Malezya'da OHAL bitene kadar seçim yapılmayacak

Malezya hükümeti, COVID-19 salgını nedeniyle ilan edilen OHAL bitene kadar Parlamento oturumunun yapılmayacağını açıkladı.

ads ads ads ads
04/03/2021

ads
ads
Malezya'da OHAL bitene kadar seçim yapılmayacak

Malezya hükümeti, COVID-19 salgını nedeniyle ilan edilen OHAL bitene kadar Parlamento oturumunun yapılmayacağını açıkladı.

Basına konuşan Parlamento ve Hukuk Bakanı Takiyuddin Hasan, Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah'ın, "OHAL süresince Parlamentonun toplanabileceği" yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Parlamento oturumunun yapılmasına ilişkin Kralın, bakanlar kurulunun tavsiyesi olmadan karar veremeyeceğini vurgulayan Bakan Takiyuddin, "Son kabine toplantısında Krala, Parlamento oturumu yapılmaması tavsiyesinde bulunuldu. Son durum bu şekilde" dedi.

Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah, 24 Şubat'ta, OHAL döneminde Parlamento, Senato ve Eyalet Meclisleri'nin faaliyetlerini sürdürebileceği açıklamasında bulunmuştu.

Kralın açıklamasının ardından iktidar koalisyonu üyesi Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO) ve muhalefet partileri, Başbakan Muhyiddin Yasin'e Parlamento oturumunun yapılması için tarih verme çağrısında bulunmuştu.

OHAL, 1 Ağustos'a kadar sürecek

Malezya Kralı, 12 Ocak'ta Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Başbakan Muhyiddin'in tavsiyesi üzerine, ülke genelinde 1 Ağustos'a kadar OHAL ilan etmişti.

Kraliyet sarayından yapılan açıklamada, 1 Ağustos'a kadar salgının kontrol altına alınması durumunda Kral'ın OHAL'i daha erken kaldırabileceği belirtilmişti.

İktidar partilerinden Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO), OHAL tedbirlerinin sadece COVID-19 için kullanılması gerektiğini açıklarken, muhalefet milletvekilleri ise Başbakan'ın bu kararı, "iktidarını korumak ve güven oylamasından kaçmak için aldırdığını" öne sürmüştü.

OHAL döneminde seçimler yapılmayacak

Muhyiddin, 1 Mart'ta basına verdiği röportajda, OHAL kararının başbakanlığını garantilemek için alınmadığını belirtmiş ve iktidarın meclis çoğunluğu sorunu olmadığını açıklamıştı.

OHAL kapsamında Parlamento, Senato ve Eyalet Meclislerinde oturumlar yapılmayacak, genel ve yerel seçimler ile ara seçimler de düzenlenmeyecek.

04/03/2021 11:07
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Malezya, SEÇİM, OHAL
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.