Nailer: Celsus’tan öncesi ve sonrası çok farklı olacak

Ülkenin genç iş insanlarından White Lotus Development Direktörü Mimar Çiğdem Nailer ve ekibi tarafından hayata geçirilen Celsus, Lefkoşa’nın kalbinde iş dünyasına yeni bir soluk getirecek

ads
ads
31/07/2019

ads ads
Nailer: Celsus’tan öncesi ve sonrası çok farklı olacak

Haber Kıbrıs-Özel 

Lefkoşa’nın merkezinde iş dünyası için ciddi bir proje hayata geçiriliyor. İş dünyasının gelişen koşullarında iş insanlarına hizmet verme noktasında ciddi bir yatırım olan CELSUS Projesi’nin inşaatı başladı.

Ülkenin genç iş insanlarından White Lotus Development Direktörü Mimar Çiğdem Nailer ve ekibi tarafından hayata geçirilen CELSUS, hızla Lefkoşa’nın kalbinde iş dünyasına yeni bir soluk getirecek.

Yenilikçi ve çağdaş bir proje anlayışı ile hayata geçirilen CELSUS, içerisinde birçok imkanı barındırıyor.

White Lotus Development Direktörü Çiğdem Nailer, Kuzey Kıbrıs'ta bir ilk olan Başkent Lefkoşa'nın kalbinde Konsept İş Merkezi ve Residence Projesi CELSUS’u Haber Kıbrıs’a anlattı.

Çiğdem Nailer, projenin Kıbrıs’taki iş hayatına ve sosyal yaşama katkıda bulunacağını, bölgenin çehresini değiştirirken, çalışma hayatına da özlenen profesyonelliği, konforu, servisi ve ekonomik çalışma alanlarını sunacağını söyledi

Mimar Çiğdem Nailer, mimarinin bir yaşam tarzı ve kültür olduğuna inanmakta ve 7 yıldır aktif uygulamacı mimar olarak mesleğini icra etmektedir. Proje tasarımlarında, yapı kalitesine değer katacak, optimum mekan- maliyet kriterine uygun, tasarımlar yapmaya özen gösteren Nailer, CELSUS’un ülkenin önemli yapılarından biri olmasını hedefliyor.

İşte Çiğdem Nailer’in sorularımıza verdiği yanıtlar:

SORU: White Lotus Development hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çiğdem Nailer: Ailemizin, 30 yıllık inşaat alanındaki tecrübe mirasının bize verdiği güç ve destek ile 2015 yılında kardeşim Erinç ile yenilikçi ve çağdaş projeler yaratmak hayaliyle yola çıkarak White Lotus ‘u kurduk.

Müşterilerimizin hayallerini ve isteklerini en iyi şekilde analiz etmek ve bunların sentezinden, çevreye, insanın yaşadığı mekâna, işyerlerimize, sosyal alanlara, günümüzü temsil eden, kaliteli ve sürdürülebilir tasarımlarla, inşaat kalitesiyle, verimli kullanım alanlarıyla, kavram projeler yapmak, alternatif alanlar sunmak ve bunları sürdürülebilir kılmak vizyonuyla işe koyulduk.

Kıbrıs’ta yapsat diğer bir terimle, arazi geliştirmede, ilklere imza atarak, sunacağımız yüksek yaşam kalitesi ve hizmetlerle, inşaat sektöründe öncüler arasında olmayı hedefliyoruz.  

Dünyada, artık, sadece inşaat yaparak, yaşanılacak mekânlar yaratarak, insanların yaşam kalitesini yükseltemezsiniz. İnsanlara sunulan mekânlarda yaşarken, ihtiyaç duyulan hizmetlerin ve olanakların sağlanması ve en önemlisi bunun sürdürülebilir kılınmasıyla yüksek bir yaşam standarttı sunmuş olursunuz. Bizler bu amaç doğrultusunda, firmamızın bir yan kuruluşu olarak, yaptığımız projelerde işletme, bakım ve sürdürülebilirlik için White Lotus Property Managament adında işletme firmamızı kurduk. Şu anda bu firmamız aktif olarak hizmet vermeye başlamıştır.

SORU: Kaç yıldır hizmet veriyorsunuz? Hangi projeler yapıldı?

