Moderna’nın kurucusu: Aşılarla ilgili internette yer alan bilgiler yanlış ve tehlikeli

ads ads ads ads
21/10/2021

ads
ads
ads
Moderna’nın kurucusu: Aşılarla ilgili internette yer alan bilgiler yanlış ve tehlikeli

Koronavirüs aşısını üreten firmalardan Moderna’nın kurucusu Derrick Rossi, aşılarla ilgili internette yer alan bilgilerin ‘yanlış ve tehlikeli’ olduğunu ve bunlardan etkilenen birçok kişinin aşı olmak istemediğini söyledi.

İspanya’nın önemli ödüllerinden Asturias Prensesi’nde, Kovid-19 aşısını geliştiren Uğur Şahin, Özlem Türeci, Philip Felgner, Drew Weismann, Katalin Kariko ve Sarah Gilbet ile birlikte teknik ve bilimsel dalda ödüle layık görülen Rossi, 22 Ekim’de düzenlenecek tören öncesinde Oviedo kentine geldi.

Rossi, düzenlediği basın toplantısında, “COVID-19 aşısının çok erken bulunmasının ve bir anda dünyada bilim ve aşı karşıtlarının ortaya çıkmasının pandemi sürecinde kendisini en çok şaşırtan olaylar olduğunu” ifade etti.

“İnternette mükemmel şeyler bulabilirsiniz ama bir o kadar da yalan şeyler var. Bir laboratuvar ‘bu uygun diyorsa’ uygundur. Çünkü bunu söylemeden üzerinde çok sayıda deney ve çalışma yapılıyor. Ama bazen internetteki bilgiler tüm bu çalışmalar üzerinde şüphe doğuruyor. Bu yanlış bilgiler çok tehlikeli. Birçok insan hala yanlış bilgilerle zehirleniyor ve aşı olmak istemiyor.”

“COVID-19 aşıları ucuz”

Rossi, diğer yandan dünya nüfusunun büyük bölümünün henüz COVID-19 aşısı olmamasının, aşının pahalılığından değil, üretimi ve dağıtımından kaynaklandığını savundu.

“COVID-19 aşısının fiyatı 30-40 dolar civarında. İlaç sektöründeki en ucuz üretimlerden biri. Genetik ilaçların fiyatı çok daha fazla, 50 bin-100 bin dolar arasında. Kovid-19 aşısının en kısa zamanda tüm vatandaşlara ulaşmasını sağlamalıyız.”

“Pandeminin nedeni henüz bilimsel olarak bilinmiyor”

Aşının zorunlu olup olmaması konusunun konuşulmasının “bilgi eksikliğinden” kaynaklandığını savunan Rossi, insanların güvenilir bilgi ve belgelere ulaşması halinde aşı olmakta tereddüt etmeyeceğini söyledi

Rossi, COVID-19 salgınının nerede ve neden çıktığıyla ilgili düşüncelerini kendisine saklamayı tercih ettiğini belirterek, “Pandeminin nedeni henüz bilimsel olarak bilinmiyor ve belki de hiçbir zaman bilinmeyecek” değerlendirmesinde bulundu.

21/10/2021 10:54
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Moderna
MANŞETLER

HK KORONAVİRÜS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.