Mücadele, müdahale ve iyi ilişkiler!

ads ads ads ads
07/11/2020

ads
ads

Aybike Yektaoğlu Aybike Yektaoğlu


Sınıfta kaldık. Hem de toplum olarak. Bunu artık kabul etmemiz lazım. 5-10 yıl öncesine kadar “partizanca” kelimesi günlük yaşamımızda en çok kullanılan kelimelerden biri olurken, artık öyle değil. Artık işin boyutu değişti.

Bireysel olduk. “Benim” kelimesini, “bizim” kelimesine tercih ettik. Battıkça da batıyoruz. Makama ulaşmak veya makamı muhafaza etmek için herşey mübah oldu.

 

Her olaydan, her skandaldan, her dezavantajlı durumdan sonra saman alevi gibi alevlendik, ortalığı yaktık ve sonra da puf diye söndük.

Şuursuzca saldırdılar hat safhada.

Örgütlülüğü, takım olmayı veya birlik içinde hareket etmeyi unuttuk veya örgütlülüğü yalnızca sosyal medya ve benzeri platformlara terkettik. Evet sosyal medya bu iş için en güzel örgütlenme örneği. Ama bizimkisi sosyal medya kısmında kalıyor.

 

Mart 2020’de pandemi dolayısı ile kapanan toplum, bu ülkede dibine kadar ırkçılığı da gördü, vasıfsızlığı da. Mart ayında bu ülkeye fazlalık olan yabancı öğrenci veya işçi, ne hikmetse Eylül ayında kıymete bindi.

Kapalılık döneminde kurallara, yasalara uymayanlar, daha sonra yine sahneye indi. Herkes jet skandalını unuttu. Hem de bu jet skandalı makamdan etmiş olmasına rağmen. Zaten “birileri” geçmişi konuşturmamak için her türlü yolu deniyor.

Dün Türkiye için “canım, ciğerim, anavatanım” diyenler, bugün kendi yarattıkları ortamda boğuluyorlar. Türkiye’nin burada bir kabahatı var mı?

Bence yok! Esas kabahat “tavsiye”yi yaptıranlarda.

 

Türkiye ve KKTC’yi günümüz bencilliği ve bireyselliğini de dikkate alarak bir birey olarak hayal edin. KKTC devlet olmaya çalışıyor veya devlet olduğunu iddia ediyor. Ama birileri “birşey” olmayı “tavsiye” kelimesi arkasına saklanarak ve müdahale ettirerek sağlıyor. Müdahale ettirirsen, ederler. Unun, suyun ve fırının varsa ekmeği yaparsın. Ekmeği nasıl yapacağını bilmene rağmen markete gider alırsan da “ödersin”. Bu kadar basit.

Sınırları kendiniz çizersiniz. Sınırlarınız içerisinde yapamadıklarınızı veya yapamayacağınızı düşündüklerinize karşı “tavsiye” alacaksanız, bu tavsiyeye uygun davranırken kendinizden de ödün vermemelisiniz. Aksi halde olacakların sorumlusu sizsiniz.

En iyi ilişki bizde diyen kara kediler, bu toplumun içerisinde yıllarca mücadele verip yurdunda insanca yaşamaya çalışanları mütemadiyen şikayet edenlerin ilişkilerinin de iyi olmadığı ortada. Çünkü bu ilişkinin kendilerince iyi olduğu serabında yaşayanlar, karşı tarafın bu ilişkiyi farklı gördüğünü kavrayamadılar. Kullandıklarını zannettikleri tarafından kullanılıyorlar ama bunu kendilerinin yaptıklarını düşünerek. Kendini aslan zanneden kedi misali...

 

Başkanlık sistemi mi? Bu halde mi? Parlamenter sistemi mamur edelim de başkanlık sistemini sonra düşünürüz. İsminde cumhuriyet olan bu devleti krallığa çevirmeye gerek yok. Zaten birileri kral olmaya çalıştığında olanlar ortada.

Keyfi ala bir şekilde memleket yönetmeye çalışırsan, içine ekşi sıkarlar demiştim geçen haftaki yazımda. Yanılmışım. Organik değil kimyasal kullanılmış. Direk tuz ruhu dökmüşler!

Yurt sevgisi ile mücadele edenlere, “yurt sevgisi” yalanı ile bireysel ve makamlar için müdahale ettirenler, ilişkilerini gözden geçirsinler...

07/11/2020 14:17
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Aybike Yektaoğlu
MANŞETLER

HK Aybike Yektaoğlu

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.