Çiğdem Nailer: Firmamız dört yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, arkamızda duran çok çeşitli fonksiyonlardaki yaklaşık 400.000 m2 lik inşaat tecrübesi, bizim de başlangıç ölçeğimizi yukarılara çekmiştir. İlk Projemiz Lefkoşa’nın Merkezi ve gelişmekte olan Küçük Kaymaklı bölgesinde tasarlamış olduğumuz White Lotus Akdeniz Sitesi’dir. Kontrollü giriş çıkışı ve ortak bahçe alanıyla 5 Bloktan ve 64 adet konuttan oluşan proje, yaklaşık 7000 m² dir. Proje inşaatı 2017 yılının ilk ayında başlayıp, daireler 2018 yılının sonunda teslim edilmiş ve yaşam başlamıştır.  Bu projemizde, genel bahçe bakımı ve günlük temizlik hizmetlerimizi sürdüren personelimiz vardır.

SORU: Celsus Projesi hakkında bize bilgi verebilir misiniz? Neler barındırıyor?

Çiğdem Nailer: CELSUS, Lefkoşa’da Merkezi İş Alanının kalbinde, Lefkoşa’nın ana arterlerinden ve en değerli caddelerinden biri olan Şehit Ecvet Yusuf Caddesi üzerinde inşa edilmektedir.

Bu projemiz, Vizyon ve misyonumuzun bir yansımasıdır.  Proje, Kıbrıs’taki iş hayatına ve sosyal yaşama katkıda bulunacaktır. Bölgenin çehresini değiştirirken, çalışma hayatına da özlenen profesyonelliği, konforu, servisi ve ekonomik çalışma alanlarını sunmaktadır.

CELSUS Business Center & Residence birbirinden tamamen bağımsız girişleri olan, ayni zemin üzerinden yükselen 2 kule olarak tasarlanmıştır. Zemin Katta her biri 150 m² olan 8 adet konsept mağaza bulunmaktadır, bunların 3 tanesi kafe, bistro ve restoran olarak tasarlanmış, toplamda 150 adet kapalı ve adet açık otopark bulunmaktadır, gün içerisinde bu sayı sirkülasyon sayesinde 300-350 otoparka imkan vermesi planlanmıştır.

Business Center tamamen iş dünyasının ihtiyaçlarına yönelik fonksiyonlar ve hizmetler sunacak şekilde tasarlanmış ve teknolojik sistemlerle donatılmıştır. Toplamda 64 adet, 32m² den 435 m² ye kadar genişleyebilen ofisler, pozitif enerji değişimi için tasarlanmış zen bahçesi, 25-50 kişilik toplantı salonları, 106 kişilik konferans salonu ve girişte sizi karşılayan resepsiyonuyla, binaya adım attığınız andan itibaren profesyonel izleniminizi güçlendiriyor.

Residence Blok ise birçok farklı kullanım maksatına hitap edebilen yine özel lobi hizmetleri ve kontrollü girişiyle kullanıcılarına konfor, lüks ve ayrıcalık sunuyor.

SORU: Sunulacak olan Hizmetlerden bahsettiniz, bu hizmetler nelerdir?

Çiğdem Nailer: CELSUS akıllı bina olarak tasarlanmıştır. Binaya erişim ve bina içi erişim kartlarla yetkilendirilmiştir, katlar arası ulaşım, bu kartların yetki alanı dolaşım prensiplerinde sağlanacaktır. Örneğin ofisiniz 6. Katta ise kartınız sadece 6. Kata erişiminizi sağlıyor, bu şekilde güvenliği, gizliliği ve katınızda size “gizlilik” sağlayacaktır. Diğer katlara erişim ancak yetkilendirilmiş özel kartlarla olacaktır.

Bodrum kattaki otopark girişleri ve çıkışları CELSUS sakinlerinin yetkilendirilmiş kartları ile kontrollü olarak yapılacaktır.

Ofislerde ve toplantı odalarında fiber optik altyapı ile yüksek hızda internet, tüm aydınlatma, asma tavan, özel merkezi telefon santrali sistemi, klima ve iklimlendirme sistemleri, özel perde sistemi, dijital tabelalar ve kiosklarla ihtiyaçlara cevap vererek kullanıcıların tümüyle konfor içinde çalışmasını sağlayacağız.  Toplantı salonlarındaki akıllı tahta sistemi ile hem toplantıya katılanların tabletleri üzerinden işlem yapabilmelerine hem de yurt dışındaki partnerleriniz ile online iletişim yapmanıza, bilgiyi anında paylaşmanıza olanak sağlayacak sistem kurulacaktır.

Kartlı sisteme ek olarak resepsiyon hizmetlerimiz, genel ve istenirse özel sekreterlik hizmetleri ekonomik ücretlerle sunulacaktır. Özel kurye, izaz ikram, VIP transfer, genel ve ofisinize özel temizlik, güvenlik ve bakım onarım gibi hizmetler olacaktır. Binanın en üst katında ise gün içerisinde ve gün sonu bina kullanıcılarının keyifle spor yapabileceği CELSUS Gym bulunmaktadır. Bahsetmiş olduğum tüm bu hizmetlerin yükümlülüğünü 25 yıl boyunca işletme firmamız yükleniyor. Bir ilke daha imza atarak tüm bu genel ve özel hizmetlerin ücretlerini bugünden belirleyerek, müşterilerimizin işletme ile ilgili tüm konularda öngörülebilir ve hesaplanabilir olmasını sağladık.

SORU: CELSUS Projesi fikri nasıl ortaya çıktı?

Çiğdem Nailer: Ben ve kardeşim, kendimize şu an bulunduğumuz ofisimizi düzenleyip, ihtiyaçlarımıza cevap veren, hatta ileriye dönük olduğu için şimdi fazlasıyla bize yetecek bir ofis yaptık. Ofisimiz ana cadde üzerinde ve iç tasarımı bizim amaçlarımıza uygun düzenleyerek profesyonel bir ofis oluşturduk.

İçerisinde çalışmaya başlayınca gördük ki özene bezene yaptığımız bu güzel ofis, bizimle ayni apartmanda yaşayan komşuların, alışkanlıkları, yemek ve çamaşır günleri, neşe ve kavgaları, bizim apartman girişinden, ofisimize çıkıncaya kadar, ofiste iken, müşterilerimizle birlikteyken, bizi çok fazla etkilediğini hatta bazı zamanlarda zor durumda bıraktığını görüp yaşamaya başladık.

Bu konuyu başka arkadaşlarımız ile sohbet ederken paylaştığımızda baktık ki, genç girişimciler, ofis sahipleri herkes ayni dertten şikâyetçi.

Bu konuyu daha derin araştırmaya ve incelemeye başladığımızda gördük ki, bu sorun ülkenin her yerinde olan sorun, ama bunun yanında tüm dünyada ve bizde de,  iş hayatında yeni trend, her şey diz üstü bilgisayarlara, tabletlere taşınmış,  bireyselleşmeye başlamış, hatta kurumlarda kişiler haftanın belli günlerinde ‘home office’ konseptinde çalışmaya özendirilmiş. Bu da üretimde verimliliğe ve ekonomik çalışmaya, bireyin motivasyonuna yansımakta. İş buluşması yapacak insanlar randevularını kafelerde vermeye başladılar.

Yurt dışından gelen birçok firma ve yatırımcı, iş takiplerini ve görüşmelerini otel lobilerinde, otel odalarında yapmaya mecbur kalıyorlar.

Peki, bunu dünyada nasıl çare bulmuşlar ve geliştirmişler diye baktığımızda, birçoğumuzun bildiği, İşyeri Plazaları oluşmuş, buralarda profesyonel işletme firmaları hizmet veriyor. Sanal ofisler, günlük kiralanan ofisler, saatlik kiralanan toplantı odaları, prestijli ama küçük ve her metre karesi verimli kullanılabilen ofisler, co-working ortamı, ihtiyaçlarınıza cevap verecek teknolojik altyapı, birçok hizmeti elinizin altında ve satın alabileceğiniz profesyonel işletme ile olanak yaratarak ihtiyacı gidermişler.

Bu plazalar ayni zamanda birçok firmanın buluşma ve network alanı olmuş.

Biz de ilk etapta tespit ettiğimiz bu ihtiyacı, derinlemesine araştırıp etüt ettikten sonra böyle bir yatırım yapmaya karar verdik.

SORU: CELSUS Projesi Lefkoşa’ya neler katacak?

Çiğdem Nailer: Proje, Merkezi İş Alanı (MİA) nın kalbinde, burayı tanımlayacak büyüklükte, 12 kat yükseklikte ve modern tarzı ile Lefkoşa’da bir ‘tanımla’ noktası olacaktır. Caddeye 8 yeni mağaza ve 64 adet ofis ve 22 tane lüks rezidans ile yaklaşık 350 kişinin çalışacağı, bunun haricinde günde yüzlerce kişinin buralara girip çıkacağı, büyük bir ekonomik aktivite getirecektir. Birçok konsept kafe, restoran ve markanın buraya taşınması için gerekli potansiyel yaratılmış olacaktır. Cadde CELSUS’tan önce ve CELSUS’tan sonra diye bir fark yaşayacaktır. Bu bölgedeki restoran ve kafeler yalnızlıktan kurtulup hep birlikte bölgenin çekim merkezi olacaktır.

SORU: CELSUS Projesi’ne yatırım yapmanın avantajları nelerdir?

Çiğdem Nailer: Celsus proje konsepti olarak Lefkoşa’da bir ilk olmasının avantajını taşıyor. Merkezi iş alanının kalbinde cadde üzerinde olması,  kullanıcı dostu olması, modern teknikler ve teknolojilerle donatılmış olması, günümüz iş insanının ihtiyaçlarına cevap verebiliyor olması, prestijli bir iş ortamında bulunmasının yanı sıra,   yurt dışından gelecek yatırımcıların ülkeye adım atarken tüm arayacakları, muhasebeci, avukat, mimar, mühendis, emlakçı, bilişim ve haberleşme firmaları, sigortacılar ve birçok prestijli firmanın buluşabileceği bir ağ ortamı ile aynı zamanda kendilerine ortak bulma alanı olacaktır.

CELSUS’ta sadece bir bina değil hizmet ve servis sunuyoruz, ihtiyaç dışı büyük alanlardan kullanıcıları kurtarıyor, ofis giderlerini düşüyor, ihtiyaç kadar büyüklükteki ofislerde, profesyonel ortamda çalışma hayatı sunuyoruz. Burada bulunmak az önce de bahsettiğimiz birçok avantajının yanında, yatırımcısına kullanırken yaratacağı ekonomik kullanım hacimlerinin yanında, yatırım yapıp kira getirisi bekleyenler için de çok büyük bir fırsat sunmaktadır.

İşletme firmamız, inşaatın bittiği ve anahtarın teslim alındığı andan itibaren 2 yıllık peşin kira ödeme garantisi vermekte ve satın alan yatırımcıdan kiralamaktadır.

SORU: İnşaat sektörünün içinde bulunduğu durum sizce nasıl?

Çiğdem Nailer: Sektör, şu anda bölgelere göre farklı sorunlar yaşamaktadır. Basında da çok gündemde olan özellikle, Mağusa, bu Yeniboğaziçi ve İskele emirnameleri ile bir belirsizlik yaşamaktadır. Sürecin en kısa sürede tüm paydaşların ortak anlayışı ve çözümü ile neticelenmesi her kesimin yararına olacak imar planının bir an önce çıkarılıp öngörünün sağlanması önemlidir.

Lefkoşa bölgesindeki imar planının ise son şeklinin verilerek, önümüzdeki on yıl içerisinde, düzenli gelişmesi, yatırım maliyetlerine olumsuz etki yapabilecek düzenlemeleri elimine edecek,  bölgelerdeki yapılaşmanın ve altyapının şehri ileriye taşıyacak şekilde yeni bölgelerin imara açılması ve düzenlemelerin yapılması beklentisi devam etmektedir.

Her durumdan fırsat çıkarmak emlak sektöründe vazgeçilmez davranıştır. Her dönemde farklı fırsatlar sektörü hep ileriye taşımaktadır.

Lefkoşa için şöyle bir geçmişten geleceğe bakarsak, 1985-95 yıllarında yükselmeye başlayan arsa fiyatları, 10.000-15000 Sterlin civarında averaj gösterirken, bugün 100.000 -120.000 Sterlin averajında seyir göstermektedir, 3 yatak odalı daireler 15,000 -20,000 STG averajından bugün 75,000-85,000 Sterlin averajında durmaktadır. Dereboyu’ndaki dükkân veya mağazalar 35,000- 45,000 civarından bugün 450,000 – 550,000 STG civarına gelmiştir.  Kira getirisini de buna eklersek yatırımlar ister arazide olsun ister konut veya işyerinde olsun, yılda ortalama %10-15 arası değer kazandığını göstermektedir.

Bu da bize inşaat sektöründe her dönemdeki yatırımın önemini göstermektedir.

SORU: Devletten beklentileriniz neler?

Çiğdem Nailer: Devletin, sektör üzerindeki etkisi her zaman, düzenleyici, denetleyici ve yardımcı olma anlayışı içerisinde olmasını bekliyoruz. Reel sektörde risk alarak yatırım yapan tüm firmaları, kişileri kucaklayıcı, yatırımın önünü açan ve özellikle yerli veya yurt dışından gelip emlak sektörüne yatırım yapan yabancılara, yatırımlarında istikrarsızlık ve risk oluşturacak uygulama ve değişiklik yaratmadan, servet değerlerinin korunacağı, güven veren öngörü sağlayacak yasal düzenleme ve imar planları yapmasını bekliyoruz.

31/07/2019 10:41
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Nailer: Celsus’tan öncesi ve sonrası çok farklı olacak, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.