HABER KIBRIS

Musk, Türksat’ı uzaya gönderecek

Elon Musk, Türksat’ı uzaya gönderecek!

ads
09/11/2017

Musk, Türksat’ı uzaya gönderecek
ads

Teknoloji dünyasını dahilerinden biri olan Elon Musk’ın Türkiye ziyareti çok büyük ses getirmişti. Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, yeni Türksat uydularının uzaya gönderilmesi konusunda işbirliği yapacak. Resmi açıklama bugün yapıldı!

Elon Musk ve Türksat işbirliği resmen açıklandı!

Türkiye ziyaretini gerçekleştiren Elon Musk’ın ülkemizde nasıl bir projede yer alacağı bugün resmi olarak açıklandı. 3. Global SatShow’un açılış konuşmasını yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve 5B uydularının SpaceX’in Falcon 9 roketleri ile uzaya taşınacağını resmi olarak açıkladı.

2020 ve 2021 yıllarında uzaya gönderilecek olan Türksat 5A ve Türksat 5B uydularının uzaya bırakılması konusunda, Airbus ve SpaceX ortaklığı gerçekleşecek. Airbus’ın ana taşıyıcı roketleri sunacağı ve alt yüklenici roketlerin ise SpaceX yapımı Falcon 9 roketleri olacağı resmi olarak açıklandı.

Global SatShow Koordinatörü Hakan Kurt’un ev sahipliği yaptığı toplantıda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Vecdi Gönül, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen yer alırken, SpaceX adına Başkan Yardımcısı Jonathan Hofeller yer aldı.

Duyuru sonrasında ise bu tarihi an, atılan imzalar ile resmiyete kavuştu.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Elon Musk, Türksat
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems