Masa başında çalışanlar dikkat!

ads ads ads ads
19/03/2024

ads
Masa başında çalışanlar dikkat!

Eğer masa başında çalışıyorsanız, bedeninizin hareketsiz kalması ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla mücadele ederek formunuzu korumakta zorlanabilirsiniz. Kilo kontrolü konusunda işte size öneriler...

Neredeyse hepinizin çekmecesinde sizi oyalayacak ve çoğunlukla tatlı ihtiyacınızı giderecek yiyecekler olduğunu biliyoruz. Yağ oranı yüksek çikolataları, tuzlu bisküvileri çekmecenizden uzaklaştırın. Badem, ceviz gibi sağlıklı atıştırmalıkları ve kuru kayısı kuru üzüm gibi sağlıklı tatlıları tercih edin.

Ara öğünler metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca tok olduğunuzda gereksiz yiyeceklere 'saldırma' oranınız da azalır. Çekmecenize dolduracağınız sağlıklı yiyecekleri ara ara atıştırın, böylelikle karnınızı sağlıklı yiyeceklerle tok tutmuş olursunuz.

En sağlıklısı yiyeceğinizi evden getirmek

Öğle arasında yediklerinize dikkat edin. Eğer iş yerinizde çıkan yemekleri yağlı buluyor ya da dışarıda birlikte yemeğe çıktığınız iş arkadaşlarınızın sizi diyetinize zarar verecek yiyeceklere yönelttiğini düşünüyorsanız, yiyeceğinizi evden getirin. Ancak, asla bilgisayar başında yemeğin. Başla bir işle uğraşırken yemek yerseniz, ne kadar yediğiniz anlamaz ve beyninize doyma sinyali gönderemezsiniz.

Yemeklerinizi yavaş yiyin

Yemeklerinizi hızlı hızlı yememeye dikkat edin. Yavaş yemek yediğinizde tokluk hissine daha çabuk kavuşursunuz ve böylelikle daha az kalori alırsınız.

Vanilya kokusu tatlı isteğini azaltıyor

Üniversitelerde yapılan araştırmalara göre nane ve vanilya kokuları tatlı isteğini azaltmayı sağlıyor. İş yerinizde vanilya kokulu bir sprey bulundurmak iyi bir fikir olabilir.

Mümkün olduğunca ayağa kalkın

Sürekli oturmak bel ve basen bölgesinde yağ birikmesine davetiye çıkarıyor. Mümkün olduğunca ayağa kalkmanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Masanızda duran suyu doldurmak için kalkmak iyi bir fikir olabilir.

Kalori hesabı yapın

Ne kadar yediğinizin hesabını tutmayı unutmayın. Bilgisayar karşısında farketmeden yediklerinizi ya da içeceklerden aldığınız kalorileri hesaba katmayı unutmayın. Aynı kaloriye veya yağ oranına sahip iki yiyecek arasında tercih yapacaksanız gramajı yüksek olanı tercih edin. Aynı kaloriyle daha çok doymuş olun.

Bol su tüketin

Su şişenizi masanızın üzerinden ayırmayın. Çalışırken çay, kahve süper oluyor farkındayız ama suyun kilo vermeye olan etkisini de unutmayın! Canınız her kahve istediğinde onun yerine suyunuza sarılın, hem dişlerinizi sararmaktan kurtarın hem yağ yakmaya bir adım daha yaklaşın.

19/03/2024 18:16
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Masa başında çalışanlar dikkat!
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.