Manavoğlu: Cumhurbaşkanı dışlayıcı, ötekileştirici değil, kucaklayıcı olmalı

ads ads ads ads
28/07/2021

ads
ads
ads
Manavoğlu: Cumhurbaşkanı dışlayıcı, ötekileştirici değil, kucaklayıcı olmalı

 

 

**“Cumhurbaşkanı dışlayıcı, ötekileştirici değil, kucaklayıcı olmalı”

 

  Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Gülşah Sanver Manavoğlu, parti olarak Maraş açılımına karşı olmadıklarını ama gerekli adımlar atılmadan bunun yapılmasını eleştirdiklerini söyledi.

   Sırayla bazı adımlar atılması, gerekli bilgilendirmeler ve istişareler yapılması gerektiğini, bunlar yapılmadığı için uluslararası alandan kınamalar geldiğini ifade eden Manavoğlu, gerekli adımlar atılmadan bodoslama Maraş konusuna dalındığını kaydetti.

   Maraş’la ilgili kullanılan bazı cümlelerin karşı tarafa koza dönüştüğünü ifade eden Manavoğlu, cumhurbaşkanının bir taraftan sürekli olarak Maraş’ın vakıf malı olduğunu söylediğini ama diğer taraftan Maraş’taki malların, mal sahiplerine geri verileceğini söylediğini anımsattı.

   “Eski sahiplerine değil, eski sakinlerine iade edilmesi” ifadesinin daha doğru olduğunu ifade eden Manavoğlu, Maraş açılımı konusunda çok çelişkili ve kafa karıştırıcı konuşmalar yapıldığını, bu tür konuşmalar yapılırken dikkat edilmesi gerektiğini, bu konuşmalardan birisini ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığını belirtti.

   Erdoğan’ın Türkiyeli yatırımcıların Maraş’a getirilebileceğini söylediğini anımsatan Manavoğlu, “Bu konuda Erdoğan’a tam bilgi verilmedi diye düşünüyorum” dedi.

 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, olağanüstü meclis oturumuna katılmayan partilere yönelik Türkiye medyasına verdiği dışlayıcı, ötekileştirici söylemlerle değinen Manavoğlu, bu türlü söylemleri doğru bulmadığını, cumhurbaşkanın kucaklayıcı olması gerektiğini söyledi.

   Manavoğlu, “Cumhurbaşkanının ‘görev ve sorumluluklarında’ tarafsız olması gerektiği yazıyor. Kendi fikrini söyleyebilir ancak bir tarafı görmezden gelip düşmanca konuşmalar yapılması yanlıştır. Ülkeye zarar verir” dedi.

   Gülşah Sanver Manavoğlu, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan Markaj programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı

 

 “Erdoğan’a tam bilgi verilmedi diye düşünüyorum”

 

  Maraş açılımı konusunda çok çelişkili ve kafa karıştırıcı konuşmalar yapıldığını, bu tür konuşmalar yapılırken dikkat edilmesi gerektiğini belirten Manavoğlu, bu konuşmalardan birisini ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığını, “Türkiyeli yatırımcıların Maraş’a getirilebileceğini söylediğini kaydetti.  Manavoğlu, “Bu konuda Erdoğan’a tam bilgi verilmedi diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

“Maraş açılımı çoktan yapılmalıydı”

 

   Maraş açılımının çoktan yapılması gerektiğini belirten Manavoğlu, “Sırayla bazı adımlar atılmalıydı. Gerekli bilgilendirmeler ve istişareler yapılmalıydı. Daha önce yaşanan sıkıntılarda parti başkanımız Kudret Özersay, bazı temaslarda bulunmuştu, New York’ta temaslar yapmıştı. Geniş bir komite kurmuştu. Envanter çalışması ve altyapılara bakılacaktı. Sağlam binalar işaretlenecekti. Bilgi ve veri toplanacaktı. Uluslararası hukuk içinde açılımını yapacaktık. Şu anda bunlar yapılmadı ve bunun yerine Maraş konusuna bodoslama dalındı” diye konuştu.

