunun için kurulmuştur, Sosyal Sigortalar bunun için kurulmuştur, emekli sandıkları bunun için vardır. İş insanları birikimlerini bugünler için saklarlar. Hükümetler topladıkları vergileri, gelirlerin hepsini yatırıma dönüştürmeden bu işler için bir miktar fon ayırırlar.
Bugün bakıyoruz ki sanki bunların hiçbiri ortada yokmuş gibi herkes birbirinin üzerine taleplerini gönderiyor. Bütün bu taleplerin yoğunlaştığı yer ise bankalar. Bankalar, para basan kurumlar değil. Biz, müşterilerimizden aldığımız mevduatları en iyi şekilde koruyarak kredi müşterilerimize veriyoruz. Buna karşılık ödenen faiz ödemeleri ile bizde mevduat sahiplerine faiz ödemek gibi bir aracılık yapıyoruz. Birçok kişi her zamanki gibi, ne zaman sıkışsalar bankalarla ilgili yorumlar yapıyorlar. Tabii biliyorsunuz bankalarla ilgili yapılacak tüm yorumlar ve kötü propagandalar yasa ile korunmuş vaziyettedir ama bugünkü ortamda bunun dozu bazen aşılıyor. Bununla ilgili eminim Merkez Bankası gereğini yapacaktır.
Sizler de gördünüz, bugün bankalar eleştiriliyor olmasına rağmen ülkede en büyük kaynağı, Merkez Bankası ve Bankalar Birliği  hep birlikte koordine ederek hükümete bankalar sağladı. Eminim daha da sağlayacaklardır.
 Herkesin sabırlı olması, beklemesi lazım. Şu anda yapılacak bir tek şey vardır, herkes kendi sağlığını korusun. Evde kalsın, sağlıklı kalsın, sonrasında ekonomik sıkıntılarımızı her zamanki gibi el birliğiyle ve empati yaparak aşacağımıza inanıyorum.

“Faizin faizini almıyoruz”

SORU: 3 aylık kredi ötelemesinde bankaların neden faiz uyguladığıyla ilgili eleştiriler var. Bunu nasıl yorumlarsınız
KEMALER:
3 aylık kredi ötelemesinde faiz alınacak ama bu kredinin zaten 3 ay süresi uzayacak. Yani bizim kendi yapacağımız uygulamada biz faizleri 3 ay öteliyoruz, örneğin 12 aylık bir krediniz varsa bu 15 aya çıkıyor. Dolayısıyla da süre uzuyor. Faizin faizinin alınmaması noktasında tamamen haklıdırlar ve bütün bankalar da faizin faizini almama uygulamasını yaptılar zaten.

“Müşterilerimizi rahatlatacak Ekonomik paket hazırlıyoruz, Yılı karsız kapatmayı göze alıyoruz.”

SORU: Siz banka olarak ne gibi iyileştirmeler yapıyorsunuz müşterilerinize?

KEMALER: Biz Limasol Bankası olarak müşterilerimize, Bankalar Birliği’nin tüm bankaların aldığı iyileştirmelere uymanın yanında, biz şunu yaptık; Limasol Türk Kooperatif Bankası olarak da müşterilerimizi rahatlatacak ekonomik paketler hazırlıyoruz. Ayrıca, müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda, müşterinin ödeme gücüne göre bazı özel hizmetler de sunuyoruz. İlerleyen günlerde de müşterilerimizin lehine birtakım daha karalar alacağız. YILI KARSIZ KAPATMAYI GÖZE ALIYORUZ”
İşletmelerin Ekonomik hayata tekrar geri döndüğü zaman başlangıç sermayesi olarak herkesin bir miktar paraya ihtiyacı olacaktır, bu arada işlerini yapamadıkları için birikmiş borçları olacaktır, nakite ihtiyaç duyacaklar. Bu ihtiyaçlarını sağlayabilmekle ilgili düşük faizli ve masrafsız bir ekonomik kredi paketi hazırlıyoruz.
Bizim bir başka yaptığımız; biz müşterilerimize diyoruz ki, “Size özel ödeme planları hazırlayalım.” Çünkü burada genelleme yapamazsınız. Bütün şirketler aynı değildir. Hepsinin nakit döngüleri farklıdır, ödeme sistemleri farklıdır, limitli kredisi var, taksitli kredisi vardır. Biz müşterilerimizi işler açıldığı zaman, tekrar sokağa çıktığımız zaman, çağırıp, herkesin kendine özel arzularını ve taleplerini dinleyeceğiz, herkese özgü çözümler üreteceğiz.
Kredi kartları limitlerinde herkese %25 artış yaptık. Bu sıkıntılı günlerde insanlar dışarıya çıkamıyorlar, kredi kartlarının limitleri dolmuşsa sıkıntı yaşamasınlar diye. Yine bankalar olarak, akaryakıt, gıda ve sağlıkla ilgili yapacakları harcamaların ödemelerini bir ay öteliyoruz.

“Üçüncü dünya vatandaşlarına katkı yapılmaması yanlış bir karardı”

SORU: Hükümetin, açıkladığı ekonomik pakette yer alan “özel sektörle” ve “üçündü dünya ülkesinden gelen çalışanlarla” ilgili tutumuna yorumunuz nedir?
KEMALER:
Bizler banka çalışanlarımızın maaşını bu ay bir tamam ödüyoruz. Eğer faaliyetlerimiz önümüzdeki ay devam etse de etmese de personelimizin maaşlarını ödemeye devam edeceğiz. Çalışanlarımızın da arkasında duracağız. Konuşmamın başında da söylediğim gibi, gün herkesin birbirine sahip çıkma zamanıdır. Bu yüzden biz çalışanlarımızı ödeyeceğiz. Gücümüz yettiğince onların yanında olacağız.
Hükümetin özel sektör çalışanlarına katkı sağlaması güzel bir harekettir, bunun için teşekkür ederim
Üçüncü ülke vatandaşı çalışanlar konusundaki açıklamanın talihsiz bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Üçüncü dünya vatandaşı çalışanları katkı kapsamına almamak, yanlış yönlendirmeyle alınmış bir karardı. Bu yanlıştan dönülüyor. Görüyoruz ki üçüncü ülke vatandaşlarına da özel sektör çalışanlarının da hepsine hükümet aynı oranda destek olacağını beyan etti.
“Gıda ve zorunlu harcamalar dışında Başka harcama yapmayın”
SORU: Halk önünü göremediği için parasını nasıl harcayacağı konusunda kararsız. Onlara ne söylemek istersiniz?
KEMALER:
Bir finansçı, bir bankacı bir iş adamı olarak ben de herhangi bir tavsiyede bulunamıyorum. Bu gibi dönemlerde insanların tasarruflu olması gerekiyor. Bu krizin sonunu bilmediğimiz bir durumdayız. Bir ay sürecekse, bir ay için çok kolay tavsiyelerde bulunabilirim. İki ay ise yine tavsiyelerde bulunabilirim ama ne zaman biteceğini bilmediğimiz için mümkün olduğunca tasarruflu bir şekilde giderek, hayatımızı idame edecek bir şekilde harcamalarımızı yapmalıyız. Evde olunca insan tabii çok fazla bir harcaması olmuyor. Zorunlu harcamalar ve Gıdayla ilgili harcamalar dışında başka harcamaları yapmamalarını öneriyorum.
“2020 yılından fazla da bir şey  Beklememek lazım”

SORU: Ekonomik daralmanın boyutunu nasıl görüyorsunuz, dünyada global bir hastalık ve ona bağlı bir ekonomik kriz yaşanıyor?

KEMALER: Benim öngörüm, normale dönmemiz kısa sürede mümkün olmayacak. Çok fazla da bir şey beklememek lazım 2020 yılından. Bence 2020 yılının sonlarına doğru ekonomi beklenen düzeye ulaşılabilir. Tabi bunun için de dünyadaki salgının tamamen bitmesi lazım ama endişe ile izliyoruz. Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğunda hastalığı çok ciddiye almadıkları için çok fazla ölümler oluyor. Süre uzayacak gibi görülüyor ve herhangi bir öngörüde bulunmak da şu anda mümkün değil. O yüzden de tedbirli olmakta fayda var.
“Finansal sebeplerle kavga edilecek zaman değil”
SORU: Son olarak halkımıza nasıl bir mesaj verirsiniz?
KEMALER:
Bu zor dönemde yapmamız gereken şeyler. Birbirimize saygılı davranmalıyız. Karşımızdakini dinleyerek, anlayarak ve empati yaparak, birbirimizindin minimum seviyede taleplerle herkesin  birlik ve beraberlik içerisinde hayatımızı idame ettirmeliyiz.
Bu zaman, finansal sebeplerle kavga edilecek zaman değil. Bugünlerde herkes sağlığını korumakla ilgili endişe taşısın. Finansal
kaygılarımızı normal hayata döndüğümüz zaman tartışız, kavga ederiz savaşırız ve biz bu ekonomik savaşı da kazanırız. O yüzden herkes evde kalsın, sağlıklı kalsın, önce sağlık, sonra finansal sorunlarımızı hep birlikte çözeceğiz. Herkese saygılar sunarım, SAĞLIKLA KALIN EVDE KALIN

31/03/2020 08:21
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Limasol Türk Kooperatif Bankası, Hüseyin Kemaller, Koroavirüs, salgın, KKTC Bankacılık
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.