Moda endüstrisinde yeni devir: Dijital moda

Sanal dünyadaki avatarlarımız ne giyecek? Metaverse evreniyle birlikte moda endüstrisi dijital dünya için de kolları sıvadı. Peki, tüketiciler gerçekte var olmayan kıyafetlere para ödemeye ikna olacak mı?

ads ads ads
26/04/2022

ads
ads
Moda endüstrisinde yeni devir: Dijital moda

Yenilikçi materyaller, haftalık değişen koleksiyonlar, trend renkler, akıllı kumaşlar, özgün tasarımlar... Moda endüstrisi son 20 yılda kuşkusuz kendi sınırlarını zorladı. Son dönemde ortaya çıkan yeni bir kavramsa, moda endüstrisinde devrim yaratacak nitelikte. İnternetin geleceği olarak lanse edilen metaverse evreniyle birlikte tartışılmaya başlanan "dijital moda", moda endüstrisini baştan aşağı değiştirmeye hazırlanıyor.

Teknoloji ve moda işbirliği sanal dünyaya taşınıyor

Teknoloji, yenilikle beslenen moda dünyasına giyilebilir cihazlarla zaten adım atmıştı. Giyilebilir teknoloji pazarında akıllı saatten, sanal gerçeklik gözlüklerine birçok farklı alan bulunuyor. Şimdi bu işbirliği metaverse evrenine de taşınıyor. Ancak bir farkla... 'Metaverse'teki ürünlerin hepsi sanal. 

Sanal dünyanın sınırları içinde istediğiniz gibi giyinebilme özgürlüğüne sahipsiniz. Hayal gücünüzün sınırlarını zorlamakta serbestsiniz. Peki, dijital benliklerimizin temsilcileri avatarlar ne giyecek, nasıl giyinecek? Metaverse adım atmaya hazırlanan moda markaları dijital koleksiyonlar oluşturmaya başladı. Sanal dünyadaki kıyafetlerin de markalara göre farklı fiyatları olacak. Alevli pelerinler, robotik tasarımlar düşünün... Moda endüstrisi gerçekte var olmayan kıyafetlere ödeme yapmak için insanları ikna edebilecek mi?

Aslında daha önce ettiler, ama oyun sektöründe... Milyonlarca oyun sever, rol yapma oyunu (RYO), (İngilizce: Role-Playing Game, RPG) vasıtasıyla oyunlardaki karakterlere kıyafetler, malzemeler satın alarak ödeme yapıyor. Moda endüstrisi de oyun sektörünün bu başarısından yola çıkarak dijital kıyafetlere gerçek alıcılar bulacağından emin. Türk markalar ve tasarımcılar da bu pazarda yerini almaya hazırlanıyor. Dijital modanın Türkiye'deki ilk girişimcilerinden Bahar Ceren Arslan ve Safiye Dinçtürk Turgut ile konuştuk. Arslan ve Turgut, Türk tasarımcıları metaverse evreninde buluşturmayı hedefleyen bir platformun kurucuları.

Moda markaları neden ‘metaverse’e yatırım yapmaya başladı?

Dijital moda, avatarlar için kıyafetlerle sınırlı değil. Gerçek dünyadaki kıyafetlerin dijital tasarımı ve modellemesi, NFT(değiştirilemez token) olarak satılması, kıyafetlerin gerçek insanlara işlenmesini ve daha fazlasını içeriyor. 2030’a kadar dijital moda endüstrisinin büyüklüğünün 50 milyar doları aşacağı öngörülüyor. Öyle ki, dijital modanın bir gün insanların somut kıyafetlere olan ihtiyaçlarını gölgede bırakabileceğini savunanlar dahi var.

Dijital moda fiziksel gerçekliğin kısıtlamalarının ötesinde tasarım imkanları tanıyor. Geçtiğimiz haftalarda bir sanal gerçeklik platformunda, dünyanın ilk metaverse moda haftası gerçekleştirildi. 70 global marka, 500'ün üzerinde sanal kıyafeti görücüye çıkardı. Türk tasarımcıların dijital koleksiyonlarını üretebilecekleri bir yapı oluşturan Girişimci Bahar Ceren Arslan kendi girişimlerini ve Türkiye'de dijital modayı şu sözlerle anlatıyor:

"Dünyada ilerleyen diğer moda markaları gibi biz de Türk tasarımcıların koleksiyonlarını hem NFT dünyasında hem metaverste giyilebilir hale getirirken onlarla iş birliği yapalım. Çok soyut bir kavrama, 20 - 30 yıldır somut ürünlerle kendini var etmiş bir markayı sadece soyut ortamda var olmaya ikna etmek biraz zor. Bir şeyi 30 yıldır AVM'de satmaya kendi kendini alıştırmış bir markaya gel bunun soyutunu yapalım, avatarları giydirelim demek de zor. Ama buna adapte olabilecek Türk markaları var."

 

26/04/2022 11:48
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Moda endüstrisi, Dijital moda
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.