Milyonlarca hayvan itlaf edildi! İngiltere'de kuş gribi alarmı

İngiltere'de kuş gribi salgını yaşanıyor. Milyonlarca kuş ya telef oldu ya da itlaf edildi.

ads ads ads ads
16/09/2022

ads
ads
Milyonlarca hayvan itlaf edildi! İngiltere'de kuş gribi alarmı

İngiltere'de kuş gribi salgını yaşanıyor. Milyonlarca kuş ya telef oldu ya da itlaf edildi. Hükümet, ülkede yaşanan en büyük kuş gribi salgını olduğunu duyurdu. İngiltere'de 120, İskoçya'da 11, Galler'de 7 ve Kuzey İrlanda'da 6 tesiste kuş gribi tespit edildi.

TRT Haber'in haberine göre; Kuş gribi salgını İngiltere'de giderek yayılıyor. Kıyılarda salgın nedeniyle yüz binlerce deniz kuşu öldü. Çiftliklerde ise milyonlarca kümes hayvanı telef oldu veya itlaf edildi.

Hükümet 2 milyon 800 bin kümes hayvanının itlaf edildiğini açıkladı. Yetkililer, salgına rağmen kanatlı kuş çiftliklerinde üretim sağlandığını da söyledi. Kümes hayvanların yanı sıra yabani kuşlar arasında da hastalık bulaşma riskinin yüksek olduğu belirtiliyor.

İngiliz gazetesi Independent'ın haberine göre bu yıl ülke genelinde ticari tesislerde 144 salgın vakası meydana geldi. İngiltere'de 120, İskoçya'da 11, Galler'de yedi ve Kuzey İrlanda'da 6 tesiste kuş gribi tespit edildi.

Kuş gribi Çin'de yetiştirilen kümes hayvanlarında ortaya çıktı. Göçmen kuşlar ve küresel ticaret ile hastalık Avrupa ve Kuzey Amerika'ya yayıldı.

16/09/2022 09:21
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: İngiltere, kuş, gribi, alarm,
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.