Meta’da ekonomik kriz: İşe alımlar donduruldu, çalışanlar panikte

ads ads ads ads
30/09/2022

ads
Meta’da ekonomik kriz: İşe alımlar donduruldu, çalışanlar panikte


Bloomberg News’in haberine göre, Facebook’un çatı şirketi Meta’da işe alımların donduracağı ve daha fazla yeniden yapılandırma yapacağı açıklandı.  Karar çalışanlar arasında işten çıkarılma paniğine neden oldu.

CEO Mark Zuckerberg, değişiklikler için belirsiz makroekonomik ortamı işaret etti.

Duyuru, reklam verenlerin bir durgunluk beklentisiyle harcamaları kısmasıyla birlikte, birkaç teknoloji şirketinin son aylarda çalışan sayısını azaltmaya zorlanmasının ardından geldi.

Zuckerberg haftalık soru-cevap oturumunda çalışanlara verdiği demeçte, “Ekonominin şimdiye kadar daha net bir şekilde istikrara kavuşacağını ummuştum, ancak gördüğümüz kadarıyla henüz öyle görünmüyor, bu yüzden süreci biraz ihtiyatlı bir şekilde planlamak istiyoruz” dedi.

Reuters’in geçtiğimiz aylarda yayınladığı habere göre, sosyal medya şirketi bu yıl mühendisleri işe alma planlarını en az yüzde 30 oranında azaltmıştı.

Şirket, mayıs ayında işe alımların dondurulacağını geniş anlamda doğrulamıştı, ancak kesin rakamlar daha önce bildirilmedi.

Meta yorum yapmayı reddetti, ancak Zuckerberg’in bu çeyrekte yeniden yapılanmanın daha öncelikli olacağını söylediği temmuz ayı kazanç çağrısında yapılan bir açıklamayı paylaştı.

“Planımız, gelecek yıl boyunca personel sayısındaki büyümeyi istikrarlı bir şekilde azaltmak. Birçok ekip küçülecek, böylece enerjiyi diğer alanlara kaydırabiliriz ve liderlerimize ekipleri içinde nerede ikiye katlanacaklarına, yıpranmayı nerede dolduracaklarına ve ekipleri nerede yeniden yapılandıracaklarına karar verme yeteneği vermek istedim.”

30/09/2022 08:46
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: meta, ekonomik kriz
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.