 

“Maraş konusunda konuşmalara dikkat edilmeli”

 

   Kullanılan bazı cümlelerin karşı tarafa koz olduğunu ifade eden Manavoğlu, “Vakıflar, ‘300 yıldır Maraş bizimdir’ diyor, cumhurbaşkanı sürekli olarak bunları söylüyor ama diğer taraftan yetkililerimiz Maraş’taki malların, mal sahiplerine geri verileceğini söylüyor. Çelişkiye düşmemek gerekir. Eski sahiplerine değil, eski sakinlerine iade edilmesi doğrusudur. Bu mallara sahip çıkacak olanlar torunlarıdır. 40 sene daha mı burası kapalı kalsın? Rum kesimi çözümde isteksiz. Kapsamlı çözümde hükümetlerinin önünü kestiler. Kısa sürede kapsamlı çözüm belirtisi olmadığına göre Maraş konusunun daha uzun yıllar beklemesine gerek yoktur. Doğru adımlarla Maraş açılımını destekliyoruz” dedi.

 

“Ben olsam Maraş’taki malımı satardım”

 

    Rumların kapalı Maraş’taki malını istediğini ancak kullanma değil satma düşüncesinde olduklarını düşündüğünü ifade eden Manavoğlu, “Yatırımı tercih etmeyebilirler. Bunun çeşitli zorlukları vardır. Zaten bunun için yasalarımıza göre kuzeyden ortak bulmak zorundadırlar. Ben Rum olsam, orada duran değerlendiremediğim malımı alır, sonra da satar ve paraya çeviririm. Rum yönetimi bunu engellemek istiyor” şeklinde konuştu

 

“Mahkemelerin arkasındaki telli bölgenin açılacağını düşünüyorum”

 

   Maraş’ta tam olarak nerelerin verileceğinin bilinmediğini dile getiren Manavoğlu, “Başbakan bir harita çıkarmalı. Anladığımız kadarıyla meskûn mahal bir yerdir. Mağusa’da mahkemelerin arkasındaki telli bölgedir. Otellerin olduğu bölge değildir” ifadelerini kullandı.

 

 “Maraş konusunda HP ile aynı noktaya geldiler”

 

   Maraş konusunda Halkın Partisi’nin duruşunun net olduğunu ifade eden Manavoğlu, “Sevindirici olan tüm siyasi partilerin söylemlerinin bizim söylediklerimizle eşitlenmesidir. Daha önce ‘Maraş kapsamlı bir çözümün parçasıdır’ diyenler de yumuşadı” diye konuştu.

 

“Uzlaşmacı olmak bir şey kazandırmayınca politika değişikliği oldu”

 

   Kıbrıs konusundaki çözüm modeli değişikliğine de değinen Manavoğlu, “Türk tarafı çözüm için her şeyi yaptı ancak Nikos Anastasiadis masadan kaçtı, Cenevre’deki 5+BM görüşmelerinde ise Crans Montana’da kalınan yerden başlamak istediğini söyledi. Yani tavır şu; sen her zaman masaya oturan ve taviz veren taraf olacaksın, ancak göreceğin muamele olumsuz olacak, diğer taraf ise tanınmış devletin nimetlerini kullanmaya devam edecek. Rumlar bizimle paylaşım yapmak istemiyor. Uzlaşmacı taraf olmak bize bir şey kazandırmadı” dedi.

   Manavoğlu, bu nedenle Türk tarafının politika değişikliğine yöneldiğini, Türkiye’nin de söylemlerinin değiştiğini kaydetti.

