''Mükellef askerlik süresi de kamu çalışanına avantaj…''

Mükellef askerlik süresinin çalışma hayatından sayılmasıyla ilgili, kamu çalışanları ile özel sektör çalışanları arasında ayrım yapıldığı gerekçesiyle önce Ombudsman’a başvuran İlke Davulcu, şimdi de YİM’e başvurmaya hazırlanıyor.

ads ads ads ads
05/08/2021

ads
ads
ads
''Mükellef askerlik süresi de kamu çalışanına avantaj…''

Kamuda çalışanın askerlik süresinin çalışma hayatına dahil edilip iş yaşamında “barem içi artış” gibi ayrıcalıklar sağlarken, “özel sektörde çalışanların böyle bir haktan yararlandırılmaması” Yüksek idari Mahkemesi’ne taşınıyor.

   Mükellef askerlik süresinin çalışma hayatından sayılmasıyla ilgili, kamu çalışanları ile özel sektör çalışanları arasında ayrım yapıldığı gerekçesiyle önce Ombudsman’a başvuran İlke Davulcu, şimdi de YİM’e başvurmaya hazırlanıyor.

    Mükellef askerlik süresinin çalışma hayatından sayılmasıyla ilgili kamu çalışanları ve özel sektör çalışanları arasında ayrım yapıldığı gerekçesiyle İlke Davulcu’nun Ombudsman’a yaptığı başvuru hafta içinde sonuçlandı.

   Ombudsman konuyla ilgili raporunda, 2008 yılı öncesi ve sonrası gerek kamu gerekse özel sektör alanında iş hayatına başlayanlarda emeklilik ve/veya yaşlılık aylığı uygulamalarında farklılıklar yaşandığına dikkat çekip, ortaya çıkan eşitsizliğin “yasal düzenleme ile aşılabileceği” saptamasında bulundu.

“Özel sektör çalışanları neden faydalanamıyor?”

   Askerlik görevini tamamlamış ve kamuda çalışan bireylerin, askerlik hizmet süresinin çalışma yaşamından sayıldığını dile getiren Davulcu, devlet memurlarının bir dönem askerlik sürelerinin ikiyle çarpılıp çalışma yaşamına eklendiği ve halen bugün askerlik süresinin kamudaki çalışana barem içi artış verilerek bu sürenin çalışma yaşamından sayıldığını hatırlattı.

  İdarenin özel sektöre bu hakkı tanımadığını ve çalışan arasında ayrım yaptığını söyleyen Davulcu, “O halde idareye soruyoruz; zorunlu askerlik süresi çalışma yaşamı mı? Kamu işçilerine çalışma yaşamından sayılıyorsa neden özel sektör işçilerine bu haklar tanınarak sosyal sigorta primleri yatırılmıyor?”

    Özel sektör işçilerinin haklarının zaten kamu çalışanlarına göre daha kötü şartlarda olduğunu hatırlatan Davulcu, devletin kamu çalışanı ile özel sektör çalışana farklı uygulama yapmasının kabul edilmez olduğunun altını çizdi.

“Eşitlik ilkesine aykırı bir durum var”

   Davulcu, şu görüşleri ortaya koydu: “Burada eşitlik ilkesine aykırı bir durum söz konusu, bu sebeple konuyu Ombudsman’a taşıdık. Ombudsman gerekçeli raporunda 2008 yılında uygulanmaya başlayan ‘Tek Tip Sosyal Güvenlik Yasası’na vurgu yaparak, farklı uygulamalar olduğunu saptadı ve yasal düzenlemeler yapılması gerektiği sonucunu vardı. Ombudsman raporuna göre bir diğer olumlu bulgu ise özel sektör çalışanlarının primlerini kendi ödemesi koşuluyla hizmet süresi olarak kabulüdür. Ancak oradaki kazanımda da sorunlar vardır. Askere alınan bireyin işvereni zaten devlettir. Yani primleri de devlet ödemekle yükümlüdür. Bu sebeple özel sektör çalışanlarının sosyal sigorta primleri devlet tarafından yatırılması gerekiyor, ancak bu yapılmıyor…”

“Konuyu Yüksek idari Mahkemesi’ne taşıyacağız”

İlke Davulcu, Ombudsman’ın bu raporu doğrultusunda konuyu Yüksek İdari Mahkemesi’ne taşıyacaklarını belirterek, “Bu da askerlik görevini yapan on binlerce özel sektör işçisini yakından ilgilendiren büyük bir dava konusu olacaktır” dedi.

05/08/2021 16:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.