HABER KIBRIS

Mesut Genç: Güveni boşa çıkarmamalıyız

ads
22/01/2018

Mesut Genç: Güveni boşa çıkarmamalıyız
ads

32 yaşındaki Meclis’e girerek dönemin en genç vekili olma özelliğini kazanan Halkın Partisi İskele Milletvekili Mesut Genç, ülkede gençlerin siyasete katılımının artmasının önemli olduğunu söyledi

KADROLARIMIZ GENÇ: Genç: Halkın Partisi’nin diğer partilere göre adaylarının yaş oranı çok daha genç. 32 yaşında ben kazanan en genç vekil adayı oldum ama benden daha genç vekil adaylarımız vardı. Bu Halkın Partisi’nin gençlere olan güvenini ortaya koyuyor”

 SAĞLIK, EĞİTİM VE ALTYAPI: Genç: Bizim çok ciddi konularda adım atmamız gerekiyor. Bunların başında sağlık, eğitim ve altyapı geliyor. Bir diğer adım atılması gereken konu ise müşavirler sorunu. Hükümete gelmemiz durumunda bu noktalarda ciddi adımlar atacağız

 politikl sohbetlerHalkın Partisi İskele Milletvekili Mesut Genç, 7 Ocak Erken Genel Seçimleri’nde seçilen en genç milletvekili oldu.

Mesut Genç 32 yaşında İskele bölgesinden milletvekili seçilmiş oldu. Genç, ülkenin bir çok noktasında sorunlar olduğunu hükümete gelmeleri noktasında bu sorunlara parmak basacaklarını söyledi.

Genç, hem halkın hem de partisinin gençlere bir güven gösterdiğini ve bu güveni de boşa çıkarmamak adına çalışacaklarını söyledi.

Halkın Partisi İskele Milletvekili Mesut Genç Havadis’ten Bertuğ Topal’a konuştu, hedeflerini anlattı.

 

Soru: Nasıl bir seçim hazırlığı ve seçim dönemi geçirdiniz? Genç bir aday olarak bu süreçte ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Genç: Halkın Partisi olarak biz 6 Ocak 2016 tarihinde kurulduk. Biz partiyi kurarken de her daim seçim olacak gibi çalıştık. O nedenle bizim için her an bir seçimmiş gibi çalışmalara devam ettik. Daha önce partinin kuruluş aşamasına değinecek olursak parti kurulmadan önce biz partinin temellerini atmaya başlamıştık. Halkın Partisi olarak bizim izlediğim yol halk odaklı bir siyasetti. Halkla iç içe olup halkın partisi olma noktasında hareket ettik. HP’nin kuruluş aşaması da zaten halkın büyük isteği doğrultusunda geldi. Akabinde HP’nin programı ve tüzüğü olsun köylere giderek halkın görüşleri hazırlanarak oluşturuldu. Partimiz kuruluşunda kurucu üye sıfatıyla partide yer aldım. Hemen sonrasında İskele İlçe Başkanlığı görevini üstlendim. Geldiğimiz noktada da partimiz beni İskele bölgesinden aday göstermesi ve sonuç olarak da partim adına İskele’den vekil seçilmem benim için bir mutluluk kaynağı oldu.

Seçime hazırlanırken diğer partilerden farkımız, onların yıllardır izledikleri yolları değil farklı bir yol izlememiz oldu. Kartvizit bastılar, bireysel çalıştılar ve köylerde bu şekilde kendilerini ön plana çıkarmaya çalıştılar. Yasalar önünde bütün bireyler eşittir. Geliri, eğitimi, dini, dili ırkı herkes eşittir. Biz partideki vekil adaylarını izledikten sonra da bu yolu izledik hiçbir zaman bireyselliği ön plana çıkarmadık. Broşürleri bile 50 vekili içerecek şekilde yapıldı. Bunda da başarılı olduk. 42 tane köyümüzü tek tek giderek halkla görüştük. Propaganda sürecinde bireyselliğin önüne geçmek için böyle bir yol izledik. Diğer partiler gibi birilerini tutup da dağıttırmadık. Halkla birebir o ilişkiyi kurduk. Lefke’deki bir kişi bile Karpaz’a geldi ve orada broşür dağıttı.

Soru: Genç bir aday olarak siz halktan nasıl tepkiler gördünüz? Motive edici oldu mu tepkiler sizi için?

Genç: Halkın Partisi’nin diğer partilere göre adaylarının yaş oranı çok daha genç. Şu an baktığımızda meclisin yaş ortalaması 50. Önceki yıllara da baktığımızda bu oran daha da yüksekti. HP’nin gerek kurucu üyeleri gerek adayları gençlerden kurulu. 32 yaşında ben kazanan en genç vekil adayı oldum ama benden daha genç vekil adaylarımız vardı. Bu Halkın Partisi’nin gençlere olan güvenini ortaya koyuyor. Biz de genç kitle olarak köylerde halkımız ile buluştuğumuzda halkımızın genç kesimlerle, dinamik isimlerin ortaya çıkmasından memnuniyet duydular.