 

“Türkiye’nin elinde koz olarak Kıbrıs meselesi var”

 

    Türkiye’nin ekonomik anlamda iyi bir dönemden geçmediğini, bazı sıkıntılardan dolayı elinin güçlü olmadığını belirten Manavoğlu, “Türkiye’nin elinde koz olarak Kıbrıs ve mülteci meselesi var. Amerika ile arasını düzeltme anlamında Afganistan konusu var. Türkiye, AB’den istediğini alamazsa mültecilere Yunanistan sınırına gitmesine izin verecek. Bence mülteci konusunda Türkiye, AB tarafından kandırıldı” ifadelerini kullandı.

 

“Türkiye üzerinden demagoji yapmadık”

 

   Türkiye ile KKTC’nin ilişkilerinin iyi olması gerektiğini vurgulayan Manavoğlu, “Ancak bir yanlış varsa söylenmesi gerektiği noktasındayız. Doğru icraatları alkışladık, yanlışlarını çözüm önerileriyle söyledik. Türkiye üzerinden demagoji yapmadık” şeklinde konuştu.

 

“Cumhurbaşkanı kucaklayıcı olmalı”

 

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın meclise katılmayan partilere yönelik Türkiye medyasına verdiği dışlayıcı, ötekileştirici söylemlerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Manavoğlu, cumhurbaşkanın kucaklayıcı olması gerektiğini söyledi.

   Manavoğlu, “Cumhurbaşkanının ‘görev ve sorumluluklarında’ tarafsız olması gerektiği yazıyor. Kendi fikrini söyleyebilir ancak bir tarafı görmezden gelip düşmanca konuşmalar yapılması yanlıştır. Ülkeye zarar verir. Taraf olunacaksa halkın tarafında olunmalı” dedi.

 

 “Afet hanım, Denktaş ve Ataoğlu arasında ezildi”

 

   DP Genel Sekreteri Afet Özcafer’in görevinden ve partisinden istifasıyla ilgili konuşan Manavoğlu, “Afet Hanım, Serdar Denktaş ve Fikri Ataoğlu arasında ezildi, artık usandı. Kendisini hem ‘bakan yapalım’ diyen bir genel başkan var hem bakan olmasını imzalamayan bir başbakan var. Diğer tarafta ise bakanlık için başka kişileri öneren Serdar Denktaş var” diye konuştu.

   Koral Çağman’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan istifa etmemesi gerektiğini savunan Manavoğlu, “Bence istifa etmemeliydi çünkü ülkeyi kötü bir noktaya sürükledi. İstifası nedeniyle gelişen olaylar neticesinde iktidar, mecliste nisap sağlayamadı ve pandemide insanların mağdur olduğu ‘Muhaceret Affı’ gibi bir yasa geçmedi. Koral Çağman’ın ‘Toplu İş Sözleşmesi’yle ilgili yasal düzenleme konusunda rahatsızlığı olabilir. Mecliste bunu dile getirir geçmemesi için uğraş verebilirdi” şeklinde konuştu.

 

“Yeni kurulan parti erken seçime yetişemeyebilir”

 

   YDP’den ayrılanların kurduğu Millet Partisi hakkında konuşan Manavoğlu, “Erken seçim tarihine göre yeni kurulan parti erken seçime yetişemeyebilir, DP ve UBP ile seçime girebilir” ifadelerini kullandı.

 

“Pasaport satan Anastasiadis, pasaportları iptal mi edecek?”

 

  Bazı Kıbrıslı Türk siyasilerin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarının iptal edilmek istenmesini eleştiren Manavoğlu, “Pasaport satan ve mahkemelik olan Anastasiadis, pasaportları iptal ettirmek istiyor. Yaptığı yanlışlardan dolayı Rum Adalet Bakanı bile istifa etti” diye konuştu.

   Rum lider Nikos Anastasiadis’in, kapalı Maraş’taki malları için Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmak isteyen Rumlarla ilgili öfkeli olduğunu belirten Manavoğlu, Anastasiafdis’in de çok hatalar yaptığını ve durumun böyle gergin ortama gelmesinde payı olduğunu vurguladı.

28/07/2021 18:56
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: gülşah sanver, halkın partisi, hp, maraş
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.