HABER KIBRIS

Limonun faydaları nelerdir?

ads
12/11/2018

ads
Limonun faydaları nelerdir?

Limonun faydaları, turunçgiller ailesi gibi, içerdiği kimyasallar ve yüksek oranda C vitamini nedeniyle çok fazladır. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan limon içeriği, anti-kanserojen olarak kabul edilir. Çayımıza, çorbamıza ve salatalarımıza bolca sıktığımız limon, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, zayıflamaya yardımcı olması, yorgunluğu gidermesi gibi birçok özelliği ile sağlımıza çok faydalıdır. Limonun faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiğini madde madde haberimizde inceledik.

Limon, doğal bir antibiyotiktir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklarda limonun faydalarından bolca yararlanırız. Fakat limonun faydaları bununla sınırlı değildir. İçerdiği mineraller, vitaminler ve kimyasallarla birçok hastalığa iyi gelmektedir. Anti-kanserojen olan limon, cilde, saçlara, mide rahatsızlıklarına, kabızlığa ve boğaz enfeksiyonlarında doğal ilaç etkisiz yapar. Makalemizde başlıca limonun kökeni, içeriği, faydaları, neye iyi geldiği ve zararları konularını tek tek inceledik.

 

LİMON

Turunçgiller ailesinin bir üyesi olan limonun kökeni tam olarak bilinmemektedir. Anavatanı olarak Doğu Himalaya olduğunu söylenen limon, ılıman iklime sahip ülkelerde rahatlıkla yetişebilmektedir. Kışın yapraklarını dökmeyen, küçük boydaki ağaçları ile ülkemizde de çok sevilen limon, özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde nerdeyse her evin bahçesinde bulunmaktadır. Limonu daha çok suyu için çay, çorba, salata gibi yemeklerimizde kullanıyoruz. Ayrıca kabuğunun da yemeklere ve tatlılara tat vermesi için kullandığı görülür. Peki limonun içeriğinde neler vardır?

 

 

LİMONUN İÇERİĞİ VE BESİN DEĞERİ

Limon, yüksek miktarda C vitamini, potasyum, magnezyum, folik asit ve lif içerir. Diğer turunçgiller gibi limon da güçlü bir antioksidan olan flavonoid içerir. Flavonoid ise, bitkisel kökenli olup sitrin, bioflavonoid ve P vitamini olarak adlandırılan, bitkilere sarı, turuncu, kırmızı gibi renkleri veren ve insan vücudunda antioksidan işlevini yürüten bitkisel besin maddesi grubunun genel adıdır. Bu önemli madde hücre yenilenmesi, damar sağlığını koruması ve kanser hücrelerinin oluşumunu önleme gibi özellikleri vardır. Orta boy bir adet limonun içeriği şöyledir;

 

Karbonhidrat (g) 8.73

 

Protein (g) 0.44

 

Yağ (g) 0.36

 

Lif (g) 1.41

 

Kolesterol (mg) 0

 

Sodyum (mg) 3

 

Potasyum (mg) 157

 

Kalsiyum (mg) 34

 

Vitamin A (iu) 3

 

Vitamin C (mg) 44.1

 

Demir 0.11

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Limonun faydaları nelerdir?, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.