HABER KIBRIS

Mutfakları Nasıl Kullanışlı Hale Getiririz

ads
16/01/2018

Mutfakları Nasıl Kullanışlı Hale Getiririz
ads

Mutfak,bir evin en önemli bölümü olmakla birlikte,en çok bulunduğumuz,aktif kullandığımız alanlar arasındadır.Hepimiz mutfaklarımızın büyük,kullanışlı ve güzel görünmesini isteriz.Mutfağım küçük diye de üzülmenize artık gerek yok.Çünkü;küçük mutfakları daha kullanışlı kılmak için bir çok çözüm var. Küçük mekanlar göze korkuucu görünse de bazen büyük mekanlara göre daha kullanışlı hale gelebilirler çünkü işlevsellik ve optimum işlevsellik önemsenerek planlanır. Geniş mutfaklarda bazen buzdolabından tezgaha yol yürüdüğünüzü hissedebilirsiniz ve bu hem vakit kaybettirir hem de fark etmeden sizi yorabilir. Bu yüzden küçük mutfak sizi korkutmasın, yalnızca nasıl planlayacağınıza önem verin ve özen gösterin. Gelin bunlardan ilki olan nişler ile başlayalım.

1.NİŞLER

Nişler ister küçük ister büyük mekan olsu her halukarda bulunduğu mekana işlevselliğin yanında güzel,modern görünümüde  davet eder. Ayrıca rafların altına kancalarla ya da metal borulara takılmış kancalar ekleyerek asılacak malzemelere alan da sağlamanız mümkün olur.Nişleri boydan boya dolap halinde de düşüebilirsiniz .Buda bize pratik bir kullanım alanı sağlayacaktır.Bazı mutfaklarda bir tarafta duvar bir tarafta kolon yada tesisat bacalarından dolayı 100 cm lik bir boşluk bulunabiliyor.Bu boşluklara tam oturacak bir dolap yaptırıp;görünümde güzellik ve kullanış alanını arttırma seçeneği oluşturabilirsiniz.                    

 

2.AÇIK RENKLERE AĞIRLIK VERİN

Ferah ve daha çok kullanım için  kalmak istediğiniz bir alan elde etmek istiyorsanız en başta mutfağınızın renklerinden başlamanız gerekiyor.Duvar seramikleriniz de ve dolap kapaklarınızda açık renkler;beyaz,krem,nude tonlar gibi.Emin olun bu tonlar mutfağınız da daha keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak ve olduğundan daha büyük gösterecektir.

3.SÜRGÜ KAPI TERCİHİ

Mutfak kapınızı ve varsa,mutfakta bulunan balkon,bahçe kapılarınızı sürgülü tercih etmeniz,mekanda 90 cm lik bir alan kazanmanızı sağlayacaktır.Bir de kapınızı aynalı tercih ederseniz,daha mutfağa girmeden geniş bir alan duygusu yaratmayı sağladığından,oldukça büyük,ferah bir mutfak duygusunu benimseyip benimseteceksiniz.

 

4.TEZGAH ALTINDAN ÇIKAN MASA

Mutfak masaları küçük mutfak kullananlar için hayal olmamalı.Yada yemeğinizi mutfak harici yerde yemenizi gerektirecek bir sebep değil.Takvimden yapraklar azalmaya başladıkça,dekorasyonun her alanında,her mekanında çift fonksiyonluluk merdivenleri çifter çifter çıkmaya devam ediyor.Bu modern yaklaşımı biz neden mutfağımızda tercih etmeyelim?Genel de boş duvarlara açılıp kapanan daire ,kare masalara hepimiz aşinayız artık.Fakat tezgah altından çıkan masalar,hem daha yeni gündeme oturuyor hem de tezgah ve masa kullanımı ile daha çok alan kullanımı yaratabiliyor.Böyle bir kullanım için amerikan mutfağıa sahipseniz,tezgah ebatında sürgülü bir ray sistemi ile sahip olabilirsiniz.

 

5.ASPİRATÖRLERDE KOMPAKT MODELİ

Havalandırma artık mutfakların olmazsa olmazı. Ancak her mutfak kocaman davlumbazlar için uygun değil. Özellikle bacasız modellerde dolap altında duran modeller küçük mutfaklar için uygun. Bacasız modellerde üstteki dolapta da daha çok alanınız kalıyor. 

6.KÖŞELER İÇİN ÖZEL ÇÖZÜMLERİ

Mutfaklarımız da kullanılması gereken en önemli noktalardan birisine değineceğim şimdide.Tabiki de dolap birleşim noktalarımız.Genelde çok kullanışlı olmayıp derin genişliklere sahip kısımlardır.Sizde de mevcut ise bu kısımlar,içide boş ise hemen ölçülerini alın yada bir mobilyacı çağırın .Kapaklarla beraber dışa açılan,içini tamamen kaplaya tel raf sistemi yaptırın.Yada bu kadar maddiat gerektire bir çözüm istemiyorsanız;mutfak sepetlerinin büyüklerinden 5 (alabileceği kadar) edinin.Ve içlerine dışarda muhafaza edilebilecek gıdaları yerleştirin.(soğan,sarımsak,patates vb.)Yada kavanozlar alıp;pirinç,tuz,un,pirinç vb. şeyler ile değerlendirebilirsiniz.

7. DOLAP KAPAKLARINA KULP TAKTIRMAYIN

Belki şimdi çok gereksiz bir detay gibi gelebilir.Ama uyguladığınız zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.Kulp takmamak küçük mutfaklar için daha kullanılşı bir çözüm.Bastırıp açılan dolap kapakları sayesinde mutfağınızda üç beş santimde olsa daha az yer kaplıyor ve u tipi mutfaklarda,karşılıklı dolap kullanışları için pratik çözümler sağlıyor.Detay demeden önce denemenizi tavsiye ederim.

8.ÇILGIN FİKİRLER

Dar bir mutfağınız varsa ve çılgın fikirlere açıksanız, önünüzde çok ilginç başka seçenekler de var. Örneğin açılıp kapanabilen bu sıradışı mutfağı en dar mekânlarda bile dilediğiniz gibi kullanmanız mümkün.

Bütün bu küçük detayla,mutfağınızda kullanışlılık,ferahlık kazandırmak ile kalmayıp,sizin daha keyifli,huzurlu zaman geçirmenizi sağlayacak.Küçük dolapları da raf sistemleri ile değerlendirmeyi unutmayın. Keyifli zamanlar geçirmeniz dileğiyle.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: mutfak, ipek söylemez, haber
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems