Mısır Sisi’ye karşı sokakta

ads
ads
22/09/2019

ads
ads
Mısır Sisi’ye karşı sokakta

Mısır'da 2013 yılında askeri darbeye liderlik ettikten sonra cumhurbaşkanı seçilen Abdülfettah es Sisi’nin istifasını talep eden protestolar düzenlendi.

Son 6 yıldır oldukça nadir görülen gösterilerde çok sayıda eylemci gözaltına alındı. Yüzlerce eylemci 25 Ocak Mısır devriminin simgesi haline gelen başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’na kısa bir süreliğine girerek yönetim aleyhinde slogan attı. Polisin müdahalesinin ardından Tahrir Meydanı’na çıkan caddelere dağılan eylemciler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Bazı caddelerde güvenlik güçleri göz yaşartıcı bomba kullandı.

GÖSTERİLERİ O ATEŞLEDİ

Eylemciler, “Korkmayın, ayağa kalkın, Sisi gitmek zorunda” sloganları attı. Devlet kontrolünün yüksek olduğu Kahire’nin aksine daha küçük kentlerdeki gösterilerin daha kalabalık olduğu, göstericilerin Sisi’nin fotoğrafının bulunduğu pankartları indirdiği görüldü.

Mısır’da yıllar sonra insanların sokağa çıkmasının nedeni ise geçmişte Mısır ordusu için çok sayıda inşaat projesine imza atan Muhammed Ali isimli bir iş adamı ve aktör. Bir yıl önce İspanya’ya kaçan müteahhit Muhammed Ali’nin iki hafta önce sosyal medya üzerinden yayımlamaya başladığı ve Sisi ailesine ilişkin yolsuzluk iddialarını dile getirdiği videolar çok kısa süre içinde milyonlarca kişi tarafından izlendi. Sisi ve ailesinin kamu paralarını büyük inşaat projelerine harcadığını iddia eden Muhammed Ali, son günlerde ülkenin en dikkat çeken figürü halini aldı.

SİSİ NEW YORK’A GİTTİ

Sisi’nin geçen hafta sonu başkent Kahire’de düzenlenen Gençlik Konferansı’nda Ali’nin söylemlerine cevap niteliğinde üstü kapalı bir şekilde yolsuzluk iddialarını yalanlaması dikkat çekti. Perşembe günü Sisi’nin istifa etmemesi durumunda cuma günü halkı sokağa davet eden Ali, Mısır’ın çok sayıda kentinde düzenlenen gösterilerin ateşleyicisi olarak nitelendiriliyor. Muhammed Ali, gösteriler esnasında yayınladığı bir video ile Savunma Bakanı Muhammed Zeki’ye Sisi’yi tutuklaması çağrısında bulundu. Sisi, gösterilerden kısa bir süre önce New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısı için ülkeden ayrılmıştı.

BAE, İHVAN’A İŞARET ETTİ

Mısır’daki gösterilere ilişkin ilk uluslararası tepki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş’dan geldi. Gargaş, Twitter hesabından gösterilerin arkasında Müslüman Kardeşler (İhvan) örgütünün bulunduğunu, Arap dünyasında gösterileri destekleyen yayın organlarının kimliklerinin bunu ispatladığını öne sürdü. Öte yandan Mısır yönetimine yakınlığı ile bilinen El Yevm es Sabi gazetesi protesto görüntülerinin çarpıtıldığını, bunların süper kupayı 3-2 kazanan “Ehli” futbol takımı taraftarlarının sevinç gösterileri olduğunu yazdı.

22/09/2019 14:40
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Mısır Sisi’ye karşı sokakta, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.