Migren ile sinüzit karıştırılıyor

ads ads ads ads
31/01/2019

ads
ads
ads
Migren ile sinüzit karıştırılıyor

Migren en çok sinüzitle karıştırılıyor. Bu da migren tedavisinin gecikmesine yol açıyor Peki migren nasıl tedavi edilir? Migren ilaçları bağımlılık yapar mı? Migrem atağı gelmesin diye ne yapılabilir? Nöroloji Uzmanı Prof.Dr Mustafa Ertaş bilgi verdi

Tedavide 2 basamak var. İlki, migren atağı geldiğinde ağrıyı durdurma tedavisi. İkincisi, migren krizleri gelmesin diye yapılan önleyici tedavi. Atağı durdurmak için romatizma ilaçları ve içinde ergotamin bulunan ilaçlar kullanılıyor. Bu ilaçların damar tıkanıklığı yapma ihtimali var. Bir de migrene özel, triptanlar denen ilaçlar var.

BASİT AĞRI KESİCİLER MİGREN ATAĞINI GEÇİRİR Mİ?

Pratikte bunların migren tedavisinde yeri yok. Ancak bazen hastanın ağrısı çok basit bir ağrı kesiciyle geçebilir. Ama migren ağrıları hastaların yüzde 20-30 kadarında yalancı ilaçlarla da geçer. Dolayısıyla basit ağrı kesicilerin tedavi etme oranı, yalancı ilaçlardan daha fazla değil. Bu yüzden migren tedavisinde kullanılan ilaçların güçlü ağrı kesiciler olması gerekiyor. Mesela romatizma ilaçları hafif ve orta şiddetteki migren ataklarında etkili. Ancak şiddetli migren ataklarında bunların etkisi daha az ya da yok. Bu tür ağrılar ancak ergotamin ve triptanlar dediğimiz ilaçlarla geçirilir.

MİGREN İLAÇLARI BAĞIMLILIK YAPAR MI?

Bir migrenli ayda 10 gün ya da daha sık ergotamin kullanırsa bu miktar bağımlılık için yeterli. Bağımlılık sonucunda hastanın migreni sıklaşır. Ağrı kesici alınınca hastanın ağrısı o an için kesilir ama bu kez ağrı sayısı artar, yeniden ve yeniden gelir. Çok seyrek ağrılarda, diyelim ayda 2-3 kez çekilen ağrılar için sadece atak ilacı verilir. Ama ayda 3'ten fazla ağrısı varsa hem atak ilacı hem de önleyici tedavi yapılır. Gün aşırı veya her gün ağrısı olanlara bağımlılık riskini önlemek için ağrı kesici vermiyoruz. Bu hastalarda sadece önleyici tedavi yapıyoruz. Ağrıları seyrekleşince onlara da ağrı kesici verebiliyoruz.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURULMALI?

Bir aydan daha fazla süreyle her gün ya da gün aşırı baş ağrısı çekiyorsanız mutlaka doktora gidin. Yine her gün ya da gün aşırı en az 1 aydır ağrı kesici kullanıyorsanız uzmana başvurun.

31/01/2019 22:11
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Migren ile sinüzit karıştırılıyor, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

6 saat veya daha az uyumak demans riskini yüzde 30 artırıyor

HK SAĞLIK

Uluslararası bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, çalışma günlerinizi yaklaşık altı saat veya daha az uyuyarak geçirmeye çalışıyorsanız, beyninizi gelecekteki başarısızlıklara hazırlıyorsunuz. Orta yaşlardaki, yaklaşık 8 bin kişiyi 25 yıl boyunca takip eden araştırmacılar, yedi saatlik gece uykusuna kıyasla altı saat veya daha az uyku süresinin demansı (bunama) yüzde 30 artırdığını keşfetti.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.