HABER KIBRIS

Londra'da yangın çıkan Grenfell Tower gibi 600'e yakın bina var

ads
22/06/2017
HK

Londra'da yangın çıkan Grenfell Tower gibi 600'e yakın bina var
ads

İngiltere Başbakanı Theresa May'in sözcüsü, ülkede yaklaşık 600 binanın cephe kaplamasının, geçen hafta 79 kişinin öldüğü Londra'daki Grenfell Tower adlı 24 katlı binanınkiyle aynı olduğunu açıkladı.

Bu açıklamayı belediyelerin verdiği bilgi sonrası yapan Başbakan May'in sözcüsü, "Yerel yetkilileri bize testler için örnekler göndermeleri yolunda teşvik ediyoruz" dedi.

İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da bu tip kaç bina olduğu ise henüz bilinmiyor.

Başbakan May de bugün Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, yapılan testlerde, Grenfell Tower'ın cephe kaplamasının "yanabilir" olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Sosyal konutta çıkan yangının ardından büyük tepki alan Kensington ve Chelsea Belediye Meclisi'nin üst düzey idari yetkilisi Nicholas Holgate ise istifa etti.

Hükümet, Holgate'in "İstifam istendi" açıklamasını yalanladı.

'Başbakan olarak özür diliyorum'

Başbakan May ise Avam Kamarası'ndaki konuşmasında Kensington ve Chelsea Belediyesi'nin bu büyük trajediyle başa çıkamadığını, Holgate'in istifasının "yerinde" olduğunu belirtti.

Hükümetin büyük felaketler için özel bir afet yardım birimi oluşturacağını belirten May dün yaptığı açıklamalarda ise şunları söylemişti:

"İlk saatlerde ailelere yardım iyi değildi. İnsanlar eşyasız, evsiz ve ne olduğuyla ilgili bilgisiz bırakıldı. Bu hem devletin hem de yerel yönetimlerin başarısızlığıydı. Ben başbakan olarak özür diliyorum ve bunu düzeltme sorumluluğunu alıyorum."

May yangında evlerini kaybedenlere 3 hafta içinde yeni konut sağlanacağını ve acil yardım fonundan ihtiyaçları için para verileceğini söyledi.

Nicholas Holgate, Grenfell Tower adlı binada çıkan yangının ardından yardım çalışmalarında ihmalle suçlanmıştı.

Grenfell Tower sakinleri, yangından etkilenenlere yardım edilirken "tam bir kaos" yaşandığını söylemişlerdi.

Holgate ise Londra'nın batısında Kuzey Kensington semtindeki bir sosyal konutta çıkan yangını "yürek parçalayıcı" olarak nitelendirdi ancak görevde kalmasının "dikkatleri dağıtacağını" söyledi.

2014'te göreve gelen Holgate istifasını, İngiltere'nin yerel yönetimlerden sorumlu bakanı Sajid Javid'ın istediğini söylemişti.

Hükümet yetkilileri ise böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylüyor.

Belediye Meclisi Başkanı: Üzüntüyle karşıladım

Kensington ve Chelsea Belediye Meclisi Başkanı Nicholas Paget-Brown ise Holgate'in istifasını üzüntüyle kabul ettiğini açıkladı.

Yangının çıktığı 14 Haziran'dan bu yana otellerde ve pansiyonlarda kalan Grenfell Tower sakinleri, belediyenin kalıcı konut bulunması konusunda kendilerine çok az destek ve bilgi verdiğini söylüyor.

Hükümet yetkilileri ve Londra'nın diğer belediyeleri yangın sonrası yardım çabalarına katkı sağlamıştı.

Başbakan Theresa May yangınla ilgili bir kamu soruşturması başlatılmasını istemişti.

Hükümet yangından etkilenenlerin Kensington'da Grenfell Tower'a 2.5 kilometre mesafede 68 sosyal konuta yerleştirileceğini açıklamıştı.

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: londra, grenfell tower
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems