HABER KIBRIS

ad

Marketlere ‘asker’ darbesi

Askeri kantinlerinin sayısının artıyor olması ve normal vatandaşlara da hizmet vermesi marketçilik sektörünü zora sokuyor.

ads
16/04/2018

ads
Marketlere ‘asker’ darbesi

Askeri kantinlerinin sayısının artıyor olması ve normal vatandaşlara da hizmet vermesi marketçilik sektörünü zora sokuyor. Vergisiz bir şekilde ülkeye giren malların askeri kantinlerde ucuz olması sektöre darbe vuruyor

İTHALATI YASAK ÜRÜNLER VAR: Marketçiler, askeri kantinlerin normal piyasada ithalatı yasak olan ürünleri adaya getirerek sattığını ifade ederek isyan etti. Market sahipleri, süt ve süt ürünleri ile bütün tavuk gibi normal piyasada ithalatı yasak ürünlerin askeri kantinlerde rahatlıkla satılabildiğini söyledi

 ‘300 MİLYON TL CİRO’: Havadis’in edindiği bilgilere göre askeri kantinlerin yıllık 300 milyon TL gibi bir ciroya ulaştığı ve bu noktada cirodan vergi vermediği kaydedildi. Vergiden muaf olan askeri kantinler, ciddi bir ekonomik bütçeye sahip durumda

 ‘ASKERİ KANTİNLER YASA DIŞI’: Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği Başkanı Mehmet Benli yaptıkları çalışmalarda askeri kantinlerin yasal olmadığını belirlediklerini ifade ederek askeri kantinlerde kontrol mekanizmasının olmadığını ve gıda tüzüğüne uygun bir denetim yapılmadığını belirtti

 

Havadis/Bertuğ TOPAL

Son dönemlerde vatandaşın alım gücünün azalması ve daha çok tasarruf yoluna gitmesi ile baş gösteren sorunlar arasına market sektörü de eklendi.

Marketçiler, ülkeye vergisiz giren ve normalde asker ailelerinin uygun fiyata alışveriş yapma imkanı sağlamak amacıyla kurulan askeri kantinler nedeniyle zor günler yaşıyor.

Market sektörünün askeri kantinlerle yarışabilmesi noktasında hiçbir avantajının olmaması, marketlerin aldıkları mallar üzerinde stopaj ve katma değer vergisinin de bulunması askeri kantinlerle market arasında fiyat uçurumu olmasına neden oluyor.

Askeri kantinlerin bazı vergilerden muaf olması nedeniyle ürünleri çok daha ucuza reyona koyabilmesi normal marketlerin iş yapamamasına neden oluyor.

Ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği ülkemizde askeri kantinlerin normal vatandaşa açık olması ve dışarıdaki marketlere göre ucuz olması vatandaşları askeri kantinlere yöneltiyor.

İthalatı yasak ürünler getiriliyor

Marketçiler, askeri kantinlerin normal piyasada ithalatı yasak olan ürünleri adaya getirerek sattığını ifade ederek isyan etti. Market sahipleri, süt ve süt ürünleri ve bütün tavuk gibi normal piyasada ithalatı yasak ürünlerin askeri kantinlerde rahatlıkla satılabildiğini söyledi.

Yılda 300 milyon TL ciro

Havadis’in edindiği bilgilere göre askeri kantinlerin yıllık 300 milyon TL gibi bir ciroya ulaştığı ve bu noktada askeri kantinlerin bu cirodan vergi vermediği kaydedildi. Vergiden muaf olan askeri kantinler, ciddi bir ekonomik bütçeye sahip durumda.

‘30 milyon TL vergi’

Askeri kantinlerin 300 milyon TL cirosunun üzerinden vergi alınacak olsa devletin kasasına yaklaşık 30 milyon TL vergi girebilir. Ancak ne devlet ne de asker böyle bir şeye yanaşmıyor. Marketçiler ise bu duruma isyan ediyor. Market sahipleri, “askerden alınamayan vergiler bizden gelip re’sen olarak tahsil ediliyor” diyerek rahatsızlıklarını dile getiriyor.