Soru: Genç bir vekil olarak Halkın Partisi’nin hükümete gelmesi durumunda uygulamayı planladığınız icraatlar nelerdir?

Genç: Bizim çok ciddi konularda adım atmamız gerekiyor. Bunların başında bir kere çok uzun yıllardır sürekli gündeme gelip bütün partilerin manifestosunda bulunan ama hiçbir şekilde hayata geçirilemeyen müşavirliğin kaldırılması, 3’lü kararnamelerin kaldırılması gibi konular var. Bir bakıyorsunuz 150’nin üzerinde bir müşavir var ve bunlara görev verilmiyor. Bundan dolayı da görev yapamadan maaş alıyorlar. Ülkeyi yöneten siyasilerin zafiyeti vardır. Bu da bütçeye ciddi yük getirir. Müşavirliği öyle bir sisteme oturtalım ki görev aldıkları sürece ücret alsınlar. Diğer taraftan da eğitim, sağlık ve altyapı noktasında ciddi eksiklikler var. Şu an bir çok ülkeden çok geriyiz. O nedenle bizim ilk olarak eğitim ve sağlık konularındaki sorunları yüzde 90 çözmemiz gerek.

Mesut Genç

Soru: Halkın Partisi’nin eğitim sorunlarına bakış açısı nedir? Mevcut sorunları nasıl aşmayı planlıyorsunuz?

Genç: Benim bölgem de dahil bir çok bölgede okullarda öğretmen açığı var. Ve bunlar zamanında ve yerinde çözülemiyor. Bu da gelecek nesillerin alacağı eğitimin aksamasına neden oluyor. İyi bir nesil yetiştirememiş oluyoruz. Eğitimde Haziran’da bitiyor hiç durmadan ilgili bakanlığın altyapı eksikliklerini tespit edip bunları gidermesi gerek. Ülkemiz çok büyük değil o nedenle bunun çalışması çok rahat yapılabilir. Öğretmen eksiklikleri zaten biliniyor. Münhallere hemen çıkarsınız ve bu sorunları hemen çözmüş olursunuz. HP olarak bu noktada ciddi bir çalışma yaptık. Yarım gün eğitimden tam gün eğitime geçiş noktasında çalışmamız var. Bir diğer nokta denetleme noktasıdır. Bunu zamanında yapmak çok önemli bir konudur. Müfettiş sayılarını artırmak ve yükseköğretimde kota koymak bizim eğitim politikamızdır. Yüksek öğrenimde kota uygulaması şart.

Sağlık konusunda hastanelerin iyileştirilmesi noktasında çalışmalar yapılmalı. Sevklere bu kadar büyük paralar ödeneceğine kendi devlet hastanelerimiz tam teşekküllü hale getirebiliriz. Doktor açıklarını da tedarik edebiliriz. Lefke, Güzelyurt ve İskele’de sağlık ocaklarını tam teşekküllü hale getirebiliriz.

Kırsaldaki vatandaşın sağlık sorunlarını çözmek adına daha fazla çabalamamız gerek. Ani olaylarda müdahalelerde eksikliklerimiz var. Kırsaldaki sağlık ocaklarına da gereken önem verilmeli. Sağlık konusunda iki önemli noktaya değindik. Avrupa’nın dört bir yanında genel sağlık sigorta sisteminin bir an önce hayata geçirilmeli. Şu an öyle bir oldu ki devlet hastanesi ile özel hastaneler birbirinden ayrıldı. Devlet hastanesinde gerekli hizmet olmadığı için özele kayıyor. Maddi gücü olmayan kişiler özelde bakınamıyor. Devletle özel arasındaki fark ortadan kalkacak. Diğer konu ise otomasyon sistemidir. Her hastanenin ayrı veri depoları vardır. Bunların bir otomasyon sistemi ile birbirine bağlanması gerekiyor.

Altyapı noktasında ciddi sıkıntılarımız var. Girne Dağyolu Projesi halen daha hayata geçirilmedi. Bafra Yolu keza aynı şekilde. Projeler hep yarım kalmış durumda. Biz altyapı noktasında da projelerin tamamlanması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Soru: Genç bir vekil olarak nedir mesajınız?

Genç: Seçime girerken en genç vekil adayı seçileceğim ile ilgili hiçbir fikrim yoktu. Bu bir piyango gibi oldu. Ama seçimden sonra da böyle olması beni onore etti. Benden daha gençler de vardı. Gönül isterdi onlar da kazansın. Siyasete ben ilk olarak Kudret Özersay önderliğinde katıldım. İlk girdiğim seçimde de en genç vekil olarak seçilmem benim için büyük mutluluk olmuştur.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Mesut Genç, halkın partisi
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems