Mondrian tablosu için rekor teklif

Piet Mondrian'ın en son 1983'te satışa sunulan bir tablosu yeniden açık artırmaya çıktı. Tablo, rekor bir satışa imza atarak 51 milyon dolar teklif aldı.

ads ads ads ads
16/11/2022

ads
Mondrian tablosu için rekor teklif

Bu hafta, Sotheby’s Müzayede Evi’nde bir Piet Mondrian tablosunun satışı rekor kırdı. BBC’nin haberine göre, II No’lu Kompozisyon en son 1983’te satılmıştı. O zaman sadece 2,15 milyon dolarlık bir teklife satılan tablo, bu defa 51 milyon dolara satıldı.

Tablonun güvenliği için yeni sahibinin adı açıklanmasa da alıcının Asya’dan bir koleksiyoner olduğu belirtildi. Açık artırma 38 milyon dolarlık teklifle başladı ve kısa sürede 51 milyon dolarlık teklife ulaştı.

Mondrian, en çok soyut ve geometrik sanat tarzıyla tanınıyordu. 1911’de Paris’e taşındıktan sonra Pablo Picasso ve George Braque’nin resimlerinden büyük ölçüde etkilendi.

Sotheby’s Müzayede Evi, Kompozisyon No. II’nin ortasındaki kırmızı karenin, ender bir ek olduğunu belirtiyor. Satışı gerçekleşen tablo dışında sadece 17 yağlı boya, bu koyu kırmızı tonu barındırıyor.

Mondrian’ın sanat tarzı, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Paris’ten İngiltere’ye ve ardından New York’a taşındığında gelişti.

Ünlü sanatçı, geçtiğimiz günlerde de bir başka tablosunun senelerdir yanlış bir şekilde sergilenmesiyle gündeme gelmişti. New York City I adlı eserinin 75 yıldır sanat galerilerinde yanlış bir şekilde asıldığı ortaya çıkmıştı.

16/11/2022 14:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Sotheby’s Müzayede Evi, Mondrian tablosu
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.