“Marketçiyi batırıyorlar”

Ülkedeki marketçiler, askeri kantinlerin eskisi gibi sadece askeri personele açık olmasını isterken, marketçilik sektörünün askeri kantinlerle bu şartlarda yarışma durumunun olmadığını söyledi. Normal vatandaşların askeri kantinlere giderek alışveriş yaptığını bunun da kendilerini batırdığını ifade eden market sahipleri, bu duruma bir çözüm istedi.

Vergisiz giriyor

Askeri kantinlere gelen mallar, ülkeye bir çok vergiden muaf şekilde giriyor. Hal böyle olunca da normal marketler ile askeri kantinler arasındaki fark ciddi şekilde azalıyor. Yerli ürünlerde ise askere verilen mallardan devlet vergi almıyor.

Ciddi iddialar var

Market sahiplerinin askeri kantinler ile ilgili ciddi iddiaları da mevcut. Bir çok kişinin ve askeri personelin askeri kantinlerden kutu kutu ürünleri alarak küçük marketlere ve bakkaliyelere sattığı ve bu işten kar elde ettiği iddia ediliyor. Market sahipleri bunların bazı noktalarda tespitlerini yaptıklarını ifade ediyor.

Büfe ve kafeler askeri kantinden alıyor

Bazı büfe ve kantinlerin daha fazla kar elde etmek adına askeri kantinden kola ve bunun gibi normal piyasa ile askeri kantin arasında fahiş ücret farkları olan bazı ürünleri askeri kantinden alarak piyasa fiyatına halka sattığı biliniyor. Bu yaşananlar hem market sahiplerine hem de üretici ve ithalatçı firmayı da zora sokuyor.

Giderek artıyor

Geçmiş yıllarda sayıları çok az olan askeri kantinler, son yıllarda giderek artıyor. Lefkoşa, Girne, Mağusa gibi yerlerde ciddi artış gösteren kantinlerin sayısı artıyor.

Marketçilik sektörünü ciddi şekilde zorlayan askeri kantinlere yenilerinin de ekleneceği ifade edildi. Mağusa Palm Beach, Boğaz ve Karpaz’a askeri kantin açılması için çalışmaların sürdüğü de ifade ediliyor.

Hükümet irade gösteremiyor

Marketçiler, hükümeti bu sorunu bir çözüm bulması amacıyla defalarca ziyaret ettiklerini ifade ederek her seferinde sonuçsuz kaldıklarını ifade ediyor. Yeni hükümetin bu noktada irade göstermesi gerektiğine vurgu yapan market sahipleri, aksi takdirde ülkede marketçilik sektörünün ciddi zararlar göreceğini kaydediyor.

Benli: Askeri kantinler yasa dışı

Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği Başkanı Mehmet Benli Havadis’e yaptığı açıklamada yaptıkları çalışmalarda askeri kantinlerin yasal olmadığını belirlediklerini ifade ederek “KKTC yasalarında böyle bir yasa yok” diye konuştu.

Benli, askeri kantinlerde kontrol mekanizmasının olmadığını ve gıda tüzüğüne uygun bir denetim yapılmadığını belirtti

Benli, “Ekonomik olarak da baktığımızda rekabet edebilirlik şartlarına uygun hareket etmiyorlar. Elektrik paraları yok, personel maaşı yok. Bununla birlikte sivil piyasaya çıkıp rekabet etmeye çalışıyorlar” dedi.

Benli, askeri kantinlerin devletin koyduğu kuralların dışında hareket ettiğini kaydederek, “Bu nedenle askeri kantinler yasadışıdır. Askeri kantinler bahane edilerek sivil piyasada yasadışı yollardan ticaret yapılıyor. Hem devlete hem de sivil halka hizmet veren marketçilik sektörünü zedeliyorlar. Marketler iflas ediyor. Buna kimse önlem almıyor” dedi.

Benli, yıllar önce subay ailelerine hizmet verecek diye bir kantin tüzüğü oluşturulduğunu ifade ederek bu tüzük üzerinden bir çok iş yapıldığını belirtti. Benli, “Askeri personel sayısının çok çok üzerinde çocuk bezi ve sigara getiriliyor” diye konuştu.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: askeri kantin, market, asker, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.