HABER KIBRIS

Mutlaka görmeniz gereken müzeler

ads
20/03/2017

Mutlaka görmeniz gereken müzeler
ads

Müzeler, tarihe yakından tanıklık etmek ve genel kültür açısından önemli kaynaklara ulaşmak isteyenler için eşsiz fırsatlar sunuyor. İşte dünyanın dört bir yanındaki en köklü ve ünlü müzelerden bazıları... 

New York Metropolitan Sanat Müzesi

 

met

 

 
 

“The Met” olarak kısaltılan ve New York, Manhattan'da bulunan bu devasa müze, dünyanın en büyük ve önemli müzeleri arasında yer alıyor. 1870 yılında açılan ve içerisinde eski Roma, Yunan ve Mısır dönemlerinin yanı sıra Orta Çağ'a ait eserlerin de yer aldığı sanat müzesi, 2 milyonu aşkın tarihi çalışmaya ev sahipliği yapıyor.

 

New York Modern Sanat Müzesi

 

moma

 

 
 Tıpkı Metropolitan Sanat Müzesi gibi New York, Manhattan'da yer alan ve The Met ile sık sık karıştırılan Modern Sanat Müzesi, “MoMa” şeklinde kısaltılıyor ve dünyanın en önemli modern sanat müzesi olarak kabul ediliyor. 1929 yılında açılan müzede, Van Gogh'dan Dali'ye, Picasso'dan Kahlo'ya dünya çapında büyük bir üne sahip olmuş sanatçıların eserleriyle beraber pek çok tasarımcının birbirinden değişik tasarımları da bulunuyor.

 

Vatikan Müzeleri

 

sistine

 

1506 yılında inşa edilmiş olan Vatikan Müzeleri, dünyanın en eski ve büyük müzeleri arasında bulunuyor. Rönesans dönemine ait olan müzeler, toplamda 54 ayrı galeriden oluşuyor ve dünyaca ünlü sanatçıların tablolarını, heykellerini sınırları içinde barındırıyor. Galerilerin en ünlüsü Sistine Şapeli olmakla birlikte müze, elips şeklindeki merdivenleriyle de biliniyor.

 

Floransa Uffizi Galerisi

 

uffizi

İtalyanca “ofisler” anlamına gelen Uffizi, ilk olarak 1560 yılında Floransa Sulh Yargıçları Ofisi olarak açıldığı için ismini buradan alıyor. Günümüzde dünyaca ünlü birçok ünlü İtalyan sanatçının tablolarına ve diğer çalışmalarına ev sahipliği yapan müzeye girebilmek için zaman zaman 5 saati aşan kuyruklarda beklemek gerekebiliyor.

 

Paris Louvre Müzesi

 

louvre

Fransız İhtilali'nin ardından 1793 yılında açılan Paris Louvre Müzesi, Fransa'nın ilk devlet müzesi olma özelliğini taşıyor ve dünyanın en önemli müzeleri arasında her zaman ilk 10'da yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi unvanına sahip olan Louvre, ünlü Mona Lisa tablosu başta olmak üzere, 35 bini aşkın sanat eserini barındırıyor.

 

Saint Petersburg Ermitaj Müzesi

 

hermitage

 

 
1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulan Ermitaj, bugün dünyanın en büyük ve eski kültür-sanat müzelerinden biri. 3 milyonu aşkın esere ev sahipliği yapan müze, aynı zamanda en çok tablo koleksiyonu barındıran müze olma özelliğiyle Guiness Rekorlar Kitabı'nda da yer alıyor.

 

Kahire Mısır Müzesi

 

misir

Antik Mısır uygarlığına dair en iyi kaynaklardan biri olan Kahire Mısır Müzesi, bu özelliğinden dolayı mutlaka görmeniz gereken müzeler arasında bulunuyor. Dünyaca ünlü müzede, Mısır firavunu Tutankhamun'a ait olan mumyanın maskesini de görebilirsiniz.

 

Kaynak: TatilSepeti

Bu habere tepkiniz:
TAGS: müze, seyahat, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK TATİL

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems