Limon kabuğunu sakın çöpe atmayın!

ads ads ads ads
29/09/2022

ads
Limon kabuğunu sakın çöpe atmayın!

Günlük hayatta en çok kullandığımız meyvelerden birisi hiç kuşkusuz limon! Çayımızda, çorbamızda, salatalarımızda ve hatta mis kokusu ile tatlılarımızda kullandığımız limonun kabuğunu atmak yerine onu çok farklı ve işe yarar yerde kullanabilirsiniz. İşte, limon kabuğu ile işinizi kolaylaştıracağınız 10 farklı alan...

Bu yazıyı okuduktan sonra limon kullandığınızda kabuklarını atmak yerine kesinlikle nasıl değerlendirmeniz gerektiğini çok iyi bileceksiniz. İşte, limon kabukları için 10 inanılmaz kullanım alanı...

YAĞI YOK EDİN

Tabaklarda, tavalarda veya tezgahlarda inatçı yağ varsa, alana biraz tuz serpin ve ardından bir limon kabuğuyla ovalayın. Ovma sırasındaki asitler yağları çıkarırken, tuz ovma işlemini yapar.

MİKRODALGAYI TEMİZLEYİN

Mikrodalga fırınınız kirli mi? Limon kabukları ile parlamasını sağlayın. Mikrodalganın içinini limon kabuğu ile ovun. Bir kabın içine birkaç limon kabuğu yerleştirip birkaç dakika mikrodalga fırında ısıtabilirsiniz. Limonun çözücü etkisi sayesinde yağlar serbest kalacak ve çalışmaya başlayacaktır.

LAVABOLARI PARLATIN

Paslanmaz çelik limon kabuğuyla ovalayınca parlar. Bu, aynı zamanda porselen lavabolarda da iyi çalışır. Arzu ederseniz, limonun kabuğunu sirke içine batırabilir ve daha sonra derinlemesine temizlik için çözeltiyi lavabonun üzerine püskürtebilirsiniz. Sadece durulayın ve bittiğinde silin.

BAKIR VE KROMLARI IŞIL IŞIL YAPIN

Limon kabukları, bakır ve krom üzerinde güvenlidir ve parlamayı ortaya çıkarmak için kullanılabilir. Başlamadan önce kabuğu soyun. Nazikçe cilalayın ve ardından durulayın.

GİDERLERİ TEMİZLEYİN

Tazelemek ve giderdeki kokuyu gidermek için bir miktar limon kabuğunu çöpe atın.

KESME TAHTASINI DEZENFEKTE EDİN

Ahşap kesme tahtasının üzerini, limon kabukları sadece temizlemekle kalmaz, aynı zamanda dezenfekte etmeye de yardımcı olur. Yarım limon kabuğu ile kesme tahtanızı ovalayın. Bu yöntem, kesme tahtanızın daha uzun ve taze görünmesini sağlar!

AROMA YAPIN

Çorbalarınıza, salatalarınıza limon sıkmadan önce limonun kabuğunu rendeleyin, ardından sıkın. Kalan rendeyi ayrı bir kapta saklayın. Böylece limon aroması istediğinizde kullanın. Limon kabuğu rendesi tatlılara, fırın ürünlerine, salata soslarına eklenebilir ve hatta dekorasyon için kullanılabilir. Uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız, buzlukta saklayabilirsinz.

İÇECEKLER İÇİN SUNUM HAZIRLAYIN

Limon kabuğunu şeritler halinde kesin ve bunları ekstra renk ve lezzet için içeceklerde kullanın. İsterseniz, şeritleri ihtiyaç duyulana kadar dondurabilirsiniz.

AROMATERAPİ

Limon kabukları, aromaterapi karışımları hazırlarken, bu karışımlarda değerlendirilebilir.

ÇOK AMAÇLI TEMİZLEYİCİ

Limon kabuğuyla, portakal kabuğuyla, herhangi bir narenciyenin kabuğuyla çok amaçlı temizleyici yapabilirsiniz.

29/09/2022 19:24
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Limon kabuğunu sakın çöpe atmayın!
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.