Menopozda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Diyetisyen Leman Denizgil menopoz evresinde beslenmenin önemine dikkat çekti.

ads
03/08/2019

ads
ads
Menopozda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Diyetisyen Leman Denizgil, HABERKIBRIS için kaleme aldığı yazıda menopoz döneminde nasıl beslenilmesi gerektiğini belirtti.

Leman Denizgil'in yazısı şöyle:

Menopoz döneminde kadınların en büyük problemi hızla alınan kilolar. Bu kiloların önüne geçmek ise biraz dikkatle mümkün.

Menopoz: Kadınların östrojen ve progesteron hormon üretiminin azalması ile birlikte mestrüasyonun zamanla tamamen kaybolmasıdır. Kadınlarda genellikle 45-55 yaş aralığında görülmektedir.

 Sosyo-ekonomik durum, beslenme durumu, genetik faktörler, sigara, alkol tüketimi ve otoimmün hastalıklara bağlı olarak menopoz durumu ve zamanı değişiklik göstermektedir.

Kadınlarda östrojen hormonunun azalması ile birlikte metabolizma yavaşlamakta ve vücutta yağ yakımında azalma olmaktadır. Bu dönemde obezite, osteoporoz ve kardiyovasküler hastalıkların görülme riskinde artış meydana gelebilir. Vücut ağırlığı idealin üstünde olan kadınlarda menopoza girme durumu daha erken yaşta görülebilir.

Menopoz döneminde nasıl beslenmeliyiz?

 • Menopoz döneminde kadınların yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.
 • Beslenmede çeşitlilik oluşturulmalı kafein ve yağdan kısıtlı beslenme sağlanmalıdır.
 • Beslenmede vitamin ve mineral dengesi sağlanmalıdır.
 • Yağ ve tuz içeriği yüksek besinlerin tüketimi kısıtlanmalıdır.
 • Hayvansal kaynaklı yağların beslenmede kısıtlanması önerilmektedir.
 • Sebze ve meyveler lifli yiyecekler olduğu için tüketimi artırılmalıdır.
 • Yağlı balıklar, fındık, badem, ceviz omega-3 yağ asidinden zengin olduğundan beyin ve genel vücut sağlığı için faydalıdır.
 • Tam tahıllı ürünler ve kurutulmuş meyveler, kuru üzüm, kuru erik de B vitaminlerinden zengindir
  Kuru üzümde bulunan elaidik asit sayesinde de kemik erimesi engellenip, östrojen seviyesi dengede tutulmaktadır.
 • Yeşil yapraklı sebzeler, soya filizi, soya fasulyesi, nohut ve nar, vitaminle minerallerden zengin olduğu için beslenmede yer almalıdır. Bunlar östrojenin vücuttaki etkilerini dengeler ve menopozun yarattığı etkilere karşı korur.
 • Az yağlı süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, beyaz lahana, kurubaklagiller, fındık, susam, badem kalsiyumdan zengin besinlerdir.
 • Yemekler buhar, ızgara ya da fırında pişirilmesi önerilmektedir.
 • Düzenli fiziksel aktivite önerilmektedir.
03/08/2019 10:05
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: leman denizgil, beslenme, diyetisyen, haber, kıbrıs, Menapoz
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Yalnızlık hafızayı olumsuz etkiliyor!

HK SAĞLIK

Psikanalist Donald Winnicott’a göre, “kendi başına olma kapasitesi” gelişmiş insanların yalnızlığı yıkıcı olmuyor, tam tersine yararlı ve üretici bir deneyime dönüşebiliyor. Ama bu kapasite gelişmemişse yalnızlık yıkıcı bir duruma dönüşüyor. Yalnızlık bazen ihtiyaç, bazen tercih, bazen de zorunluluk oluyor. Araştırmaların ortaya koyduğu gerçek ise uzun süreli yalnızlığın anksiyete, depresyon, obezite, kalp hastalıkları, madde bağımlılığı ve Alzheimer gibi çok sayıda sağlık sorunu ile ilişkili olduğu.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.